Loading...
gkyupev avatar gkyupev 11 Точки

Малко лаптоп модели имат място за втори диск! Трябва да провериш твоя модел.

Все пак има варианти. Единия е на мястото на ДВД устройството. Това е в случай, че не го ползваш.

Ако ти трябва може да го направиш на външно. Продават се такива кутии.

Друг вариант е, ако имаш свободен mPCI слот (май така беше).

 

0
v.indzhev avatar v.indzhev 37 Точки

Здравейте!

 

Съмнявам се, че се казваше mPCI. Мисля че беше mSATA. Варианта е с по - голям SSD диск или както е казал колегата с диск на мястото на CD. За около 400 - 500лв може да си вземеш такъв. Аз смених моя диск (128GB SSD) с 500GB SSD, но той беше M.2 NGFF. Не мисля че ще имаш нужда от повече, но все пак зависи за какво го ползваш. Моя лаптоп е само за програмиране и нищо друго.

0
gkyupev avatar gkyupev 11 Точки

Благодаря колега, mSATA също е вариан, но според това се използва доста рядко.

Аз имах впредвид Mini PCI Express - mPCIe. Идеята е да се монтира нещо такова.

Не е лошо колегата да сподели каква машина има.

Поздрави.

0
cherokee avatar cherokee 146 Точки

Преди да се хвърляш на mSATA или mPCIe провери дали имаш съответните  конектори на твоя лаптоп (ако искаш да са вградени вътре в машината) - обикновено високият клас лаптопи (от преди 2-3) години ги имат, а към днешна дата вече се срещат и в средният клас лаптопи. Ако мислиш да правиш някаква комбинация от такъв като външно устройство не си струва, защото ще им загубиш предимствата (високата скорост) и по-добре си вземи обикновен външен диск с голям капацитет. Ако нямаш такъв слот по-добре помисли да подмениш текущият си диск с SSD или по-евтиният вариант (но доста сполучлив, поне при мен последните 1.5 години е безотказен и съм много доволен) хибриден диск - стандартен диск с вграден в него SSD (Hybrid Drive).

1
04/01/2015 13:56:29
alek1339 avatar alek1339 57 Точки

аз си махнах двд-то... има кадита по 20-30лв със сменяеми панели за да ти се запази цвета и да не става циганско ако има разминаване... ssd на самсунг 128гб ми е напълно достатъчно на мен

0
AleksandurSeferinkin avatar AleksandurSeferinkin 333 Точки

На първия въпрос:

Хващаш една отвертка и си играеш с нея докато не получиш отговор. Друг вариант е да попиташ google.com, но ако го питаш поне посочи какъв е модела на лаптопа ти. Теб те интересува какви интерфейси поддържа и колко на брой! Ако никой от двата варианта не ти помага, в някой сервиз ще ти помогнат. :)

На втория въпрос:

Адекватен отговор няма да получиш! Това е строго индивидуално за всеки програмист. Зависи колко програмираш, какво програмираш, как програмираш...

Копирай твоите приложения в една папка и провери колко място заемат. Раздели общия резултат на броя приложения, за да намериш горе-долу колко място заема едно твое приложение. Помисли позитивно за бъдещето и за това колко приложения ще напишеш в близките на брой години. Умножи средно-аритметичния резултат по броя приложения за тези години и ще добиеш представа колко GB ще са ти нужни. Уменията, които си придобил с програмирането, могат да ти помогнат да правиш изчисления и в реалния живот! :)

0
05/01/2015 13:21:23
bewolf avatar bewolf 30 Точки

Здравей, като за начало е добре да разберем какъв е лаптопа. Пък тогава идеи какво може да се направи.

0
KostadinStefanov avatar KostadinStefanov 32 Точки

а как седи въпроса с прехвърлянето на информацията от HDD на SSD всичко ли си върви нормално нищо не се инсталира наново нали ?

четох някъде че за да ти вижда HDD който е на мястото на записвачката се бутало настройки в биоса има ли такова нещо ?

0
AleksandurSeferinkin avatar AleksandurSeferinkin 333 Точки

Ако питаш за преинсталиране на ОС - не е необходимо. Друг е въпроса, че е по-добре да пазиш ОС в/у SSD, заради скоростта. А въпроса с прехвърлянето на информация нещо не го разбирам. Просто разделяш новия хард диск на нови дялове и ти се появяват нови 'места' в MyComputer.

BIOS автоматично разпознава устройствата, включени към лаптопа ти. Би трябвало автоматично да настрои новото устройство за работа. Силно се съмнявам, че трябва да пипаш каквото и да е било в BIOS. 

0
micro3x avatar micro3x 135 Точки

Според мен много зависи от конретния хардуеър. Например да си представим за момент, че CD-то е АТА а не е SATA. (при по-старите машинки беше така). При това положение няма смисъл да се тормозиш понеже 1. Ще е бавно 2. няма SSD на PATA. 3. Едвали ще намериш такова Caddy.

Незнам какво имаш в предвид да се бута в биоса.

Предполагам имаш предвид Boot Order. Демек от кой диск да ти зарежда операционната система. Ако диска се разпознае от биоса не виждам какво друго има да му буташ. :) Ако не се разпознае тогава може евентуално да ъпгрейднеш биоса с надеждата да го познае. (преди време имаше подобни проблеми с дисковете скоро не съм имам такъв случай да не ми познае здрав диск).

За информацията... 

Пак според зависи. Има партишъни, боот сектори и сякви такива гадориики дето са важни. Всякъкви извръщения съм виждал и правил. Можеш дори ако искаш да си инталираш Windowsa във Файл и да зарежда от .vhd. (правил съм го, много е яко за местене напред назад).

В момента конфигурацията ми е следната:

2 диска (един вътре, един в кади), Системния с операционната и приложенията е хибриден (демек SSD и HDD в едно), втория освен за блъскане на глупости държи Pagefile-a и всичко темпорари, както temp на windows, така и на Usera. Това ускорява доста нещата тъй като докато зарежда да речем VS, чете от единия физически диск и пише всички временни файлове на втория физически диск.

Най-добре първо разигравай всичко на виртуалка ако е възможно. 

Като цяло, един съвет от мен - Прави beckup преди да почнеш да мажеш каквото и да било. :)

1
jerrynp avatar jerrynp 4 Точки

Ако лаптопа ти няма място за втори хард диск, единствения вариянт е с едно rack-че на мястото на оптичното устройство. В днешно време дискове почти не се ползват, пък ако случайно ти се наложи има USB DVD-RW устройства за по 30-40лв.

eSATA не го удобрявам като вариант. Неудобно е, пък и хард диска е частта, която най-малко искаш да се подмята.

При по-големите модели, 17" примерно, се срещат с 2 места за хард диск. Ако няма второ, на мястото на CD-то.

0
lubomir.mladenov.5 avatar lubomir.mladenov.5 23 Точки

Колега моя съвет е на мястото на стария диск да сложиш SSD-то, а на мястото на CD-то едно кади с HDD-то. Като обем SSD-то според мен 64GB е добре (колкото повече, толкова повече cool).

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.