Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

sanker avatar sanker 12 Точки

[Technical Issue] Относно батерията на лаптопа

Здравейте, имам 1 въпрос относно батерията на лаптопа (HP Pavilion 15-p077tx).

Ако лаптопът остане на зарядно след като батерията е заредена на 100% това може ли да съкрати живота й? Четох из интернет, че след като стигне 100% батерията подавала сигнал, че не иска повече ток и лаптопът минава автоматично на ток от ел.мрежата... Батерията е Lion.

Мерси предварително.

Тагове:
2
Хардуер 30/09/2015 10:06:41
r_panchev97 avatar r_panchev97 71 Точки

Здравей! По принцип не вреди много, но аз така си прецаках батерията на моя лаптоп. Непрекъснато се зареждаше и сега не може да издържи повече от 20 минути. Искам да кажа, че ако го оставиш 5-10 минутки няма проблем, но ако е постоянно - ще се развали.Поздрави!

-2
sanker avatar sanker 12 Точки

r_panchev97, а само да те попитам - за колко време си си прецакал батерията по тоя начин?

Прави ми впечатление, че преобладаващото мнение в интернет е, че не е проблем да остане на зарядно след като е заредена батерията докрай, защото след пълно зареждане дори да е включено зарядното лаптопа взима ток от ел. мрежата, а не от батерията. Просто от време на време (2 седмици или месец) да се оставя да падне и да зареди пак докрай. 

Аз в момента правя следното: като падне под 15% го зареждам до 100%, след което веднага го изключвам. Един колега ми каза, че точно по тоя начин пък я изтощавам много повече, защото живота на лион батериите се измервал в брой цикли разряд-заряд, следователно по моя начин щяло да се изтощи много по-бързо.

Бих искал и други хора да изкажат мнение, защото съм лаик по тая тема (от скоро го имам лаптопа 2-3 месеца, а преди това винаги съм бил на настолен). Благодаря!

0
r_panchev97 avatar r_panchev97 71 Точки

Ами около  2 години, но не съм сигурен. Мисля, че най-добрият вариант е просто да изкараш батерията, да си постоянно на зарядно и когато ти потрябва я вкарваш.

0
sanker avatar sanker 12 Точки

Интересно е, че въпросният ми колега си стои на зарядно и на 100% вече 5-та година... Вярно в началото е издържала много повече, а сега според неговите думи докарва до 2 часа и малко, ако само сърфира из нета (без игри, филми и програми). 

0
zutobg avatar zutobg 21 Точки

Моя трета година си стои на кабел и батерията си работи повече от добре, издържа 3 часа и то при положение че лаптопа е на 4+ години, нисък клас HP compaq, така че си го избий от главата това, ако ти се прецака батерията, надали това ще да и е бил проблема.

2
Flyer avatar Flyer 150 Точки

Здравей. Има много спекулации относно този въпрос в интернет, като много от тях нямат нищо общо с реалността. Важно е да се знае, че не е проблем, батерията да остане в лаптопа, докато той е включен в мрежата. Във всяка една литиевойонна батерия, има защита пазеща ги от презареждане и дълбоко изтощаване. При никел-кадмиевите, които се използваха преди 90-те, не винаги имаше такава.

Това което скъсява живота на батерията, е топлината излъчвана от лаптопа, като тя варира спрямо модела и ежедневното натоварване на машината. Не бива да се забравя, че батерията е консуматив, и е нормално капацитета и да пада с времето. Въпреки това е хубаво при по-продължително съхранение тя да се остави на сухо място с ~40% заряд при 15-20°C. Ползата от това да се използва постоянно е, че при спиране на тока предпазва от загуба на информация.

3
sanker avatar sanker 12 Точки

Благодаря. Полезна информация. 

Няма да използвам лаптопа само на зарядно, просто питам дали по принцип е проблем. Благодаря отново!

