Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

KeepAlive avatar KeepAlive 0 Точки

Математика - формула за пресмятане на оценки от тест - промяна на процент(преизчисляване)

Здравейте,

доста време търсих в интернет формули за пресмятане на оценки от тостове според точките и най-добра изглежда тази:

(student scored points / maximum points) * 6

Така тази формула работи отлично и процентното съотношение за всяка оценка е:

6-ца - 92 процента от максималните точки (например 100)
5-ца - 76 процента от максималните точки (например 100)
4-ка - 59 процента от максималните точки (например 100)
3-ка - 50 процента от максималните точки (например 100)

като това варира +/- 1 точка.

Пример

=== Тест от 100 точки(примери):

100 точки - оценка 6,00 (6-ца) - 100 процента от теста
92 точки - оценка 5,52 (6-ца) - 92 процента от теста
75 точки - оценка 4,5 (5-ца) - 75 процента от теста
59 точки - оценка 3,54 (4-ка) - 59 процента от теста
50 точки - оценка 3,00 (3ка) - 50 процента от теста
Под половината (в случая 50) (2-ка) - под 50 процента от теста

=== Тест от 150 точки(примери):

150 точки - оценка 6,00 (6-ца) - 100 процента от теста
138 точки - оценка 5,52 (6-ца) - 92 процента от теста
113 точки - оценка 4,52 (5-ца) - 75 процента от теста
88 точки - оценка 3,52 (4-ка) - 59 процента от теста
75 точки - оценка 3,00 (3ка) - 50 процента от теста
Под половината (в случая 75) (2-ка) - под 50 процента от теста

Това, което аз искам да направя в програмката, която пиша е да мога да променям процента за дадена оценка. Тоест ако има по-слаби оценки да мога да смъкна критерия за 6-ца, например на 85 процента(вместо 92), за 5-ца 70 процента(вместо 75) и така да мога да променям формулата според желаните проценти. Но нещо 3-ти ден не мога да измисля как да променя тази формула или да измисля подобна, която да ми върши работа. Надявам се някой от вас да има добра идейка, как може това да се реализира. Ще съм адски благодарен.

Тагове:
1
Общи приказки 06/08/2015 22:13:51
enevlogiev avatar enevlogiev 1168 Точки

Ъъъ ..сложи си едно магическо число за average и ако средния резултат от някой конкретен изпит е по-нисък от въпросния меджик нъмбър  тогава скалирай със съотношението ?

0
KeepAlive avatar KeepAlive 0 Точки

И да сложа такъв меджик нъмбър ще скалира всико, пък на мен ми трябва сам да определя границите за всяка оценка. :)

0
enevlogiev avatar enevlogiev 1168 Точки

Май не ме разбираш. Само ще си определя границите на всяка оценка.
А ти само някои оценки ли искаш да променяш ? Звучи ми като практика за държавния сектор, където има наши, по-наши и най-наши.

0
mihayloff14 avatar mihayloff14 824 Точки

В случая формулата която ползваш пресмята оценките релативно спрямо отношението receivedPoints/max и извежда някакъв процент. Примерно 0.7 ще рече 70%. След това, просто се умножава по 6, за да се превърне от x/100 към y/600 и по този начин получаваш оценката си в шестобалната система. Като имай предвид, че тази формула може да изкара оценка единица, което предполагам не е желан резултат.

Следователно, няма как да промениш начина на пресмятане на процента успех с изчисление.

Това което може да направиш е просто да си дефинираш границите след пресмятане на първоначалния процент за съответните оценки. Примерно:

score > 0.5:
    grade = 3
score > 0.6:
    grade = 4
...

 

0
08/08/2015 20:36:15
KeepAlive avatar KeepAlive 0 Точки

Това е най-лесното, но не е ефективно. бях го направил според точките да са границите и работеше катко искаш, но винаги аз връщам резултата и то само конкретно 6, 5 и прочие, което не е задоволително. Вчера измислих вариант да влиая на тази формула, но преди да напиша тук как успях, ще продължа да тествам и да дооправя програмката и ще споделя, до каква формулка стигнах. И да възможно е, просто си трябват знания, които аз нямам по математика, че да измисля нова формула, но с малко късмет се досетих за вариант. Благодаря все пак за отговорите :)

0
dobribozhilov avatar dobribozhilov -11 Точки

По принцип 6-балната система неправилно се приема като 6 бална. Тя е фактически 5 - бална, защото 2 е най-ниския резултат. Т.е. би трябвало да изчисляваш резултата към 5-бална система, след което да прибавиш 1 към всяка една оценка. Ако и нулата се брои за оценка, тогава трябва към 4-бална.

 

Принципно, това което искаш, го няма в математиката. Ти искаш въвеждане на субективен фактор на корекция. Но програмата предварително няма как да знае какво точно е субективното ти мнение, съответно няма как да се заложи в кода. Релно решението е да имаш един бутон "специални случаи" и през него да можеш да пишеш каквито си искаш оценки.

0
YejeFol avatar YejeFol 4 Точки

Thanks for sharing this post. I am digging deep and utilizing information regarding this.
Akira Jacket

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.