Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

NiKoev avatar NiKoev 1 Точки

8. Radioactive Bunnies - Multidimensional Arrays - Exercise

Здравейте, цял ден се мъча с въпросната задача. Гледам видеото на Стоян Шопов и пиша същия код (или поне така си мисля), но постоянно нещо гърми. Връщам пак видео, пак гледам и пак гърми. Моля за малко помощ, искам да направя сравнение с раборещ код и разбера какво не пиша както трябва, в краен случай всякакво решение става. И един въпрос малко извън темата: само на мен ли тези матрици са ми много трудни, отнема ми много време да разбера условието, а за решение да не говорим... Доста съм притеснен за изпита, даже се замислям дали изобщо да ходя.

Благодаря предварително, ето кодът ми: https://pastebin.com/JzRVnTG3

0
Module: C# Advanced
k.sevov avatar k.sevov 1077 Точки
Best Answer

179-ти ред <= трябва да стане < и минава 100/100. Как го открих бързо (ако ти е полезно за дебъгване за други задачи) -> пуснах ти решението в джъдж, видях че хвърля exceptions, в нулевите тестове пишеше IndexOutOfRange в Spread() метода. Това предполага, че IsInside() не работи и реално имах да прегледам един ред код. 

Колкото до задачите с матрици има две основни концепции, които като ги разбереш нямаш проблеми след това. Едното е да свикнеш да си обхождаш матрицата с цикли в различна последователност на клетките, а другото е да си правиш проверките правилно, за да не излизаш извън матрицата. Тук решението си го усложнил доста с тази опашка, може директно за зайците да я обходиш веднъж и от всеки заек да презаписваш във всяка от четирите посоки с 'B' като внимаваш да не излизаш от границите (по-скоро ще се наложи всъщност да обикаляш старата, а да записваш в нова - примерно решение) . Една проверка дали не си уцелил героя и си готов. 

Edit: Също като терминология, матрицата в тази задача не е jagged array. Щеше да е такъв ако имаш различни дължини на редовете, примерно първия ред е с 5 елемента (колони), втория с 4, а третия с 8. В случая си имаме нормална правоъгълна матрица. 

0
06/10/2018 19:59:07
NiKoev avatar NiKoev 1 Точки

Много ти благодаря, това нямаше да го видя и още 10 пъти да бях гледал клипа и още два дена да гледам кода :D. Продължавам да натискам и дано ги схвана :)

 

Edit: Да знам, разликата между матрица и назъбен масив. Просто така беше решена на упражненията. Сега като имам вече решение и знам горе долу какво трябва да правя ще се опитам да я пререша, даже и по друг начин. Благодаря все пак за корекцията.

0
06/10/2018 19:00:49
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.