Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

damesova avatar damesova 203 Точки

Онлайн обучение - реално или не?

Здравейте,

Доста вдъхновена се чувствам да направя тази рязка промяна в професията, но... Едно колебание не ме оставя на мира.

Тъй като не съм от София, започвам с онлайн подготвителния курс Programming basics, за който нямам особени притеснения дали ще се справя (макар и започвайки от нулата) в тази форма на обучение. НО: Възможно ли е да се изкара пълният курс, вкл. ниво Professional, само в онлайн форма? Има ли такива случаи, като моя? Разбирам, че всичко зависи от всеки човек, но ще съм доста по-окуражена, ако някой ми свидетелства за лица, които са започнали, продължили и завършили пълен курс по Софтуерно инженерство изцяло в онлайн форма.

Благодаря ви. :)

 

0
Обучение за ИТ Кариера 24/10/2018 13:58:40
stoiko.bogev avatar stoiko.bogev 78 Точки
Best Answer

Завърших професионалния модул изцяло в онлайн форма. Единствената разлика с присъствената форма е че не получаваш помощ от лектора при решаването на задачите, което лично за мен не беше проблем, в Google има предостатъчно информация за всичко. Без значение от формата на обучение, това дали ще завършиш обучението зависи изцяло от теб. Това което може да те спре е свободното време. Най-много хора се оплакват от липсата на време, а време се изисква и то много. Ако работиш и имаш деца ще ти е изключително трудно и е възможно да се откажеш по време на курса. Ако само работиш и се ограничиш от неща които отнемат време (социални контакти, хобита и др.), какъвто беше моя случай, мисля че ще успееш.

1
08/10/2018 13:08:57
damesova avatar damesova 203 Точки

Супер!

Надявам се да ми помогне много това, че съм "четящ/учещ" тип и че никак не обичам да се отказвам. Но, когато зациклиш с някакъв казус и то на ниво "новак" и не срещаш helpers.... това може много да ми тежи.

Що се отнася до времето - тоооолкова е субективно, че нямам представа от сега за какво време си говорим. Като почнем, ще разбера :)))

P.s.:

 "Time is an illusion."
― Albert Einstein

1
stoiko.bogev avatar stoiko.bogev 78 Точки

Щом си такъв тип човек, ще се справиш, а за "helpers" - Google ще ти стане най-добрия приятел, в StackOverflow има всичко. На мен никой не ми е помагал, не съм имал групичка или познати, но групата във Facebook на курса много помага (всеки курс има Facebook група с курсистите). Относно времето има 12 часа видео материал седмично и може би още толкова часа писане на домашни (повече или по-малко, зависи как се сперавяш) и както каза Теодор Стефанов по-горе - трябва много самообучние. Това възлиза на някъде поне 20-30 часа седмично, може и повече ако си ученолюбива. Прецени дали ще имаш това време.

1
08/10/2018 13:29:29
rosen.tenev avatar rosen.tenev 3 Точки

 

Здравей колежке. 

Аз се намирам в абсолютно същото полужение, не съм от София, започвам от нулата и се надявам да завърша целият обучителен обем онлайн. Предполагам не сме единствените и темата ще е интересна и полезна за много колеги. Следя темата и се надявам някой преминал по този път да сподели. 

0
damesova avatar damesova 203 Точки

Хей, няма да се даваме :)))

1
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

ами аз съм вече на web :D уча онлайн от самото начало. Много хора сме така. Сега дали ще се справите си зависи само от вас.

Иска се много кодене много време,жертваш приятели и време за почивка.А истината е че след tech modul-a дори само от лекции и упражнения не е достатъчно трябва и допълнително четене и ресурси каот youtube ydemu и подобни. Кофти моменти са много защо нещо е става и тн но пък си заслужават. Онзи ден вдигнах първия си web app от домашно. Написах го сам отначалото до края и да само заради това чувство си заслужаваше тея близо 2 години вече.

На няколко пъти можех да почна и работа вече но не бързам и така. Да трудно е но дали си онлайн или присъствено разлика няма поне за мен.Slido помага с въпросите а човек ако е активен има фб групи  и чатове намира отговорите. Аз съм си създал една групичка около 20тина човека се движим горе долу с еднаква скорост в потоците и си помагаме взаимно.

3
damesova avatar damesova 203 Точки

Благодаря ти.

Истината е, че аз нямам около себе си такава среда, а и формата на обучение е доста изолирана, което осъзнавам, че е голям минус и че ще е доста по-сложно от присъствената форма, при която имаш групичка, можеш да обсъждаш, да черпиш идеи, мотивация...

Ти, когато започна познаваше ли някого от тази твоя "групичка" или покрай платформата се намерихте? Моля те, разкажи ми как се интегрира и как си постигнал този напредък? Ще съм ти безкрайно благодарна. А иначе, желая ти успех до края, не се съмнявам, че те очаква вълнуващо бъдеще.

