Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

javor_tzvetkov8787 avatar javor_tzvetkov8787 3 Точки

Проблем с getline

Имам проблем с getline. Не ми работи кода, дори примерна задача (решена) взета от zip файла предоставен от СофтУни не тръгва. Рових се по форуми и накрая видях решение. Трябва да добавя на предходния ред cin.ignore () . По този начин кода работи, но не зная къде ми е проблема. Дали в компилатора, който ползва моята версия на Код блокс или е нещо друго. Моля някой да сподели ако знае нещо по въпроса.

Тагове:
0
Programming Basics with C++
MartinBG avatar MartinBG 4803 Точки
Best Answer

Тук има много детайлен отговор на въпроса с няколко варианта за решаването на проблема.

Накратко, при четене от стрийм по този начин std::cin >> myVar в std::cin остава символа за нов ред като следващ символ. 

getline чете всичко от стрийма, докато не попадне на символа за нов ред, който в този случай е първи, т.е. getline ще прочете празен стринг.

За заобикаляне на проблема може да се използва std::cin.ignore() (или std::cin.get()), след като сме използвали std::cin >> myVar, като по този начин ще премахнем символа за нов ред.

По-сигурен и удобен начин е този:

std::string line;
std::getline(std::cin >> std::ws, line)

std::cin >> std::ws ще премахне всички празни символи в началото на стрийма (ако има такива) и едва след това ще се изпълни getline, който ще прочете в line всички останали символи до срещанео на следващ символ за нов ред в стрийма.

Трябва да се има предвид, че този вариант не е удачен, когато по някаква причина искаме да запазим и прочетем и празните символи.

1
BobyTopalova avatar BobyTopalova 26 Точки

Да, точно така. След използване на getline, като използваш cin трябва и cin.ignore().

0
javor_tzvetkov8787 avatar javor_tzvetkov8787 3 Точки

Притеснява ме това, че в примерните решени задачи, които са качени на сайта на СофтУни задача №5 "Стъпки" (към лекцията while-цикъл) е решена без да използват cin.ignore() и явно задачата работи. Има някакъв проблем при мен и не мога да разбера какъв е.

0
BobyTopalova avatar BobyTopalova 26 Точки

В setting's  от менюто на Code blocks избери версия 14. Това при теб избрано 

ли е? Само за това се сещам. Ако си в онлайн форма може да .попиташ и Десилава Топузакова. 

0
javor_tzvetkov8787 avatar javor_tzvetkov8787 3 Точки

Благодаря, промених в settings компилатора да бъде на стандарт 14, беше маркиран стандарт 11.  Има подобрение, сега при някои неща тръгва, при други не. Да, наистина, може да питам Топузакова.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.