Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

softuniobserver avatar softuniobserver 73 Точки

[QA Fundamentals - юли 2015] - за кого е предназначен + допълнителни въпросчета

1. Достатъчни ли са познания по ОП (Основи на Програмирането) и ООП (Обектно  - Ориентирано Програмиране) за automation testing - a?

2. Ще има ли втора част?

3. Съществува ли възможност за поправителна дата за изпит?

 

 

Тагове:
3
QA Fundamentals 28/07/2015 12:19:40
s.hristov avatar s.hristov 2 Точки

Вярвам, че не е без значение на какво ще се пишат автоматичните тестове за "селениум". PHP, C#, Javascript или друг език? Как сте го планирали? Благодаря!

2
Slamster7 avatar Slamster7 47 Точки

И аз се интересувам от курса по QA, същото питане имам дали ще е възможно явяване на изпит повторно и на какъв език ще се наблегне ?

 

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Здравейте,

Най-вероятно ще се направи втора дата за изпит, която ще е през септември. За момента не е уточнено точно кога през септември, съответно ще се обяви, когато стане ясно. Що се отнася до втора част на курса, при евентуален интерес към курса ще се направи втора част, която най-вероятно ще е повече насочена към test automation.

Автоматизираните тестове на Selenium WebDriver ще бъдат показани на Java под IntelliJ IDEA. Обмисляме да позволим на изпита да се пишат и на други от основите платформи, като C# и PHP.

Базови познания по програмиране биха били от полза. ООП и ОП са напълно достатъчни за автоматизираното тестване.

3
nikolov.ivan avatar nikolov.ivan 0 Точки

Здравейте,

Записах се за курса и имам желание да го завърша, но не съм учил програмиране, т.е. напълно начинаещ съм. Такива начинаещи хора като мен имат ли шанс да завършат курса или тези базови познания в ООП и ОП, за които говорите, са абсолютно задължителни и няма да успеем да наваксаме? Питам, защото не видях в описанието на курса да пише, че е необходимо да имаме някаква основа в програмирането.

0
Slamster7 avatar Slamster7 47 Точки

Идеята да се пише на C# и други езици на изпита наистина е добра, дано да го разгледате и приемете този вариант, защото предполагам доста хора, които в момента карат fundamentals нивото не са изучавали Java, защото тя започва кажи-речи към края на курса.

 

Аз имам един друг много важен въпрос, понеже нямах възможност да посетя лекцията в сряда, исках да я гледам онлайн, но виждам че има само вариант сниман с камера. Няма ли да се качи нормално видео, защото на това е невъзможно да се проследят нормално каквито и да е примери посочени от лектора. 

 

 

2
desi4ok avatar desi4ok 8 Точки

Видеата, снимани с камера са абсолютно негледаеми! Моля ви качете нормални лекции и ги качвайте навреме. Последната лекция 5 дена по-късно все още не е качена, това е абсолютно несериозно от ваша страна! 

7
Plamen_Kondev avatar Plamen_Kondev 5 Точки

Десичок, защо мислиш, че са негледаеми, на мен ми изглеждат ок. Пробва ли да ги гледаш със слушалки?

1
27/07/2015 00:58:59
desi4ok avatar desi4ok 8 Точки

Проблема вече е решен, тъй като вече редовно се качват видеата, със запис от компютъра, а не от камерата. Негледаеми са видеата, които са снимани с камерата, тъй като не се чете кода, който се прожектира на бялото табло. Мерси все пак ;)

1
Slamster7 avatar Slamster7 47 Точки

Абсолютно подкрепям, имайки предвид, че изпита и сертификата са и платени, най-малкото което можеше да се направи е да се качват навреме лекциите. Въпреки че имаше запитване преди два дни, явно това не е повлияло по никакъв начин.

5
Lamms avatar Lamms 197 Точки

И аз искам да попитам за видео материалите. Няма ли да се качват и нормални, а не само от камера? Защо се получава това забавяне, и дали има вариант да се качват по-бързо?

