Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

yordan.krystev avatar yordan.krystev 1 Точки

Книга за Java

Колеги, коя книга за Java бихте ми препоръчали? Колебая се между Въведение в програмиранто с Джава и Да мислим на Джава. Принципно съм начинаещ в Джава, учих само основите и мисля, че се оправям със синтаксиса добре. Но все пак не съм чак толкова напреднал в този език и се чудя коя книга ще ми е по-полезна, особено предвид факта, че съм решил да науча този език и да работя с него.

Тагове:
1
Programming Basics 07/04/2017 13:30:07
ivailozd avatar ivailozd 75 Точки

Здравей!

Това е моят starter-kit, препоръчан ми от познат Java dev:

  • Core Java Volume I - Fundamentals 9th Edition (Horstmann, Cay S. & Cornell, Gary)
  • Java Generics and Collections (Maurice Naftalin and Philip Wadler)
  • Data Structures and Algorithms in Java (Robert Lafore)
  • Java Concurrency in Practice (Brian Goetz)
  • Effective Java (Joshua Bloch)

 

Това са книгите, които ми помогнаха да задълбоча разбирането си за Java - как и защо. В тях има, както и по-лека, така и доста тежка материя за начинаещи като нас, но ако си минал Fundamental Level в SoftUni и не се отказваш, ще се справиш. Имай предвид, че това са месеци усилен труд  - писане, четене и препрочитане, но си заслужава. Успех!

3
22/09/2015 11:43:09
yordan.krystev avatar yordan.krystev 1 Точки

Благодаря, колега. Иначе мой приятел, който пише от години на Джава в една фирма, ми предложи да чета Да мислим на Джава - твърдейки, че тя ще ми даде по-нататъшни знания за езика. 

0
birkoff88 avatar birkoff88 -7 Точки

Бих ти препоръчал да минеш първо "въведението с Джава" на Наков и колектив (въпреки, че не е нещо е добър старт за напълно начинаещи) и след това "Да мислим на Джава". След това се ориентирай повече към структури от данни. (Имам една книга от 300-400 стр. само за структури от данни на Джава) После вече по твой избор избери някоя "по-тежка" книга.

П.С. Effective Java е задължителна. И много, много упражнения.

Ако има нещо - пиши.

Успех!

0
bamse avatar bamse 2 Точки

Big Java  на Cay Horstmann е това което ти трябва. Имаш много код и задачи, което всъщност е най-важното. Ако искаш да се задълбочиш в Data Structures and Algorithms търси Goodrich. Все пак си наясно, че това са неща, които ти трябват може би само на изпит и на интервю за google (половината от интервюто). Айде успех !

 

 

0
StoianGavazov avatar StoianGavazov 0 Точки

След много ровене и проучвания сред най-различни ревюта, сайтове, теми, форуми и мнения от голям брой хора си направих следния извод и списък:

За Напълно начинаещи или такива с Базови познания си избери една или няколко от следните:

Cay Horstmann - Big Java Early Objects или Late Objects (мисля, че 6th Edition е най-новата версия, но дали ще е 5 или 6 май няма огромна разлика).

Paul Deitel, Harvey Deitel - Java How To Program (Late Objects).

Head First Java - просто кратък и забавен титориал на езика.

R. Sedgewick - Introduction to Java.

Java in a Nutshell

Thinking in Java

 

За вече по-напреднали:

Joshua Bloch - Effective Java (Задължителна за всеки Java програмист. Авторът е бивш Chief Java Architect в Google.)

Brian Goetz - Java Concurrency in Practice (Chief Java Architect в Oracle)

На Robert Martin - Clean Code и/или The Clean Coder

 

Всичко гледай да четеш на английски и не се занимавай с български преводи. САМО с четене не става, трябва да се упражняваш мноооого.

Търси и книги за алгоритми, структури от данни, design patterns, за други програмни езици, както и по-дженерик такива, но за тях списъкът ще бъде много по-дълъг :D, а и са ти нужни като напреднеш, но тогава вече ще имаш по-стабилен поглед на нещата и ще знаеш какво да търсиш!

Сега виждам, че темата е от преди две години, но беше на втора страница и веднага клъвнах без да погледна по-подробно  :D Все пак оставям малкия списък, тъй като може да е полезен и на други.

 

 

1
Sim0o0na avatar Sim0o0na Trainer 567 Точки

Избирай правилната категория за напред.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.