Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

sholeto avatar sholeto 93 Точки

[Предложение] PDF вместо DOCX за документите на упражнения, домашни и т.н.

Сигурно съм един от малкото, които нямат инсталиран офис пакет на компютрите си, просто не ми се налага да правя или редактирам документации/таблици/презентации и т.н. В редките случаи когато ми се налага ползвам Google Docs и в повечето ситуации върши работа, но за съжаление не във всички.

Наясно съм, че има безплатни офис пакети, които също вършат добра работа. Но ми се вижда като overkill да се инсталират само, защото имамe нужда да прочетем условията на задачите.

Склонен съм да твърдя, че повече хора имат инсталиран pdf рийдър, отколкото офис пакет способен да отваря docx документи. А и едва ли затрудняваме хората, които пишат дадените документи - и без да съм отварял MS Word скоро, бих се обзаложил, че има опция с един клик да се експортне PDF.

Ако ще ги сравнявам, това са нещата, които касаят нас:

PDF:

  • По-достъпен е, има доста портативни pdf рийдъри, които са компактни.
  • След като се експортне документа, винаги изглежда еднакво. Докато при docx е от голямо значение с какво го отваряме.

DOCX:

  • Единственото, за което се сещам, е редактирането на дадените документи. Това не се налага на студентите, а авторите винаги могат да си пазят оригинала.

В крайна сметка това е мое лично предпочитание. Ако не сте съгласни, съм готов да живея с избора си и да не инсталирам офис пакет. Поне за сега. :D

Тагове:
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

От доста време се обсъжда подобно нещо, но си изисква ресурс, макар и малък. Все някога и това ще стане. Дотогава има и онлайн решения: https://products.office.com/en-us/office-online/view-office-documents-online 

0
mgulubov avatar mgulubov 73 Точки

Аз лично използвам MS Word Viewer. Free е, не изисква Office пакет и поне моето впечатление е, че е доста по-Lightweight от Adobe Acrobat Reader.

3
sholeto avatar sholeto 93 Точки

Мерси, ще го имам в предвид, когато трябва офлайн програма за MS документи. За съжаление не винаги може да се разчита на онлайн решения, поради интернет проблеми. 

0
Hristo_Penchev avatar Hristo_Penchev 389 Точки

Аз лично предпочитам сегашния формат. Понякога при решаването на задачи си водя бележки и въпроси под самата задача, които после задавам. Разбира се , не е проблем да го правя и на отделен файл, ако се въведе pdf формата. Но предпочитам docx.

5
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Подкрепям. Формат, който може лесно да се редактира е неизбежно необходим.

2
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Хубаво е да го има и в двата формата в такъв случай. Причината - карам изпитите на компютър на SoftUni. Условието се отваря с Word 2003!!!!! У не веднъж то е счупено в частта, където има код. На изпита Databases от 12-ти не се виждаше целия код на 16-та задача задача за MySql.

Всъщност въпросът би се решил на служебните компютри ако най-накрая вземат и ги оправят всичките... ама като гледам май няма да е докато ние завършим.

2
14/07/2015 14:29:28
quickben avatar quickben 966 Точки

Колега според мен е малко overkill да очакваш от СофтУни да си сменят всичките задачи и други подобни на pdf само защото нямаш инсталиран офис пакет, вече 3 курса така се работи за първи път лично аз чувам на някой да му е проблем, аз лично допреди 2 седмици нямах pdf reader/editor и си го сложих само защото вече си търся работа и е хубаво cv-то да е на pdf :)

Разбирам, че казаното от теб си е лично мнение и признавам, че има капчица истина в това което казваш, но просто аз самия не съм съгласен с това което предлагаш :)

0
sholeto avatar sholeto 93 Точки

Не очаквам да сменят докоментите на pdf само, защото аз нямам инсталиран офис пакет. Нито ми е проблем. Просто мисля, че на повече хора ще им е по-удобно така. Възможно е и да греша, затова пускам предложението да видим какво мислят останалите.

Това, че нещо е работило до момента, не означава, че не може да работи по-добре. :)

3
quickben avatar quickben 966 Точки

Това, че нещо е работило до момента, не означава, че не може да работи по-добре. 

