Loading...
quickben avatar quickben 966 Точки

The Joel Test For Programmers vs SoftUni Learning Programme

Всички сме се питали дали програмата на СофтУни найстина може произведе качествени кадри готови да започнат работа само за една година :)

Наскоро намерих  тази страхотна статия/тест която определя дали даден човек има нужните познания да започне работа като Програмист.

В статията/теста пише, че ако имаш 8 от 12 би трябвало да нямаш проблеми при намирането на работа, оказа се, че за 1 година обучение в СофтУни се придобиват всички 12 точки посочени в този тест. 

1. Can you use source control effectively?

Teamwork and Personal Skills 

Доколкото си спомням там имаше лекция за използването на такъв тип системи, допълнително това се упражнява във всеки екипен проект.


2. Can you solve algorithm-type problems?

От нулево ниво се започва ученето как да решаваме такива проблеми и то неспира през целия период на обучение. Скоро се очаква отделен фаст-трак Data-structure and Algorithms

3. Can you program in more than one language or technology?

През първите 4 месеца се учат -> C# Java JavaScript и PHP (слочаенос?! немисла)

4. Do you do something to increase your education or skills every day?

През първата година се учи доста интензивно което ще рече всеки ден. Аз незнам човек с добри резултати да не пише код и да не чете всеки ден(може да има малки изключения, но повечето от тях са хора с предишен опит) 

5. Do you name things appropriately?

КПК

От нулево ниво се казва да си именоваме добре променливите(и не само) а във второ ниво това си става задължително, че Наско ще ви се кара ;)

6. Can you communicate your ideas effectively?

Teamwork and Personal Skills 

Много хора подценяват този курс(в началото и аз самия), но курса си е много полезен, како каза един колега във форума ако незнаеш как да се изразяваш и как да се представиш на интервю за работа шансовете ти намаляват драстично.

7. Do you understand basic design patterns?

През цялото второ ниво се учат design patterns(някой повече, други по-малко)

8. Do you know how to debug effectively?

КПК

Няма как да си вземеш изпита по C# Basics(входния изпит) без да знаеш какво е това debugger, допълнително всеки език се дебъгва по-различно от другия и искаш неискаш трябва да се научиш да дебъгваш ефективно(да Наско аз дебъгвам дори и да не ме виждаш :) )

По КПК си има цяла лекция и второ ниво незнам как ще направиш нещо ако незнаеш да дебъгваш.

9. Do you test your own code?

КПК

Тестваме ръчно от нулево ниво, а по КПК вече се запознаваме с техники за автоматично тестване.

10. Do you share your knowledge?

Изключително рядко се случва да питаш някой колега, асистент или лектор и той да не ти отдели време, в малкото случай когато това нестава си има доста основателна причина. Отделно и тук във форума се задават много въпроси.

11. Do you use the best tools for your job?

По време на всеки курс се казват най-използваните(добрите) tools for the job, отделно по КПК си има цяла лекция по-темата.

12. Can you build an actual application?

Отборните проекти + JS APPS(второ ниво) и не само....

В закючение излиза, че прогамата на СофтУни е повече от адекватна(според статията), естествено тя не е перфектна(нищо не е) и има неща за оправяне по-програмата, но като цяло съм забелязал, че обучението става по-добро за всеки следващ курс.

Допълнително мисля, че е добре ако някой има основателни критики към СофтУни относно обучението да си ги казва без да се притеснява стига да е конструктивен, от екипа ще му обърнат внимание.

Кийп калм енд лърн хау ту коуд :)

 

 

Тагове:
30
Общи приказки 27/03/2015 10:20:15
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Накрая на интервюто те питат колко пари очакваш, казваш им сума, и ако ще и 24 от 12 да покриваш, като не си им в бюджета, който на повечето бг фирми е обидно малък - успех :)))

Всички подобни критерии, които показват дали е лесно или трудно да си намериш работа, разчитат на това, че кандидадът едва ли не е задължен да приеме работа, защото ще умре от глад, а условията на съответната работа могат да са отчайващо трагични.

Интересно ми е да видя измерване колко лесно е да си намериш работа, която отговаря на стандартите ти, а не на това че си на зор за пари :)

3
Hristo_Penchev avatar Hristo_Penchev 389 Точки

Ми Ванка, като не плащат това, което искаме, може и в чужбина да заминем. Това е занаят, който навсякъде може да го работиш. Според мен ако си кадърен, в един момент и парите ще дойдат.

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

За чужбина може би да, в България - рядко. Ако не се спазариш за добри пари в началото, после не се надявай на големи увеличение. Ако почнеш на 800, след 1 година при добър късмет ще си на 1000, а на 3тата, ако си Бог - на 1500 :) И в случай, че ти се случи подобно чудо - ще ти обясняват как са направили чудеса от храброст за теб като за 2-3 години са ти вдигнали заплатата ДВОЙНО :)

5
XmUrF avatar XmUrF 363 Точки

За съжаление и аз имам такова впечатление. Ако се почне с ниска стартова заплата, дори и двойно да ти я вдигнат след една година когато вече ще знаеш прилично много и би следвало добре да се справяш, парите пак ще са малко, ама нали ще ти кажат как са ти вдигнали двойно парите, пък ти си недоволен.

Така че човек трябва да може да се продава на добра цена още в началото :). Другият вариант е като стане малко по-добър и като не му дават парите, които заслужава, човек да се изнася към следващата фирма. Не знам защо ама донякъде фирмите сами си причиняват липсата на добри кадри и текучество на персонала.

3
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.