Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

kostanikolov avatar kostanikolov 45 Точки

Мисли за продължаващото ми обучение

Привет, колеги,

искам да споделя в какъв етап от обучението си съм в момента и бих желал да получа малко по-информиран избор на къде да продължа.

 

До момента съм завършил Java Fundamentals (ООП-тата) и Java DB. Сега ще започват модулите Java Web и JS Core (който не съм карал). В дилема съм дали да запиша Web или JS Core. Моите мисли са да оставя Web-a за Септември месец, а сега да запиша JS Core и лятото - Front end модула.

Не съм от най-най-бързо учещите студенти, като се има и на предвид, че съм онлайн, и се чудя дали ще имам проблеми в Web-a без JS и Front end, ако реша да приключвам с тежките модули. Също така планирам да започна да идвам присъствено, което предполагам ще засили доста обучението ми.

 

Блаогдаря и весело посрещане на новата година!

Тагове:
0
Java Web Development
MartinBG avatar MartinBG 4803 Точки
Best Answer

Карал съм всички изброени курсове и моят съвет е да изкараш първо JS Core и Frond-Еnd модулите, преди да отидеш на Java Web.

JS Core наистина не е от тежките модули и покрива само основните неща, но може да разшириш и задълбочиш знанията си по езика и технологиите, които се засягат в модула от други източници още докато го караш. Лично на мен този курс ми беше много приятен и научих неща, които си мислех че "знам" отпреди това. smiley

Front-End - доста колеги (не само тук) се отнасят с леко пренебрежение към тези технологии. Наистина, основните неща може да ги "научиш" за няколко дни, но качествените знания в тази област ще ти спестят много нерви и време, дори и ако си решил твърдо да се фокусираш върху back-end-a. Последната и следващата инстанция на този курс се водят от Константин Данков - мн. добър преподавател и професионалист (имах удоволствието да гледам записи на някои от лекциите му). Неща, които ми се струваха хаотични и безсмислени си дойдоха на мястото. Силно препоръчвам!

Java Web - много сериозен курс, с писане на няколко проекта. Знанията от горните два курса ще ти влязат директно в употреба и ще ти оставят време да се фокусираш върху новите неща, специфични за back-end частта. Аз го карах успоредно с Front-End и преди да изкарам JS Core и сега го записах отново. blush

 

Все още не е обявено кой ще води JS Core, за разлика от Front-End-a.

Ако аз трябваше да избера кой от двата да запиша, щях да избера втория, а ако ми е лек, ще използвам времето да затвърдя предишни знания, както съветва и колегата k.sevovsmiley

5
01/01/2019 21:12:17
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

кое му е трудното на front-end-a? не че се заяждам, просто егати 1 грид и толкова, другото е време нерви и търсене да нагласиш првилно css или боострап-а, 

Просто,не е за всеки аз една линия права не мога да нарисувам те искат да правя красиви неща,струва си да се задълбае ако искаш да правиш дизайн и тн, но реално в всяка фирма си имат хора за тея неща дето колкото и да задълбаеш ще са пъти по-добри,толкова да оформиш нещата и те да доидат да направят магия за 5 мин с 10 други класа и да изглежда мега яко е ок. Не мисля че от full stack се очаква да е и front end магъосник. Ти ако си навържеш нещата правилно другото е лесно,покрай курсовата ми се наложи доста да се занимавам,не е сложно или трудно иска се много търсене,и понякога отделните неща взаимодестват по странен начин и ти късат нервите.

Но да зависи с какво му се занимава.

-1
MartinBG avatar MartinBG 4803 Точки

В Web модулите няма как да се избяга от HTML/CSS, JS също може да е от полза.

CSS не се изчерпва с grid, а и ти сам сподели, че си вложил доста нерви и време в търсене по фронтенда, докато си правиш проекта. Представи си колко повече щеше да направиш по бекенд частта, ако беше вложил това време и усилия там.

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

Backend-a ми е огромен,избухнах така или иначе api contolers  filters middewares ajax js 8 contollers 30 views components partial views unit и integration test и тн. Аз си избухнах доволно и пробвах доста неща. Все пак съм вложил 300+часа. 

А boostrap както казах винаги ще ми е проблем , не е за всеки,просто има извратина логика и ако не можеш да виждаш нещата в перспектива си до едно ниво. Е аз ги хвърлих тея нерви но го научих до нивото което мога. Не се оплаквам,напротив. Просто да си добър front end се искат умения който не всеки има.

0
02/01/2019 07:04:50
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

js front end са лесни,учат се за няколко дни сам. За уеб никои не очаква от теб чудеса с front end-a а и той не е за всеки.

Аз тъкмо завършвам c# web module-a на 6-ти са ни защитите. Js честно казано е лесен,сравнение с езици като с# или java hell

има доста странни неща, js би ти трябвал много ако решиш да правиш SPA приложение.

Ако запишеш Js core  ще решаваш около 2 месеца неща като за тех модула и после като те тряснат web protocols заявки и get post delete put,или ajax и jquery и state на обекти и обратботване на заявки форми и тн. ще се чудиш какво ти се случи :Д

А фронт-енд-а e една боза с някаква логика дето...а е прави се но не е за всеки. web module-a е нормалното продължиш с него,там има много неща за http и тн въобще как се прави уеб и после това ще ти помогне и за js курс-а там 3та част се прави spa приложение.

Аз сега ще записвам js и общо взето тея 3 месеца ще ги използвам за други неща честно казано,А front end-a дори мисля да не го карам,нямам нерви за css boostrap достатъчно си скъсах нервите.

А това дали си онлайн  /аз съм онлайн цялото си обучение/ или присъствено не мисля че има значение,все пак присъствено като гледам са 20тина човека на лекциите посетих някои от нашия курс,истината е че, да има контакт с колеги и лектор и тн, но 99% от нещата си ги правиш сам. И отнема много време примерно курсовата ми до момента е около 300+ часа, да не кажа 400+

0
31/12/2018 10:51:06
k.sevov avatar k.sevov 1077 Точки

Основното в случая е доколко сигурен се чувстваш в знанията си от предишните курсове. За Web курса не би трябвало да ти е особено необходим JS Core, а HTML/CSS можеш да разгледаш от някой и друг туториал колкото да имаш представа и да можеш да си вършиш работа. Това е по-бързият, но и по-труден вариант за продължаване - ако си научил добре материала дотук и изкараш web-a сега ще можеш да се ориентираш към интервюта за започване на работа.

От друга страна, ако имаш пропуски от предишните курсове по-скоро бих ти препоръчал да избереш по-бавния подход с JS Core и Frontend. Двата курса са доста леки откъм натоварване и ще имаш време да се върнеш към предишните курсове и да затвърдиш знанията си по основите, които са изключително важни. В този случай именно това би трябвало да бъде основния ти фокус за следващите месеци, а не толкова JS/HTML/CSS. 

4
31/12/2018 10:51:16
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.