Определено е така, и едно предимство на pdf reader/editor-ите е, че са доста по-леки от офис пакета

1
Cocolino avatar Cocolino 36 Точки

Подкрепям идеята за PDF. В момента държа на машините си MS Office само заради документите от СофтУни - просто прекалено често нещата не изглеждат адекватно при отваряне с LibreOffice, който е безплатен (a и достъпен за Mac OS, Linux и Windows). В резултат се налага да ползвам пиратски активатори, които създават от своя страна други проблеми. :)

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Здравей,

Според мен когато се предлага подобна промяна, по-валидните доводи биха били разговор с останалите колеги и изнасяне на общата позиция, коятоп редставлява по-голяма маса хора, а не един човек. Всеки производител на продукт би бил резервиран към промени, ако не е сигурен че това е всеобщо искане.

Сега малко objection на доводите ти. От както знам за съществуването на Офис пакета, а това е пвече от 15 години, не си спомням да съм чул някой да го няма инсталиран или негова алтернатива (все пак общувам и в доста non-Windows среди, където M$ Office не е достъпен). Сигурно е имало такива единици бройки, но както казах не си ги спомням, а това е доста показателно :)

Също така не всяка алтернатива на Word има въпросния Export to PDF. Когато някой е направил даден материал и аз забележа грешка и реша да го оправя под моята алтернатива на този софтуер трябва да намеря къде е качен .docx файла, да го оправя, да намеря начи да export-на до PDF без да счупя до сегашната стилизация на PDF-а и да кача после в системата ъпдейтните и .docx и .pdf файл, което колкото и да звучи нищожно е доста по-трудоемко.

От друга страна ми е трудно да повярвам, че в 21ви век, през 2015та година има затруднения с интернета, напоследък доста апп-ове просто преминават в клауд среда, точно заради лесната достъпност до Интернет. В този смисъл има онлайн viewer-и на .docx, а дори има онлайн convertor-и на .docx -> .pdf. Така, че на който му трябва pdf просто отива, сваля домашното, намира сайта за конвертиране и конвертира. Ако е имал интернет да свали домашното, вярвам че ще има и да конвертира.

Имам предложение за решение, което предполагам ще изисква Development ресурс, но пък за сметка на това еднократен. Да се направи в системата бутонче да се конвертират материалите намясто, за който му трябват .pdf.

Поздрави

1
sholeto avatar sholeto 93 Точки

Това мисля, че може да бъде наречено като разговор с колегите, нали така. Аз в момента се подготвям онлайн за приемния изпит, няма как да разговарям с колегите по друг начин. :)

Предполагам хората от твоето обкръжение, за които говориш, са на твоето ниво що се отнася до IT технологиите. Не бих се изненадал ако сред тях няма такива, на които файловия формат на документите да им е проблем. Аз доста време съм прекарал в поддръжка на компютри, чиито собственици не бих нарекъл power users. Сред тях положението е малко по-различно, а предполагам целта на softuni е обучението да е малко по-достъпно, ако не много. 

Ако не ти се вярва, че е възможно да има затруднения с интернета, в един конкретен случай може да погледнеш темата "Exam DataBases 12-July - Много Неприятно Изживяване!!!". Освен за жегата има имаше и пост относно интернета на въпросния изпит. Аз не съм бил там, но знам ли, когато ми се налага и аз да се явявам какво ще е положението. :)

Напълно съм съгласен, че редактирането на документите се усложнява. Конвертирането на място от системата наистина ще е най-добрия вариант за потребителите. Дори и да не се запазва първоначалната идея за външния вид на документа, което е възможно при автоматизирането на подобно нещо. Важното е съдържанието да е там.

2
spasoff avatar spasoff 5 Точки

файловете са .docx- т.е. не работите със стар Word. От друга страна аргументите, че всеки (windows OS) потребител би трябвало да има инсталиран Office са верни, както и факта, че същите имат инсталиран Adobe Acrobat Reader. А следователно всеки който записва в word формат може да save as... *.pdf. Да не забравяме и Print to file PDF, което е вградена функция на windows и не променя визията на docx оригинала. Решението дали да има и pdf всъщност се свежда до това кой ще го ползва, колко би натоварило ъплоудъра и да се прецени дали си струва. Ще допълня само, че Word for iOS е 400 MB и работи ужасно. За OS X няма ъпдейт от 5 години и често троши последните версии docx. Но за PDF знаете, че има хиляди viewer-а за всички OS.
 

2
spasoff avatar spasoff 5 Точки

Подкрепям да присъства и PDF. Това много би облекчило студентите ползващи iOS и OS X.
Трябва да има и двата формата (docx, pdf).
 

2
simeon_petrov avatar simeon_petrov 45 Точки

Аз лично мисля, че DOCX е по-добрият вариант, но най-добре би било да се качва и DOCX и PDF.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.