Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

scinetic avatar scinetic 40 Точки

Пренапълване със софтуерни инженери? Възможно ли е?

Здравейте колеги,

Преди 1 месец се бях замислил над това дали след като се създадат толкова много софтуерни академии в България и по света, след няколко години заплатите ще спаднат поради наличието на голям брой програмисти и едва ли не тази професия ще стане като всяка друга и вече няма да са така 'привилегировани' откъм заплата и може би ще стане нещо нормално да си програмист..?

Смятате ли, че е възможно тогава заплатите да паднат наполовина и примерно в момента един добър програмист в България ако взима 4,5к, то след години, да се бъхтят за 2000 лева, при положение, че са експерти :? 

Тагове:
6
Общи приказки
Tr00peR avatar Tr00peR 566 Точки

Това го слушам от 10години насам, и за програмисти и за финансисти (и двете са ми интерес). И още не се е случило. Свръхпредлагане по принцип и в момента има, но то е само на ниво начинаещ. Добри кадри винаги са се намирали и ще се намират трудно.

 

Единствното, което предполагам, че ще се случи след някоя година, е, че веднага след завършване няма да може да си намериш работа на пари, на които можеш в момента, но в крайна сметка - кой се цели в тях, всеки трябва да цели израстване.

 

Все пак за най-важният фактор, поради който може да станеш добър в даден занаят, е ТОЙ ДА ТИ ДОСТАВЯ УДОВОСТВИЕ. За това и голяма част от програмистите няма да станат добри (защото го правят само заради парите) и следователно пазара за кадри от ниво джуниър нагоре няма как да се пренасити.

7
beBoss avatar beBoss 507 Точки

Ами при недостиг от 1 милион само в Европа, и с това темпо, което се развива технологията в днешно време, не само че е невъзможно ами даже ще се увеличи недостига.

6
XmUrF avatar XmUrF 363 Точки

От гледна точка на заплата едва ли някой може да каже как точно ще се развият нещата. Винаги може а и най-вероятно ще има по-високо платени области.

 

От гледна точка на търсене обаче не виждам изгледи тъсенето да спре, освен ако кодът не почне да си се пише сам.

 

В крайна сметка обаче, човек трябва да се захваща с едно нещо само когато му се отдава и го прави с удоволствие. Парите не следва да са чак такъв определящ фактор. Ако си добър, в кажи речи всяка област ще си добре платен.

1
a_rusenov avatar a_rusenov 1103 Точки

Напълно възможно е да се пренасити пазарът в България след еди колко си години и точно затова ще се учи предприемачество. За да има не само търсещи работа, но и такива, които имат идеи и създават работни места.

3
goldenboy avatar goldenboy 21 Точки

Като гледам на курса първите лекций как бяха със 200 души и асистентите стояха поради липса на места,а последните 2 седмици (от 4 общо) залата беше полу празна... може да се напълни само с връзкари от държавни институций които си взимат сертификат като нашия но те няма да могат да пишат код.Та не бой се :) По скоро ще внесат индийци да работят на по 1000 лв отколкото българина да пренасити пазара :)

3
nikolay.dimov83 avatar nikolay.dimov83 143 Точки

С разликата, че тази професия е едно от местата, където връзкарството не върви и няма никакъв начин да бъдеш покриван :) 

Иначе според мен много трудно ще се пренасити пазара с програмисти - това е професия, която е изцяло мобилна и глобална-много лесно може да работиш извън страната, чиито гражданин си и дори извън страната в която живееш. 

Т.е. докато в глобален мащаб търсенето на програмисти надвишава предлагането, тук колкото и кадри да се бълват заплатите няма да тръгнат надолу. Основния риск, според мен е Наков да не започне да открива академии Индия, Русия и Китай :) Иначе пазара за програмисти в България е като пазара за зърно - каквато и да е годината (плодородна или суха) цената се определя от реколтите на Украйна, Русия, САЩ и останалите големи играчи. Просто продукта програмист много лесно се изнася :)

1
Darko avatar Darko 82 Точки

И от мен едно мнение. Ако постоянно се развиваш в тази насока и сатнеш наистина кадърен програмист работа и заплата винаги ще има за теб.. Хората са тъпи, и всяко ново поколение става още по тъпо.. Така че постави си една цел, ако ще е програмиране колкото по рано се захванеш толкова по добре.. следи новите технологии пиши код стани добър.

