Loading...
Nataliqqq avatar Nataliqqq 9 Точки

Отношение към татуировки при кандидатстването за работа

Здравейте. Искам да попитам как стои въпроса с татуировките при кандидатстването за работа в областта на ИТ. Проблем ли биха били татуси на видими места?

Тагове:
0
Работа 30/03/2015 11:17:46
momopetrov avatar momopetrov 35 Точки

Според мен татус би попречил, ако работата е държавна. Примерно банка, съдебна палата, училище и т.н. Ако работата ти е свързана с хора е почти изключено да имаш татус на видно място.

1
KatyaMarincheva avatar KatyaMarincheva 572 Точки

Само въз основа на конкретни примери:

работодателите изобщо не се интересуват от това.

Моя приятелка има има доста голям дракон на видимо през лятото място на гърба - работила е в Axway, Experian, и във фирми където има директен ежедневен контакт с клиенти - никой никога не й е отварял въпрос за татуировки :)

Втори пример, в Sutherland Global Services (също в сферата на ИТ, но и с изключително много ограничения какво може и какво не може) - имах колега който имаше кожа свободна от татуировки само под глезените, под китките на ръцете, и над височината на брадичката, ходеше нарочно само по къси панталони и потник на работа, всички колеги се възмущаваха и ходеха да искат от шефовете да го принудят да се облече (татуировките бяха от изключително нецензурен харакер) - уволниха го чак след месеци и то защото непрекъснато държеше груб тон на customers И clients - но конкретно за татуировките шефовете дори не отговориха на оплакванията.

Иначе казано - характера на татуировките явно има нещо общо с характера на този който ги носи, и ако го уволнят никога не е заради татуировките, а заради това което по принцип представлява като човек.

5
VenelinGrozev avatar VenelinGrozev 130 Точки

Работата с клиенти предполагам е била свързана с водене на кореспонденция а не с лични срещи, нали така? Важно е да се уточни за да не остава впечатлението, че на делова среща се ходи по джапанки с къси гащи и потник Punk's not dead :)

1
KatyaMarincheva avatar KatyaMarincheva 572 Точки

Здравей Венелине,

И да и не :)

Ако говорим за ходенето по джапанки и потник от моя пример, да - ставаше въпрос за кореспонденция и телефонни контакти с клиенти, не за лични срещи.

Ако говорим за твърде абсурдната от моя гледна точка тема за връзката между "татуировки по принцип" и работа - в първия си пример говоря за моя приятелка, която е шеф на отдел в IT фирма, често има делови срещи както в България, така и в UK, на които присъства винаги съпроводена от татуировките си.

Още веднъж, отношението на работодателя и възможностите за кариера зависят от това което даденият човек по принцип представлява, сам по себе си.

Дори що се отнася до джапанките - това е снимка от офиса на IT фирма в Калифорния, в която синът ми е шеф на екип програмисти - всички, и собственици, и шефове и програмисти си ходят ежедневно по джапанки и къси панталони - на снимката се виждат само късите панталони.

http://www.centerfield.com/about/careers/

И държа да добавя,

аз не бях сред служителите които ходеха да се оплакват от колегата, който стоеше на работа по потник и джапанки - бях твърде вбесена от факта че ме бяха накарали да му обяснявам как се пише служебен имейл, и от това че написването на първия имейл от 5 реда му отне близо 3 часа.......  , тъй че джапанките му ми бяха наистина последна грижа.

Добре е да си припомним, че облекло и други подробности са само малка част от това, което даденият човек сам по себе си е, и човек, който "впечатлява" околните с външния си вид, определено има и други "добродетели" симхронни с облеклото, които винаги се оказват върху околните далеч по-силен ефект от облеклото :)

1
29/03/2015 23:44:52
Hristo_Penchev avatar Hristo_Penchev 389 Точки

Част от програмистите, които познавам, са едни пичове с коси до кръста, черни анораци, кубинки, сребърни пръстени... И нямат проблеми. Според мен татуировка може да окаже влияние единствено ако те пращат при срещи с важни клиенти и то само при положение, че е голяма и натрапчива. Иначе не виждам проблем. Като цяло за видими татуировки се зяждат само в институции като полицията например.

