Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

canimirangelov avatar canimirangelov 19 Точки

Противоположни твърдения за float & double

Здравейте, колеги!

Намерих две твърдения във "Въведение в програмирането", които разбирам като противоположни, а се отнасят до точност на променливи, което за мен като физик е изключително важно.

http://postimg.org/image/nqdztxsoz/

Моля някой да поясни какво точно се има предвид.

Тагове:
-3
Programming Basics 13/10/2016 20:53:05
gasho avatar gasho 8 Точки

Ти като физик трябва да четеш по-добре какво пише, защото е написано като за деца...

"реалният тип double запазва доста по-голяма точност от float и ако ни е необходима голяма точност след десетичния знак, ще ползваме него."

3
03/09/2015 10:40:38
DiyanTonchev92 avatar DiyanTonchev92 231 Точки

...реалният тип double запазва доста по-голяма точност от float и ако ни е необходима голяма точност след десетичния знак, ще ползваме него.

Аз не виждам никакви противоположни твърдения... Къде ги видя? Или реши просто да се похвалиш, че си физик? smiley

0
03/09/2015 10:46:53
Ifandieva avatar Ifandieva 71 Точки

Гадничко сте се отнесли към човека. Тук е място за питане. А и е прав да се обърква — целият тип се казва floating-point, пък float-a е едва ли не последна дупка на кавала...

0
canimirangelov avatar canimirangelov 19 Точки

"Поради това удобство в съвременната изчислителна техника често се използва представянето с плаваща запетая - за да се даде възможност за работа с максимален брой значещи цифри" - това доколкото аз разбирам е float

Това за мен е обратното на 

"реалният тип double запазва доста по-голяма точност от float и ако ни е необходима голяма точност след десетичния знак, ще ползваме него." - double

Не съм искал да го прочета отново, защото го прочетох много пъти, но не го разбирам.

За да имам някаква полза от коментарите сравнете двете твърдения, а не преписвайте едното.

Не се хваля, исках да отбележа, че ми е наистина важно да разбера.

Благодаря за бързата реакция

-2
DiyanTonchev92 avatar DiyanTonchev92 231 Точки

Под "представяне с плаваща запетая" се имат предвид и float и double.

P.S. Има и демо примери, които сравняват float и double на същата страница.

0
03/09/2015 11:10:48
KatyaMarincheva avatar KatyaMarincheva 572 Точки

Здравей, Цанимире,

в текстовете, които цитираш се говори от дена страна за floating-point types - тях коментира текста, който говори за "представянето с плаваща запетая"

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/9ahet949.aspx

от друга страна, в понятието floating point types, влизат два типа данни - това са float и double, единият от които (double) - дава по-голяма точност: "реалният тип double запазва доста по-голяма точност ".

1
PavelManahilov avatar PavelManahilov 216 Точки

Най-обобщено казано (поне това което аз разбрах за типовете данни) е че типа данни float може да съдържа в себе си числа с до 7 цифри, независимо къде е десетичната запетая, докато типа double може да съдържа 15-16 цифри в себе си, отново независимо къде е запетаята.

1
03/09/2015 10:57:32
DiyanTonchev92 avatar DiyanTonchev92 231 Точки

И по-точно - става дума за точност. Т.е едното закръгля на 7-я знак, а другото на 15-16-я

0
DiyanTonchev92 avatar DiyanTonchev92 231 Точки

Да съм написал някъде "след запетаята"? smiley

2
03/09/2015 11:25:36
BobbyBG avatar BobbyBG 1 Точки

Float - 32 bit (7 digits)

Double - 64 bit (15-16 digits)

Decimal - 128 bit (28-29 significant digits)

0
canimirangelov avatar canimirangelov 19 Точки

Въпросът беше изяснен, вече разбрах какво се има предвид. Неразбирането ми идваше от това, че не знаех, че и float и double са floating point types, а мислех, че това се отнася само до float. 

Благодаря за помощта.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.