For loop cycle Java Basics

Здравейте на всички колеги. Ще се опитам да не звучи сърцеразделателно и твърде жално, но тотално се чувствам down и съм на крачка да се откажа от програмирането а не искам. Адски много ми харесва това което правим и не искам да спирам. До момента (for loop) всичко си ми беше наред,правех си задачите( с малки затруднения които ще отминат с практиката) с огромен кеф и интерес. Но се появи for loop-a. Разбирам идеята му и същността му, разбирам каквото обясняват на лекцийте и упражненията, виждам смисъла, но дойде ли време да седна пред задача сам-БУМ! Тотал щета, черно петно. Не мога да тръгна :( Не мога да вкарам никакъв алгоритъм. Чета и чета и чета... и едно голямо НИЩО! Нищо не ми идва в главата. Имам чувството че някой трябва да ми седи над главата и да ми разтълкува условията че да си построя кода(което практически няма как да се случи). Хора надявам се никой друг да не е попадал в ситуация като моята, а ако ли има и други като мен или сте минали по горе споменатото, моля ви дайте съвет. 

Благодаря ви от сърце. 

Никола