1
29/03/2015 13:03:57
iliev72 avatar iliev72 147 Точки

Винаги са проблем ако ги показваш нон стоп и ги натрапваш.И това важи за всички фирми без значение дали са ИТ или не.Може да си сигурна , че още на подборното интервю това ще го забележат.Ако има начин да не поканят нататък ще го направят.Това го казвам от опит и разговори с ЧР в които съм бил в приятелски отношения.Като ходиш на интервю не показвай татуси ако не искаш да си заминеш още в началото.Работодатели и ЧР не харесват татуси освен ако те не са фенове на татусите.А такива не са много.

0
Nataliqqq avatar Nataliqqq 9 Точки

Като цяло оставам с извода, че не би трябвало татус да бъде проблем, но и все пак нещата си зависят от работодател/място/изисквани задължения.. Хубаво бе да науча за споменатите от Вас случаи и информация. Благодаря на всички! smile

0
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Аз лично не си показвам татусите на работа. Не толкова защото мисля, че би било проблем, а защото мисля, че трябва да се спазва някаква етика и както казаха по-нагоре - да не се натрапват. 

За какво видимо място става дума и какви са татуировките? От татус до татус има разлика - ако имаш свастика на челото е доста по-различно от малък надпис на предмишницата (примерно) :) :D

3
30/03/2015 00:26:16
Nataliqqq avatar Nataliqqq 9 Точки

Ами мисълта ми е за ръцете.. Разбира се, не говоря за татуси от типа на свастика и т.н. laughing По-скоро идеята ми е за надписите или било то някакви символи(включвам такива, които приспадат в рамките на нормалното, а не нещо изрудско ;д).

0
trustos avatar trustos 0 Точки

Ами предполагам, че всичко си зависи от самия татус - колко се вижда, как изглежа. Принципно не вярвам да има отношение, НО предлагам, смятам и колегите ще се съгласят, че може да пуснеш снимка, за да можем да преценим по точно :) :) :)

1
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Ако са проблем, значи не искаш да работиш за тях. Процесът е двустранен, ако те не харесват нещо у теб, а ти го харесваш у себе си - chances are - или си твърдоглав или проблемът е в тях.

Както в личните отношения, така и на работа, трябва да те харесват такъв какъвто си.

Наскоро KOMFO промотираха Java отдела си с един от тийм лидерите им, който беше на снимка по халат, с пура и уиски в ръка и се мислеше за член на италианската мафия.

9
xpucu avatar xpucu 26 Точки

Абсолютно вярно, ако някой ми направи на интервю забележка или постави неприемливо за мен изискване за татуйровките, пиърсингите, дрескода или външния вид като цяло, и аз бих имала скрупули да започна на подобно място. С две ръце се съгласявам с "процесът е двустранен" - когато търсим работа, въпросът не е само на всяка цена да ни харесат, но и на нас да ни е комфортно да работим на подобно място. Държа да подчертая, че неприемливо не означава, да не им пука за нищо - и аз не бих отишла на работа, облечена като за дискотека или по бански примерно...  Неприемливо за мен е да не ми разрешават да ходя по дънки и тениска, да нося потник / сандали през лятото или да  се крият татуси/да се свалят пиърсинги.

Категорично не съм съгласна, че "винаги са проблем".  Колегата по-горе е прав, има изключения: държавни, банкови или образователни институции няма да са ок са татусите, но мнозинството частни фирми в ИТ сферата са напълно ок с това. Аз работя в доста голяма софтуерна компания, специално в нашия екип почти няма ненарисувани - от директора до трейнитата - за никой, никога не е било проблем. Не забравяйте, че същите тези хора са работили и в огромна плеяда в други фирми в нашата сфера, преди да дойдат в екипа - никой не се е оплакал, че са му правили проблеми някога. Аз също не мога да си представя, че ще ида при шефа и ще кажа - татуса на Пешо ме дразни, уволнете го. На интервюта също не се коментират подобни неща и не ми се е случвало, засега, в интервюта за други фирми да се повдига въпроса.

 

Като цяло, моят съвет към всички, които избират да си правят татуси, е винаги да ги правят на място, на което могат да ги скрият при нужда. Ако имам избор, не бих избрала да работя на място, където изискват татусите да не се виждат, но също така смятам, че не знам какво ще ми сервира живота утре - свят шарен и голям. Например, ако ми хрумне да работя в чужда държава - по света има много места, където татусите са "frowned upon". Или ако ми се наложи да преподавам (каквото ми е образованието, нещо, с което нямам планове да се занимавам по принцип).

1
anangelov avatar anangelov 0 Точки

Това което е отвътре, личи отвън.

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.