Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

krasidp avatar krasidp 18 Точки

Поредност на лекциите и продължителност

Здравейте,

за първи път карам подобен курс (онлайн) и честно казано съм малко объркана от поредността на лекциите и от изисквания в домашните за използане на знания, които още не са придобити. Аз ли се бъркам или курса е за начинаещи, което нямат познания по HTML/CSS и ако е така защо след второто домашно се усещам хвърлена в дълбокото, без спасителен пояс?

Ще обясня какво имам предвид - лекциите на първия такъв курс са били подредени по друг начин, първо се минава HTML-a, а след това CSS, което според мен е по-правилно и по-удобно за възприемане. В сегашният курс постоянно се изисква да се ползват неща, за които не е обяснено в лекциите до тук, а са в бъдещите такива, като например CSS позиционирането (което не знам как се ползва, кога се ползва и т.н., та трябваше да гледам минали домашни, за да разбера, че ми трябва).

Вярно, че информацията я има и тук и в интернет, всеки може да потърси, да намери, да пробва и т.н., но нали идеята е да ни се преподава парче по парче, за да научим правилно нещата, а не да губим време (което не винаги го имаме) и да търсим от различни източници кое как се прави и няма гаранция, че това е правилния начин. От лекцията разбирам нещата, почна ли да правя домашните и се оказва, че те са свързани 10% с тази лекция и другите 90% със знания, които ще придобием впоследствие.

Другото, което ми направи впечатление е, че в началото лекциите са били с по-голяма продължителност, а сега са посъкратени доста, което ме кара да мисля, че се изпуска информация или примери, които за хората обучаващи се онлайн са полезни, защото нямат възможност след лекциите да се консултират с асистенти от академията.

Да безплатно ми е и е нормално да има проблеми, но не ми е полезно, обърква ме, на моменти ме отчайва и започвам да се чудя при мен ли е проблема или в програмата. Между другото проверих три домашни от HTML основи и си личеше, че хората са начинаещи и за първи път ползват HTML и въпреки, че беше лесно пак не бяха се справили добре и имаха пропуски. В такъв случай какво ще стане при следващите домашни, където изведнъж нивото се качва рязко - напълно ще се откажат или ще копират от някъде, защото заданията определено не са за хора без познания сега навлизащи в материята и не могат да бъдат направени със знанията придобити от лекциите, а си трябва сериозно надграждане.

17
Web Fundamentals - HTML5
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Здравей,

Да хвърля малко светлина върху курса като човек, който го е минал в същата последователност (почти), но за повече време като цяло (за моето ниво той беше повече от месец).

Първият випуск са карали Web Fundamentals по малко странна схема, първо са взели всички лекции по HTML и едва след това са преминали към CSS, което е доста нелогично, двете са силно обвързани и просто няма как да напишеш една що-годе прилична страница без стилизиране. Това води до следния проблем - домашните по CSS са правени с презумпцията, че студентите вече знаят целия материал от HTML. Затова може да забележите още в първото домашно по CSS, че има таблици, падащи менюта, бутони, позициониране.

Материята като цяло не е тежка. Основният проблем по мое мнение са домашните, които ми взеха здравето преди няколко месеца. Имало е задачи, които съм ги ръчкал по цял ден. А да напомня - ние имахме повече време за курса, което значи, че за вас положението е още по-неприятно. 

Решението мисля е да се преработят домашните, в началото да бъдат повече на брой и по-прости задачки, които да упражняват само основите, които са взети, плюс тук-таме нещо непреподадено и вече към края да идват по-цялостните задачи за направа на цяла страница с навигации, таблици, статии, стилизиране, позициониране, респонсив дизайн и т.н. и т.н. По начинът, по който са направени и подредени сега задачите за домашно, по-скоро предизвикват хаотичност и учене на случаен принцип; разваля се методичността, която един курс трябва да има.

В заключение - не си само ти с това усещане, но няма как това да се промени до края на текущия курс.

8
RumenVasilev avatar RumenVasilev 103 Точки

Здравей,
Ще се опитам да допълня написаното от ФиКолев. 
Според мен, всеки програмист трябва да умее да намира нужната му информация в интернет, при това с лекота. Убеден съм, че на човек, който не се е докосвал до каквито и да било програмни технологии, би било трудно. Това, обаче не променя факта, че трябва да се положат доста усилия, било то и за HTML и CSS. Проблема при HTML- a е много писане, а резултата далеч по- малък от написания код. CSS- a пък е едно голямо нагаждане, което също отнема много време. Като вземем предвид тези особености, всеки дори и знаещ човек, трябва да отделя доста време за да схване всичко, което има за схващане.

