Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Georgik1 avatar Georgik1 2 Точки

07. Trade Comissions

Здравейте колеги!Имам проблем с решаването на тази задача.Каквото и да правя не мога да разбера точно как да получа желаните изходи.Моля за помощ и ако може да кажете къде е грешката в кода ми.Мерси предварително.

Ето го кода ми:

https://pastebin.com/Ap8vXnWS

Ето и условието на задачата:

7.Търговски комисионни

Фирма дава следните комисионни на търговците си според града, в който работят и обема на продажбите s:

Град

0 ≤ s ≤ 500

500 < s ≤ 1 000

1 000 < s ≤ 10 000

s > 10 000

Sofia

5%

7%

8%

12%

Varna

4.5%

7.5%

10%

13%

Plovdiv

5.5%

8%

12%

14.5%

Напишете конзолна програма, която чете име на град (текст) и обем на продажби (реално число) , въведени от потребителя, и изчислява и извежда размера на търговската комисионна според горната таблица. Резултатът да се изведе форматиран до 2 цифри след десетичната точка. При невалиден град или обем на продажбите (отрицателно число) да се отпечата "error".

Примерен вход и изход

вход

изход

вход

изход

вход

 
 

изход

вход

изход

 

 

 

Sofia

1500

120.00

Plovdiv

499.99

27.50

Varna

3874.50

387.45

Kaspichan

-50

error

 

 

0
Programming Basics 04/10/2019 11:38:33
Vl.Metodiev avatar Vl.Metodiev 54 Точки

Здравей Georgik1

 

 

Подходът ти е правилен, но си пропуснал условието "error"  и си написал неправилно процентите, за Plovdiv и Varna. Редактирах съвсем малко кодът ти, мисля, че няма да имаш повече проблеми.

 

https://pastebin.com/knd8Pbr4

 

Успех!

0
Mario_D avatar Mario_D 1 Точки

Здравей!

Виждам 2 основни грешки:

1. Имената на градовете се въвеждат с главна първа буква (Sofia, Plovdiv, Varna - по условие), а твоите проверки са за имена с малки букви;

2. Процентите за комисионата в София си ги написал правилно (0.05, 0.07, 0.08 ...), но за останалите градове трябва да ги разделиш на 100 (5.5 --> 0.055, 8 --> 0.08, 12 --> 0.12, 14.5 --> 0.145 ...)

 

Успех!

0
Georgik1 avatar Georgik1 2 Точки

Благодаря ви!

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.