Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

ttitto avatar ttitto 1153 Точки

[Основи на веб разработка] PHP - Това някаква шега ли е?

Колеги и преподаватели, 

Надявам се, че това е някаква шега! След като почти една година не сме писали на PHP сега за двуседмичен курс ще ни карате да си припомняме PHP ли? Което сме учили само около месец- месец и половина? Да не си мислите, че в свободното си време, между работата и другите курсове на Софтуни седим и си пишем PHP ей така за удоволствие?!

Наистина се надявам, че нещо не съм разбрал правилно!

7
Advanced Level: Back-End 20/04/2015 18:07:23
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Понякога си мисля, че когато стане време за недоволстване, се недоволства за норматив, а не за нещо смислено.

Като се даде отсрочка за отборния проект, повече ли ще научим концепциите? Като сте забравили синтаксиса по РНР, за колко часа ще си припомните че се слагат доларчета пред променливите и че няма типове? Това ли са огромните проблеми? Че курсът е по РНР и че проектът е след 2 седмици?

Оставям на страна вече обсъдените неща - влезли сме на една програма, до края е друга - това не се случва за пръв път. А и за самия курс, че ще е на РНР се знае от доста време насам, учудвам се че има изненадани.

Това, което мен ме притеснява е, че курсът е претупан. Това е курс за уеб разработка и метапрограмиране, в него трябва да се обърне внимание повече на метапрограмирането и концепциите на MVC. За сметка на това имаме една лекция за MVC концепции и един workshop за правене на MVC from scratch. Онзи ден и РНР basics имаха подобен уъркшоп но никой не ги кара да правят проект на собственоръчно изградено MVC, нали? :)

Тази тенденция я виждам последните няколко курса - т.е. през цялото 3то ниво. На първа и втора лекция взимаме цялата технология. EF и WebAPI на 1ва лекция още ги разджиткахме и после някакви абсолютно иррелевантни неща като JSON-и XML-и и MongoDB-та. Вместо да се прави така, апелът ми е, например в курсът по WebAPI да има теоретична лекция - 1вата. Да има втора лекция по сетъпване на проект. Трета лекция по User Authentication. И т.н. да е разделено на компоненти от съответната технология.

Съответно в курс, в който ще се разглеждат концепциите за MVC вместо за 4 часа да се обяснят и за още 4 да се изкодят, да се обърне внимание на отделни компоненти и те да бъдат по-разтеглени. Т.е. повечко време да се отдели за FrontController pattern-а. За Application class-a, за Dependency injection и съответно инжектване на нужните обекти на всеки новоинстанциран контролер и т.н.

14
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Абсолютно съм съгласен с теб, RoYaL, че курсът е претупан. И че не е само този курс. Не знам за къде са се разбързали толкова от софтуни!?!? Кой ги гони? Очевидно е, че и на нас и на тях не достига времето. Да понамалят малко темпото и да вдигнат малко качеството. 

Вероятно си по-запознат с MVC и затова ти е направило впечатление, че има проблем със структурата на курса. Няма как хора, които знаят само че MVC означава model-view-controller да коментират нещата по-надълбоко.

Не знам дали не би било по-добре този и следващият курс да се обединят и да се обсъдят по-обстойно концепциите на MVC. И студентът да може да си избере език, на който да си направи проекта - PHP или C#. Но  това за нашия випуск е без значение. 

8
Matrix avatar Matrix 1092 Точки

Адаш, защо не ни водиш ти някоя лекция... или семинар, ако има свободна зала и час? Серозно питам :D

3
22/04/2015 14:18:17
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Има ли вече окончателно решение по този въпрос? Ще има ли промяна в датата или ще остане така?

1
gngeorgiev avatar gngeorgiev 90 Точки

По-горе видях предпожение да се обяснят принципите на MVC и да се даде избор на студента да си направи проекта на C# или PHP. Аз бих искал да разширя малко това изречение и да добавя, че ще е хубаво да могат да бъдат избрани и други технологий, като например NodeJS, Python и whatever. Мен лично не ме кефи да ме връзвате нито с PHP нито със C#, поради простите причини, че нямам достъп до Windows и нямам желание да работя с PHP евър.

1
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

И мен ток ме удари като разбрах в понеделник, че трябва отново да пиша PHP. По принцип планирам да се занимавам само с ASP.NET и javascript и намерих за крайно неуместно в края на обучението да ме връзват за нещо конкретно. Хайде, в началото беше добре да минем през основите на няколко езика, за да можем да се ориентираме какво ни харесва и какво не. Но вече повечето колеги би трябвало да са се ориентирали. Затова би било редно на този етап да имаме повечко избор.

И какво излезе. От понеделник вечер стоя до 1-2 часа, за да гледам курса на Марио Пешев за преговор. И съм стигнал едва до края на втората третина. А тя едната седмица почти си замина. 

4
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Кво викаш - ти си решил да се занимаваш с ASP.NET как може университетът да ти предлага разните му там джави и пиейчпи-та - не ги е срам! :) Сериозно, аз мисля че университетът никога не е казвал, че строго ще профилира в ASP.NET насока - даже точно обратното?

-1
25/04/2015 13:39:48
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

RoYaL, няма смисъл да се заяждаме. Истината е, че университетът наистина никога не е казвал, че ще профилира в C# базирани технологии. Но да не забравяме, че имаше професия, ASP.NET developer, която беше подменена съвсем наскоро на BackEnd developer. Къде е PHP, къде е ASP.NET? Може би отново ще кажеш, че не е голяма работа, защото и друг път се е случвало!

И сега за тази специалност мисля, че липсва още един курс в програмата - node.js.

Някъде из темата беше писал, че отдавна се е знаело, че курсът ще бъде на PHP. Странно ми е от къде, защото аз в понеделник питах в скайп три отбора, с които съм работил досега и никой не знаеше какво ще учим. Едва след публикуването на първите материали стана ясно. Дори мислихме, че са объркали курса и са публикували грешни материали, заради заглавието на файла със заданието на проекта. Вероятно информацията достига по-трудно до онлайн студентите.

Както и да е. Ще си изгледам материалите, ще си напиша фреймвърка на PHP и готово. Няма да съм на загубя, че ще вложа 3 седмици от живота си да пиша PHP.

Чудесно е, че екипът на Софтуни ни дадоха малко повечко време да се осъзнаем и да превключим, за което съм благодарен!

2
Dekameron avatar Dekameron 481 Точки

Аз също не можех да проумея как за 2 седмици ще трябва да имаме готов проект по PHP?! Чудех се дали изобщо да правя такъв, тъй като е абсурдно времето, в което трябва да се напише с всичките му requirements и отделно имаш да ходиш на работа, и личен живот, и сън, и какво ли още не... Радвам се, че се отвори такава тема. Дано се вземе решение, което ще удовлетвори всички (в най-добрия случай).

1
Karlie avatar Karlie 438 Точки

Ако някой не е разбрал: в началото на лекцията за Security Влади разяснява какво решение са взели. Ще има защити на 2-ри и на 10-ти, със записване за група. Който се яви на 2-ри ще има бонус точки.

3
25/04/2015 03:03:55
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Все още нямаме отговор на въпроса дали ще има възможност за онлайн защита по скайп, както беше на изпита по AngularJS? За повечето онлайн студенти това е жизнено важно, моля за отговор!

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.