Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

quickben avatar quickben 966 Точки

Добра книга за въведение в JavaScript? V2

Колеги да препоръчате една хубава дебела книга за JavaScript?

Важно ми е да е подходяща за хора без опит в езика, но в същото време да се обръща внимание на детайли и теми за напреднали.

Знам, че има много ресурси в нета където мога да намеря доста книги, но с оглед на това, че курса е по-малко от месец просто немога да си позволя да си губя времето в четене на "грешната" книга.

Мерси предварително.

Yulia: Има вече такава тема във форума: https://softuni.bg/forum/questions/details/1503

Да има такава тема, НО тя е на 5 месеца и е малко трудно да се завърже някаква дискусия в пет месечна тема, по-важно ми е да обсъдя дадено заглавие а не да видя, че то съществува.

Отделно мисля, че и за други колеги ще бъде полензо да има такава тема, допълнително името на темата не предполага, че там има такова съдържание. Моля малко да помислите преди да заключвате теми.

Защо не се заключват теми за домашни на новите курсове след като вече има такива теми на предходните курсове? (въпроса е реторичен) Homework C# Basics May & Homework C# Basis September..

Тагове:
0
JavaScript Fundamentals 04/11/2014 09:19:24
nakov:
Стара тема от 2014 г.
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки
Best Answer

За абсолютно начинаещи в програмирането и в JavaScript препоръчвам книгата:

Основи на програмирането с JavaScript: https://js-book.softuni.bg

За по-напреднали препоръчвам:

Eloquent JavaScript: https://eloquentjavascript.net

Наков

2
quickben avatar quickben 966 Точки

 

alek1339

"аз прочетох, java script the good parts. не е дебела но има интересни неща. мисля, че в съчетание с видеата които вече има ще ти свърши идеална работа иначе не знам дали има такава както за C# i java дебела и всичко много подробно обяснено. виж я все пак ако искаш "

 

dtroyanov

"http://it-ebooks.info/book/103/ Според мен книгите от тази поредица са добри за начинаещ, лесно обяснени с много упражнения и т.н. Конкретно тази не съм я чел, но и в книгата за HTML5 има доста за JavaScript. Струва си да и се хвърли един поглед, защото не е тежка за четене и бързо може да се мине през нея и после вече да се надгражда."

0
mbelev avatar mbelev 10 Точки

Здравей,

Само 1 книга, в която всичко да е обяснено и да ти стане ясно се съмнявам, че ще се намери, но пък може да прочетеш няколко по малки и да стане ясно. Аз лично препоръчвам http://eloquentjavascript.net/ , http://it-ebooks.info/book/3101/ , Speaking Javascript не е лоша също, Data Structures and Algorithms with JavaScript. Последната със структурите от данни и алгоритми, се показват на JavaScript просто някакви неща, може да ти е полезна също.

Може да потърсиш и да погледнеш поредица от книги - You Don't Know JS.

Поздрави. : )

1
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Колеги, ако може да ми препоръчате хубав дебел учебник по немски.

Важно е да е подходяща за хора, които нямат опит с чужди езици, но също така да обръща внимание на падежната система (въпреки, че не знам какво е това, понеже в българския е малко закърняла). Ако може и кола да ми препоръчате. Не съм карал до сега и нямам книжка, но искам да вдигам 200 с нея по цариградско.

Време е да ви кажа новината, която дълго крих - няма такова животно (книга).

Щом курсът е толкова кратък, сигурен ли си, че имаш време да губиш в дискусии на евангелисти, коя книга ще ти свърши работа? От личен опит мога да ти кажа, че техническа литература от около 300 страници се чете за няколко часа с правене на примерчетата. Докато дойде време за изпита, можеш да изчетеш 3 книги за начинаещи, в които се гледат само цикли масиви и обекти, и още толкова за функционално програмиране, data structures и ООП.

Няма книга, която да е The holy grail. Виж какви са нуждите на курса - т.е. програмата му, и си избери книга по тези критерии. Ако трябва да съм честен, за нуждите на курсовете от Ниво 1 не ти трябват книги, а техническата документация на езика. Не се разглеждат концепции все още.

Повечето добри книги се въртят около концепции и много теория, имат малко код в тях и няма да са ти полезни на този етап. Аз мога да ти препоръчам Secrets of javascript ninja - на средно ниво е, но разглежда много концепции. Най-добре върти цикълчета сега и чети как се правят форийчове в документацията на езика, пък после подхвани и я прочети.

Що се отнася до заключването на теми - едно домашно може да се реши по хиляди различни начини. Едно решение според автора може да е вярно, но след като го постне да му бъде обяснено че е грешно. Полемическото обсъждане на книги е борба на евангелисти - "книгЪтЪ ми - йе многУ по-дУбра - ут книгЪтЪ тьи". Нищо полезно не излиза от това за четвърти път да се развихри дискусия около това дали, примерно, книгата по C# на Наков е подходяща за начинаещи в програмирането.

2
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Темите за домашните не се локват, защото може да има промени в структурирането на самите теми, да е махано или добавяно съдържание през отделните издания на даден курс, да е променяно вече съществуващо такова. 

Не виждам каква промяна ще има обаче в тема за книги, все пак не излизат толкова често нови такива. Там има и полезни отговори. Ако има желание - ще се заформи и там дискусия.

Yulia e права, локвайки предишната, аз локвам тази, защото също преценявам, че не е нужна. 

Послепис: Когато не сте доволни от модераторско решение, използвайте докладния бутон (така ефикасно ще таргетирате съобщение за недоволство към модераторите), или потърсете връзка с въпросния модератор, шансът тогава да бъде променено нещо е по-голям. Пускането на същата тема, макар и слабо - навява чувство на непукизъм и безпорядък.

Послепис 2: Добавих по-описателно заглавие на старата тема.

0
04/11/2014 11:27:01
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.