Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Ivan.Nikolov avatar Ivan.Nikolov 8 Точки

[Homework] C# Basics - Problem 6 "Quadratic Equation"

Колеги здравейте,

стигнах до задача 6. и зациклих много лошо. Има готови кодове, но не ми се иска да я COPY/PASTE, а искам да разбера смисълата може ли някой да обясни малко по-детайлно моля.

Благодаря предварително

Тагове:
0
Programming Basics
Petya:
Има отворена тема за задачите от тази лекция: https://softuni.bg/forum/questions/details/239
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Пиши в тази тема: https://softuni.bg/forum/questions/details/239

0
Ivan.Nikolov avatar Ivan.Nikolov 8 Точки

Има ли как да SEARCH-вам темите/въпросите, за да не скролвам през всичките 550+ въпроси в C# Basics?

0
iliqvelkov avatar iliqvelkov 69 Точки

Горе срещу името ти където ти се появяват съобщенията има търсачка 

1
07/10/2014 15:23:36
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Да, през търсачката. Не е най-добрата, затова трябва да търсиш с добри ключови думи. В твоя случай "quadratic" или "input/output" би трябвало да свършат работа, за да намериш правилната тема.

Аз намерих друга тема за тази задача, която е била заключена и модераторът е сложил линк към темата за цялото домашно. Търси първо теми за самото домашно и след това за конкретната задача.

1
iliqvelkov avatar iliqvelkov 69 Точки

Значи първо декларираш трите променливи a, b и c . С тях ще четеш три числа от конзолата.
След това декларираш друга променлива discriminant. Това е дискриминантата в е едно квадратно уравнение.
Тя се намира по следната формула D = b*b - 4.a.c 
следкато намериш дискриминатата D с нея трябва да намериш и корените :

Ако дискриминантата D е по-голяма от 0 имаш два корена
Ако дискриминантата D е по-малка от 0 нямаш реални корени
И ако е равна на 0 имаш един и същ отговор за двата корена. 

Тези три варианта ги разработваш с if else

След това формулите за намиране на двата корена са следните :
x1 =((-b) - Math.Sqrt(discriminant)) / (2 * a);

x2 =((-b) + Math.Sqrt(discriminant)) / (2 * a);

С Math.Sqrt слагаш под корен дискриминантата. 

Това е моя начина за решаване на задачата ето и линк към решението ми --> тук 
Надявам се да си ме разбрал . 

19
07/10/2014 15:20:35
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Едно квадратно уравнение е такова, само когато a != 0. Аз в моето решение проверявам първо дали това условие е изпълнено. Ето и начина за решаване на квадратни уравнения 

 

2
07/10/2014 16:05:22
iliqvelkov avatar iliqvelkov 69 Точки

И това е вариант :) 

0
Ivan.Nikolov avatar Ivan.Nikolov 8 Точки

Благодаря за помоща.

0
nadicako avatar nadicako -1 Точки

Здравейте,

Аз реших задачата по този начин: линк. Но когато тествам с примерните тестове, не ми връща правилен резултат. undecided Може ли някой да ми каже къде греша? Благодаря.

0
16/10/2014 11:42:22
Ivan.Nikolov avatar Ivan.Nikolov 8 Точки

Здравей, 

в корените, Х1;Х2, резултатът, (+-),  трябва да се раздели на произведението от 2*а т.е /(2*а). В твоя вариант, без скоби, резултатът се дели първо на 2 и после се умножава по "а" т.е /2*а.

Просто ти трябват едни скоби за да се извърши действието (*) първо и след това да се дели (/).

Надявам се помага, просто трябва да погледнеш самата формула за изчисляване на корени.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.