Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

nikshi avatar nikshi 45 Точки

Колко е 6:2(1+2)

От няколко дена в Фейсбук се върти  тази задача и където и да се появи започват сериозни дебати и спорове по напръв поглед елементарната задача. Понеже тук влизат предимно умни хора с логическо мислене реших, че ще е интересно да я решим. Моля арументирайте отговорите си и не подценявайте задачата :)

 

-6
Общи приказки
Petya:
Темата е изчерпана.
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

6:2(1+2)

6:2(3)

6:2*(3)

3*3

9

 

Приоритет на операциите за не знам кой клас... втори може би + фактът, че не сме араби и четем отляво надясно. Пусни го във волфрам или произволен умен калкулатор и ще видиш, че ще ти изкара същия отговор.

1
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

От известно време ме канят във фейсбук да играя кенди кръш сага. Да взема да ви поканя във форума да я играем... Това май трябваше да го пусна като отговор. Иначе съм твърдо зад същото решение :)

3
18/12/2014 14:15:55
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

:D Аз мислех да я затрия темата, но я оставих от колегиалност :)

2
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

Мерси :) колега,

На пръв поглед, веднага щях да кажа, че 6:2(1+2)= 1, спазвайки правилото за последователност на операциите

() + - х /

След като се поразтърсих се оказва, че дискусията тече от няколко години.

Оказва се също, че освен правилото за поредността на операциите - пресмятане в скобите, събиране, изваждане, умножение, деление - съществува и друго правило, че

ако в математически израз, на един ред трябва да се изпълнят операциите умножение и деление, то следва да се приложат от ляво на дясно.

Ето едно приятно обяснение - защо отговорът е 9, а не 1!

 

2
nikshi avatar nikshi 45 Точки

Личи си, че форума се посещава от умни хора. Ако знаете във какви спорове участвах... и вкрайна сметка все 9 излизаше :D

2
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Аз мотивиран от темата се разтърсих да намеря подобни дискусии и действително беше по-обсъждано от новите промени за пенсионния фонд :D

1
18/12/2014 16:53:29
iliev72 avatar iliev72 147 Точки

Щом има спорове за такова нещо.

Значи доста хора са със сериозни пропуска в първите 3г. от образованието или по-точно за тях е образуванието.

0
DobromirPP avatar DobromirPP 0 Точки

Може би ето тук е правилният отговор! tongue-out

 

Да, за съжаление голяма част от населението е неграмотно...

-1
gdikovg avatar gdikovg 22 Точки

 Здравейте, 

интересно ми е дали има друго решение от общо приетото с различен отговор. 

0
SimeonAngelov avatar SimeonAngelov 5 Точки

Операциите събиране, изваждане, умножение и деление са ляво асоциативни. Отговора на Samuil е правилен. Би било темата да се заключи от модератор.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.