Бих ти препоръчал, ако нещо не ти е ясно да попиташ, често се получат много интересни и полезни дискусии във форума. Честно казано не си спомням кой ни води на нас този курс, но ако е малко това, което говори Банкин, просто гледай другите лекции, нещата са еднакви в по- голямата си част. 
В заключение бих ти препоръчал, колкото и много време да смяташ, че отделяш опитай да отделиш още малко. Освен това, не се притеснявай, че си назад или не разбираш нещата, аз поне 10 пъти съм си мислел, че никога няма да разбера това, което се опитвам да правя, но в момента ми изглеждат смешни тези ми мисли от преди време.
Успех!
П.П. Не се притеснявай да търсиш помощ. Има един много странен срам в повечето хора, насаден още от училище, че питащите са глупави, а то е точно обратното, човек трябва да търси знанието :)

1
21/02/2015 00:03:16
enevlogiev avatar enevlogiev 1168 Точки

Не си само ти в дълбокото. Аз всеки ден откривам нова причина да мразя CSS. Понякога съм толкова отчаян, че даже цъкам на втора страница в гугъл. Но с псуване/питане/проби и грешки, нещата лека полека почват да се нареждат ; )

5
SimeonSimeonov avatar SimeonSimeonov 77 Точки

При CSS и HTML курса за първи път наистина се усети по сериозно този проблем със сложните домашни.
Досега във java&C#,много ми хареса как бяха направени домашните,имаше по 15+ задачи,поне 5 мн лесни и елементарни,точно за да могат начинаещите постепенно да вдигат нивото,5 задачи със средна сложност и вече някоя друга задача за шампиони,абе за всеки по нещо имаше.
Сега на CSS 1вото домашно се състои от 2 задачи само и 2те ако не си се занимавал преди със това,няма как да ги напишеш за под 20-30 часа,то таблици,раундване,маргини...да сигурен съм че за хората които редовно се занимават с това,тези задачи са им смешни и ги пишат за под час,ама ако през живота си не си пипал CSS и изведнъж 1ва задача е world cup,е няма как да не се отчаяш и да не се чустваш хвърлен на дълбокото.

6
BoriszlavBaleff avatar BoriszlavBaleff 9 Точки

Ами добре дошла :) Проблемът не е в теб, не се притеснявай. Аз съм се занимавал с HTML и CSS от половин година и не издържам на това темпо от домашни през ден, курсови проекти и подготовка за изпит, камо ли някой начинаещ. Сроковете са абсурдни, особено за работещи. В една лекция се наблъсква материал, който по принцип аз лично съм усвоявал за седмица - две здраво учене. На мен не ми остава никакво време да гледам лекциите, направо захващам домашните с това, което вече съм научил сам през тази половин година. Тоест не научавам нищо ново от този курс, само си тествам уменията :) Не мога да кажа, че задачите са чак толкова трудни. Пак повтарям - за мен, а към момента съм правил фронт-енд на 3 сайта, единият респонсив. Самото писане на кода, разбира се, си изсква време.

А на начинаещ ще му трябва още повече време и ще претупва нещата и така нищо няма да научи. Подредбата също не е от значение, даже е по-добре да се смесят от началото HTML и CSS, тъй като те са двете страни на една и съща монета - просто в CSS са изнесени и развити всички правила за презентация. Да, има огрмно разминаване между това, което се покрива на лекция и това, което се дава като домашни, и още по-огромно от това, което ще бъде на изпита, така беше и на уводния курс, и на джава. 

Ако целта ти е да си вземеш изпита и си начинаеща, яви се направо на него, като се подготвяш с материали от Codeacademy, W3Schools и др. - там нещата са обяснени много добре и доста структурирано, като не те хвърлят отведнъж в дълбокото без пояс, както много правилно си забелязала. 

Моето мнение е, че материалът както в този, така и в следващите курсове е трудно да се усвои добре за това кратко време. Разбира се, интернет е пълен с материали и, ако ти е интересно и имаш мотивация, можеш да усвоиш нещата не за година, а за година и половина например и то по-добре, защото няма да ги претупваш. Всичко е въпрос на воля. Нито Софтуни, нито който и да е било държи монопол върху програмирането.

5
KevanyTrump avatar KevanyTrump -4 Точки

Като цяло материалът е лек. Основният проблем според мен е училищната работа, която едва не ме уби преди няколко месеца. Цял ден съм работил по определени задължения. И, като напомняне, имахме допълнително време за курса, което прави ситуацията много по-лоша за вас.

-1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.