5
plamenpetrov09 avatar plamenpetrov09 8 Точки

Някои от притесненията ти почти със сигурност ще се сбъднат.В бъдеще все повече хора ще знаят програмни езици ,защото работата им ще го изисква малко или много(чичо Бил по темата .http://www.businessinsider.com/bill-gates-bots-are-taking-away-jobs-2014-3).Затова,колкото по-рано започнеш да се занимаваш,толкова по-добра база знания и умения ще натрупаш. За "привилегироваността" на професията не мога да се съглася-да,"нова" е,повечето по-възрастни хора по нашите земи не я разбират (спомням си примера "компоти ли,компютри ли изнасяме"...),но определено привилигирована не бих я нарекъл-виж  за депутатите мога да се съглася...Заплащането ще се определя винаги от съотношението търсене-предлагане,но и от това как ти си оплетеш кошничката.Вярвам,че заплатите в тази сфера няма да паднат изключително много. Но както знаем от заплата (от наемен труд) трудно се забогатява,та ако това са ти мечтите обмисляй собствен бизнес.

Като заключение: Keep calm and become a f***ing professional!

1
iliev72 avatar iliev72 147 Точки

Ако от сега мислите за заплата не сте на прав път.

Програмист  не се става с научаване на един език.Трябва да ти е в кръвта и да ти доставя удоволствие да си програмист.

Иначе ако всичко заради парите - просто ще станеш добър кодер и нищо повече.

Горе-долу ситуацията е като със шофьорите и автомобилните състезатели cool

Шофьори много , но истински автомобилни състезатели малко smile Без тръпка не става wink

5
ZloboMiR avatar ZloboMiR 50 Точки
Това е заради катаджиите! Днес като видях колко бяха наизлезли, се зарадвах, че съм с колелото.
1
Dzhao avatar Dzhao 6 Точки

Здравей,

виртуалният свят, за разлика от материалния, е неограничен от гледна точка на ресурс, освен човешкият, а пазарът се явява всеки участник в икономиката по целия свят, който използва технологията или поне има компютър , та колкото повече хора с идеи има, толкова повече ТЪРСЕНЕ ЩЕ СЕ РАЖДА и ще получаваш пари, защото ще генерираш печалба с работата си. Пари ще има, докато хората не оставят компютъра, защото благата, които произвежда фирмата, могат да бъдат насочени към всяка друга сфера, която има потребност за подобряване, т.е. (почти) навсякъде. Това е невъзможно за производителя на банани, строителя, адвоката и прочие, които нямат тази гъвкавост. Изводът е, че намерих един реален фактор, който може да ограничи печалбата в сферата и съответно твоята заплата - липсата на идеи.

Лично аз виждам тази сфера като единствената работеща в България и единственият изход от пумията, в която живеем и съм сигурен, че докато има хора с идеи - ще имаш добре платена работа, така че ако ми позволиш бих те посъветвал единствено да си сядаш на дупето и да не го мислиш толкова. Живеем в ерата на информацията, която ни предлага неограничени възможности.

Поздрави, Чочо.

6
Dekameron avatar Dekameron 481 Точки

Много съм съгласен с колегата.

Тъй като технологиите се развиват постоянно и все повече се вкарват в ежедневието ни => толкова повече специалисти ще се търсят. Аз бях чул някъде, че винаги ще има търсене на компютърни специалисти, тъй като вируалните неща се увеличават главоломно :)

4
ZvetanIG avatar ZvetanIG 907 Точки

Мисля, че няма такава опасност. От всяко дърво свърка не става.  В началото на курса залата беше на 100% пълна. Сега е наполовина.  Явно има даста мераклии за високи заплати, но не и за бачкане.

3
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.