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

Ами не нямах си група. Имам познати но не ги тормозя.От Pb басик групата ми продължиха само 10тина човека след tech модула останахме 5. В момента сме само 3ма. Но по различните курсове се засичах горе долу,с едни и същи хора в потока и се създават връзки,дори като си online.Карах и някои свободни курсове така или иначе основния курс за с# не ти дава достатъчно кредити за диплома 150. И там се запознах с хора,фб скайп и тн. 

Бях и на лагера тази година на Балчик и така. Имали желание се намира и начин но с работата е по-тежко. И в един момент като ти светне после е лесно.В момента пиша с#  python и малко data science. но оставих всичко друго заради web.

В един момент просто преминаваш от това как стана,и защо. Това ще го направя ето така и завършването е просто въпрос на време. След web ми остава само js соre което е детска игра,все едно tech modul-e с малко по интересни неща.

Не е лесно.Значи само за септември имам 150+ часа кодене. И ги събираш между работа приятели и тн. Но пък е зарибително,като почнеш трудно спираш.

0
sa6kok avatar sa6kok 2 Точки

Здрасти,

и аз съм точно като теб. С работа на пълен работен ден. Става. всичко е яъпрос на желание. Успех!

0
damesova avatar damesova 203 Точки

Благодаря за подкрепата. blush

0
aquaruiz avatar aquaruiz 135 Точки

По-скоро - не.

Ако имаш възможност, премести се в София  за 12-18 месеца и си завърши онсайт обучението.

Аз в момента съм в web частта на обучението си онлайн, т.е. завършвам последния модул. Мога да ти кажа, че за онлайн ти трябват нерви въжета. Приготви се да плащаш пари за услуги, които реално няма да получаваш в повечето време. Прост пример ще ти дам, че в изтеклите две седмици виртуалната класна стая успя да предаде интерактивно само една-единствена лекция. Дори в момента сървърът пак дава грешка от тип 500 (връзка няма). Обяснение, както и извинение от страна на софтуни липсват. Сроковете за домашните си течат все едно всичко е стриймнато както трябва и навреме.

А ако все пак искаш онлайн, из сайтовете е пълно с други лекционни курсове на запис и ако ти трябва да научиш нещо, се ориентирай натам и си гледай в къщи в удобно за теб време.

0
damesova avatar damesova 203 Точки

Благодаря ти за коментара.

Искаш да кажеш, че лекцията се преподава като живо стриймване, така ли? А после не се ли качва да се риплейва. Защото аз така го разбирам онлайн обучението - когато имаш удобно време, тогава го гледаш (в случай, че не можеш в реално време).

Моля те разкажи. cool

0
aquaruiz avatar aquaruiz 135 Точки
  1. Концепцията
  2. Реалността

П.П. Естествено, че се качват видеоклипове от лекциите, които може да гледаш на скорост х1.5, ако си ги свалиш на компа, след като ги обработят и качат след края на стрийма. Условията ти са същите като за programming basics онлайн; щом си го почнала това, значи имаш идея, но ще ти се преподава по 4-5 дни седмично - един ден лекция, един ден упражнение, домашни, проекти, групови задания, групови чатове и т.н.

0
08/10/2018 23:51:50
damesova avatar damesova 203 Точки

Аха, разбирам. Благодаря.

Желая ти успех. yes

1
k.sevov avatar k.sevov 1077 Точки

Според мен си е напълно възможно да се изкара цялата програма онлайн, и то не само да я изкараш, а и да ти бъде наистина полезна (но да си кажа, че съм присъствено все пак). Струва ми се, че най-основната полза, която дава Софтуни, е структура на обучението - последователност на това какво да учиш в комбинация с качествени материали, задачи и времеви срокове. Това си го има в пълна степен и онлайн, а допълнителните ползи от присъственото обучение са по-скоро в социален аспект. Дори в известна степен откъм учене онлайн формата си има предимства, тъй като не отделяш време за транспорт до/от Софтуни и можеш да гледаш лекциите много по-ефективно - без почивки, на по-висока скорост, паузи където е необходимо и т.н.

Откъм социална среда наистина онлайн е по-трудно, но за всеки курс си има фейсбук група, понякога имаме и групови чатове, също така въпроси за задачи винаги може и тук във форума. Всъщност ако искаш в профила ми имам даден фейсбук, може да ме намериш и също съм насреща за въпроси или дискусии за програмиране. Бих се радвал да помагам с по нещо когато имам време. 

0
damesova avatar damesova 203 Точки

Благодаря ти. И аз смятам, че връзката със себеподобни (имам предвид, колеги) ще ми липсва, но имам живот (семейство и отговорности, работа), които не мога да пренебрегна за толкова дълго време (*не съм от София). Но ще дръзна все пак :). Аз съм много ученолюбива и амбициозна, каквото зависи от мен ще го направя. Както се казва - ще направя каквото трябва, пък да става каквото ще!

Желая ти много успехи.:)

 

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.