Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

zara_83 avatar zara_83 5 Точки

Шанс за намиране на работа след преквалификация

Здравейте, счетоводител съм по професия и реших да се преквалифицирам като софтуерен инженер. В момента съм все още на Programming Basics, като възнамерявам да изкарам целия курс на обучение - Тех модула и последващите професионални направления. Проблемът е там, че в момента съм на 35 години и когато завърша обучението ще съм на 36-37 години. Въпросът ми е имам ли шансове да получа работа, като се знае, че фирмите предпочитат по-млади кадри? Отделно съм с малко дете, което е факт, от който работодателите в България бягат като дявол от тамян. Моля, посъветвайте ме дали имам реални шансове за работа или програмирането ще ми бъде като обща култура? Наистина искам да се развивам в тази област, но искам и да бъда реалист.

Тагове:
4
Работа
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки
Best Answer

началото е трудно,аз горе долу завършвам вече и съм на 36 скоро. Истината е че никои не гледа годините. Просто обучението е много сгъстено и практика и на интервютата питат и много теоритични въпроси. Но да от друга страна изградените навици и soft skills които сме развили като опит помагат. Един млад човек,няма тея навици аз като се знам какъв бях на 20...

Досега съм бил на 4 интервюта след нова година. Изгърмях само едно от тях,поради простата причина че,някои неща ги бях забравил или ми бяха пропуск. Та след web module-a по избраната пътека, спокойно може да се опитва и ходи по интервюта. Но зависи и как ги разбираш нещата и усвояваш.

Те предупреждават, че първата работа се намира бавно и май си е така,но пък всяко интервю си дава опит,и насоки къде си.

Ако можеш да пишеш чист код и разбираш нещата,ще стане но с реални работещи проекти зад гърба определено помага,затова си мисля че тех модула за junior dev си е ок,ако търсиш преди това най-много стажант. Но като цяло опира до фирма заплащане и тн.

Има една лекция на uncle Bob w youtube, разказва историята на програмирането и какви са проблемите сега, и какво е било преди. Интересно е и точно по темата,може да се поровиш да я изгледаш,сега съм на работа и няма как да ти я пратя.

Но тои правеше същото сравнение как 70те първите програмисти са били хора с кариера и опит,как са обрали най-доброто общо взето от всякъде с логическо мислене,а сега как се бълват junior и на по 20 години пишат и софтуера е зле и самите езици. И защо само около 25% са жени заради мачо културата и тн. около 2 часа е много готина лекция/презентация.

1
21/01/2019 10:18:34
zara_83 avatar zara_83 5 Точки

Благодаря за полезното мнение, задължително ще потърся видеото :)

0
Reneta_Tonkova avatar Reneta_Tonkova 1 Точки

Здравей, Зара. Аз съм на 36 и също като теб си задавам този въпрос : Късно ли е за преквалификация? В момента съм в Сферата на финансите. Също като колегата коментирал по-горе, смятам, че имаме голямо предимство с дисциплината и трудовите навици които сме изградили.  Как се развиха нещата при теб? 

0
marpyl avatar marpyl 12 Точки

Здравей,

Аз съм в същото положение и затова ще ти отговоря на въпроса според моите виждания.

Всяка една фирма има различни критерии за човека, който търси към момента.

Ако имаме знания и умения в програмирането, а и с различен опит зад гърба в някоя друга професия, то ние бихме били идеален кандидат за примерно /както в твоя случай/  фирма, изработваща софтуерен продукт за счетоводни кантори или някакъв счетоводен модул.

В крайна сметка всичко наистина опира до това, което владееш и до доброто му представяне пред работодателя.

Факт е, че доста от компаниите търсят млади хора, но и ние не сме за подценяване. Както казаха лекторите, soft skills е едно много важно умение, а може да се каже, че ние сме го придобили с опита зад гърба си.

Щом те кефи програмирането, не го мисли - учи си, забавлявай се, другото ще се намести.

Надявам се да съм ти била полезна по някакъв начин :)

 

1
zara_83 avatar zara_83 5 Точки

Благодаря за ценното мнение :)

1
kalina_ilieva avatar kalina_ilieva 4 Точки

Аз също се опитвам да се преквалифицирам. Управител съм на една фирма, с 10 години търговски опит и какъв ли още не. Сега съм на 33. С малко дете и още едно на път :) Промяната се налага, тъй като вече няма как да пътувам по 3-4 дена в седмицата из страната. Търся персонал и такъв, мили хора, в провинцията НЯМА. Колкото са по-млади, толкова по не ги е еня за нищо, мислят, че могат всичко, а реално им убягва.

За това много се надявам, когато завърша (и ако завърша:) ) работодателите да вземат предвид опита ми и най-вече създадената работна култура. Моя приятелка, която започна работа след SoftUni, на моята възраст е и това не беше проблем при намиране на работа. И не е само тя като пример. Хубавото е, че тук можеш да се развиваш и през една-две години идва положителна промяна.

И все пак, научих, че има и много млади, умни и амбициозни хора.

3
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.