Предвид, че лекциите са понеделник и сряда, трябва да се качват навреме, за да може човек да се подготви.

2
Debss avatar Debss 17 Точки
Подкрепям Slamster7! Това е несериозно отношение към всички от курса. Видеото от сряда миналата седмица 15.07. беше качено и подчертавам - най-накрая достъпно за гледане в късните часове в петък. 2 дни забавяне?! Да не говорим, че това, което е качено е снимано с камерата само. Съмнявам се да има някой, на когото това да му е достатъчно без да вижда примерите. Моля качвайте и записите от лаптопа. Как се очаква да се подготвим иначе? Другото видео от вчера 20.07. едва ли ще успеете да качите преди сряда-четвъртък, а до колкото успях да видя има и домашно към него. Времето ще се окаже недостатъчно да се прегледат всички материали (докато се качат) когато се качат, за да се упражним и напишем домашното като хората. И моля някой да даде повече разяснения относно изпита! И нека се каже и какъв език да започнем да подготвяме. Очевидно щом ще е позволено да пишем трябва да знаем нещо нали така? Когато се записвах за курса никъде не прочетох, че трябва да се владеят програмни езици. Останах с впечатлението, че ще разработите проект и ще ни поставите в ситуация на QA (наети вече), който ще тестват вашия проект по утвърдени вече тестове. Сега се оказва, че ще си пишем сами тестовете. Накрая какво излиза - който владее даден език отлично ще се справи, а за другите - гледали са си клипчета и това е... Моля за по-сериозно отношение! Внесете повече яснота!
1
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Кадърния QA знае поне малко програмиране, иначе е "разцъкватор", а не QA. Със сигурност ще ви бъде показано как да си напишете въпросните тестове, просто който няма опит в програмирането ще му е по-трудно да го разбере.

0
Debss avatar Debss 17 Точки
Аз не казвам, че не трябва да се знаят, но да се каже на кой да наблегна специално за изпита. Иначе нормално, че трябва да са всестранно развити личности QA-те :D Надявам се за повече яснота в най-скоро време.
0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Здравейте,

Имало е известни проблеми при колегите с новия формат на видеата, затова се получи и съответното забавяне. В момента видеата са качени, раздробени на по няколко части. Тече процес по съединяване, съответно в някой момент ще бъде само едно видеото.

Извиняваме се за причиненото неудобство.

Както написах по-рано, автоматизираните тестове ще се показват на Java, така че който няма предварителни познания, може да се подготвя по Java, иначе ще са позволени и другите езици, за които имат API на Selenium WebDriver.

Автоматизираните тестове ще са само една от задачите на изпита и няма да са с основна тежест.

До колкото до цитата "Останах с впечатлението, че ще разработите проект и ще ни поставите в ситуация на QA (наети вече)' - всъщност ще е точно така. Надявам се не сте останали с грешно впечатление, че професията на QA се свежда до това някой друг да опише сценариите и да напише тестовете, а QA само да кликне върху някакво .exe и тестовете да минат :) Разбира се, че ще трябва вие да изследвате продукта, да намерите дадени бъгове, да ги опишете и както казах в допълнение ще има и задача, в която да автоматизирате да речем регистрацията.

1
iliyan88 avatar iliyan88 1 Точки

Здравейте,

А няма ли как да се направят автоматизираните тестове на C# защото по голямата част сме минали  fundamentals нивото и ще ни е много по - лесно на език по който имаме познания а не Java, с който ще се сблъскваме за първи път ?

1
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Под направят имаш предвид "покажат"? Защото както казах, вие може да правите тестовете на който език решите - и на лаба за Селениум и на изпита.

Ще показваме на Java, защото Selenium има най-голямо community на Java и в по-голяма част от случаите се търсят хора, които правят това под Java.

2
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.