А това за топлината... Ами, ако си купя охлаждаща подложка? Това би ли решило проблема с топлината поне донякъде? Защото не ми харесва идеята да махам батерията и да я складирам някъде при подходяща температура точно поради описана по-горе причина - да не спре тока в неподходящ момент и да изгубя информация.

0
22/06/2015 02:40:01
Flyer avatar Flyer 150 Точки

Има модели лаптопи, които меко казано са зле проектирани и работните им температури са винаги високи. Пример за това е dv серията на HP. В такъв случай е добра идея да се използва вентилаторна подложка.

Може да замериш температурите на графичния и централния процесор с AIDA64, и ако те са по-високи от 75°C при средно натоварване, то охлаждането не е достатъчно добро. При по-продължителна работа на такива температури е много вериятно да се разлепи графичния чип (което се случва много често), да изгори процесора или да се скапе твърдия диск, като на последно място оставям негативите върху батерията.

@Nexus: твърденията, че има заложен чип в батериите, които следят зарежданията и разрежданията, и на базата на това решават кога батерията трябва да "умре", не са безпочвени. Не мога да порвърдя това със сигурност, но знам за наличието на такива в други устройства.

0
Nexus avatar Nexus 119 Точки

Привет,

Каквото и да правиш, ако ползваш батерията тя ще се скапе. И то не точно скапе а чипа в нея ще ти показва, че се е скапала дори и да не е :) .

Казано с други думи. Модерните батерии имат контролен модул който отчита всяко зареждане. На определена бройка той ограничава електронно last charge capacity-то на батерията (какъв обем от нея да се зареди). Това е направено така за да смениш батерията след някакво време.

Ето малко инфо по темата :

http://www.howtogeek.com/217010/how-to-generate-a-battery-health-report-on-windows-8-or-windows-10/

А ето и как да генерираш html с инфо за твоята батерия:

Отваряш CMD като админ :

powercfg /batteryreport

Файла го копирай някъде другаде и тогава го отвори.

Поздрави,

А.

2
dodoff avatar dodoff 55 Точки

Не съм махал батерията на лаптопа от както го ползвам, а предимно го използвам свързан към електрическата мрежа. Минали са се близо 2 години от както го взех, а в случаите когато се е налагало да го ползвам на батерия не съм намирал разлика във времето, което издържа машината. Както колегите казаха, доста удобно е, че можеш да си запазиш файловете върху, които си работил, ако нещо стане със захранването. За мен лично е безпредметно да се сваля батерията.

П.П. Леново имат някакъв туул (ползвам лаптоп Леново) "Battery Management", който държи батерията заредена на 60%(когато си свързан към мрежата) и би трябвало да увеличава живота й. Може да потърсиш нещо подобно и за твоята машина :)

1
01/09/2015 22:46:38
Matrix avatar Matrix 1092 Точки

Да си купи човек лаптоп и всеки път, когато го връзва към захранващия кабел, да му маха батерията ми  звучи доста малоумно... Все едно да си  купи човек колело и когато реши да го кора, просто да почва да го носи на гръб, щото иначе ще му се изхабят гумите по асфалта... Гумите са консуматив, също както и батериите - ползваш, сменяш...ползваш, сменяш... и т.н.

Моята батерия си стои нон стоп в лаптопа, когато е на зарядно - не съм забелязал, това да я е прецакало по някакъв начин... А и няма логика това да е така - дето се вика бая образовани инженери са седнали, помислили и са проектирали нещата...

1
02/09/2015 15:47:54
DimitarPorkov avatar DimitarPorkov 1 Точки

Като горд притежател на Asus X58Le на около 7 годинки съдейки по държанието му до ден днешен мога да кажа, че няма проблем ако стои постоянно в ЕЛ. мрежата, понеже лаптопа издържа около 1час и 30мин при сърф из нета. Lenovo Y500 към него се отнасям по абсолютно същият начин. Лаптопа е на 2 години и батерията се държи доста добре, както е ясно на всички с времето техниката се износва и производителноста на батерията спада, но като цяло мисля, че не е проблем.  :))))

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.