Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

micro3x avatar micro3x 135 Точки

[Homework] Web Fundamentals (HTML + CSS) - CSS Overview - Problem {1} - WorldCup

Здравейте колеги. Реших да по пиша малко CSS но имам проблем с шрифтовете. Немога да нацеля точния шрифт под линукс.

Най-близко ми изглежда:  (font-family: "Calibri" "Vardana" Helvetica, sans-serif;). но пак има разминаване.

Опитах какво ли не... (Tahoma, Arial, Calibri, Vardana...) но освен да си добавя фонта друго не ми идва на акъла.

Някой разгадал ли е кой фонт да ползваме ние с линуксите?

Тагове:
0
Web Fundamentals - HTML5
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

По принцип в по-голямата част /дори май всички/ от домашните се ползва Tahoma. Ще проверя по някое време и аз как изглежда в линукс...

0
01/10/2014 12:11:23
velio84 avatar velio84 241 Точки

font-family: sans-serif;

това според мен го докарва най-много smile

0
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

Намерих решение на проблема за Ubuntu /предполагам работи и под други debian базирани дистрибуции/ - ето линк: http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1459709.html

Просто си правиш по описания начин скрипта, стартираш го /той изтегля и инсталира Tahoma фонта/, рестартираш браузъра и вече Tahoma font се визуализира правилно под Ubuntu. При мен работи - тествах и с Google Chrome и с Firefox.

1
micro3x avatar micro3x 135 Точки

Благодаря,

Ами щом ще добавям мисля да се възползвам от CSS - 3.

Декларираш си фонт:

@font-face {
    font-family: myFont;
    src: url(tahomabd.ttf); // пътя е релативен
}

Използваш ето така:

body {
    font-family: myFont "Tahoma", Arial, "Helvetical" Helvetica, sans-serif;
}

реално браузера си го дърпа ттф файла и го използава.

както казах и преди явно ние с линуксите ще си ги добавяме :)

1
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

Добро предложение - така подсигуряваш правилна визуализация на сайта под линукс без инсталиран съответния фонт. Ще го пробвам по-късно :)

0
a.polyanska avatar a.polyanska 107 Точки

А когато избираме фонт го правим на проба-грешка, или има и по-умен начин (примерно, аналог на колор-пъкър-а)?

А да използвам темата да попитам още една техническа подробност по задачата? Понеже е изрично упоменато, че се иска 100% прецизност, та в Paint,net мерих пикселчета за да задам размер на клетките. Когато, обаче задам този размер, страничката визуализира доста по-голямо изглеждаща таблица. Което ме навежда на логичната мисъл, че уърд мащабира елемента. Което ме навежда на още по-логичния въпрос- иска се табличката да изглежда, както в уърд или се иска да зададем пикселите, които реално има?

0
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

Аз пробвах различни онлайн тулове за разпознаване на фонт - може да се каже, доста неуспешно :) В тема от курса на предния випуск видях, че се ползва Tahoma фонт за домашните и задавам него.

Според мен едва ли целта е pixel perfect изпълнение на домашните. Аз не ги правя до такава степен еднакви, че чак да им меря пикселите...

0
micro3x avatar micro3x 135 Точки

На въпроса за фонта... незнам да има tool за фонтове... Твърде много си приличат и има твърде много...

Мен лично фонтовете най ме мъчат в CSS.

На въпроса за размерите доста са големички. Например 2та задача картинката е широра 1500px което ако не работиш на голям екран на FullHD резулюция няма как да го докараш точно.

като съвет мога да предложа два удобни toola за Chrome.

1. PerfectPixel - слага картинка като втори layer и можеш да сравняваш.

2. PageRuler - за да си мериш разстоянията.

 

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.