Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

GeorgiRGeorgiev avatar GeorgiRGeorgiev 2 Точки

Въпрос относно подготвителните 2 месеца за изпита за влизане в университета Ви

Здравейте !

Казвам се Георги, на 21 години съм, от София.

Понеже научих наскоро за вашият университет, разгледах сайта ви, но нещо не ми стана ясно.

Аз не знам английски език и видях нещо относно него във връзка с обучението Ви.

В директорията на сайта Ви - "ЗА УНИВЕРСИТЕТА -> За нас" видях, че отдолу в страница пише "Кой може да се запише?".

И накрая на текста отнасящ се за условията прочетох това - "Изисква се владеене на български и английски език на средно ниво и начална компютърна грамотност. Ако се чудите дали английския ви език е на достатъчно добро ниво, за да се обучавате в софтуерния университет, разгледайте учебните материали от курса “C# основи” и се уверете, че разбирате английския текст в тях.".


Понеже не знам въобще английски език, бих искал да Ви попитам, дали за 2-та месеца подготовка за изпитите за влизане в университета Ви е нужно човек да знае английски език на средно ниво или не ? Или английският език на средно ниво е нужен за изпитите, а за 2-та месеца подготовка не е нужен ?

0
Въпроси за SoftUni
aslv1 avatar aslv1 304 Точки

В СофтУни обучителните материали са на английски. Под това понятие се включват най-вече презентациите и заданията за домашно. И това се отнася както за подготвителното ниво, така и за обучението занапред. Разгледайте тук презентациите и домашните и сам си преценете дали се справяте с разбирането. Според мен няма да имате кой знае какви затруднения.

Иначе, общуването с лекторите и асистентите си е на български smile

1
externo avatar externo 119 Точки

Не засилвайте човека! Все пак всички лекции ги има на видео материали на български език, както и на английски.

2
HPetrov avatar HPetrov 822 Точки

Може и да минеш подготвителното ниво без английски само и единствено с видео материалите, но после на изпита без да знаеш езика просто няма как да си вземеш изпита. Отделно на това домашните и презентациите също са на английски. Освен ако не искаш да си като някой индиец (с извинение) няма как да станеш добър програмист без езика. Ако езика ти е поне на начално ново е добре пак. С малко повече търсене из речниците за думичките постепенно може да се получат нещата.

3
ViValDam avatar ViValDam 15 Точки

А, те всички индийци говорят отлично английски !

Вярно с индийски акцент smile,но примера с индиица беше неточен !

-2
DNNdrago avatar DNNdrago 145 Точки

В това число трябва да се добави и фактът, че CV-то и CL-ът трябва да бъдат написани на английски. Така че дори и по тази линия, за да се запишеш е необходимо  знание на някакъв английски.

1
Vacheva avatar Vacheva 154 Точки

Без да омаловажавам поста ти, ще отбележа, че този въпрос в Академия Телерик е обсъждан от Наков, качен е и много видео материал по темата в Youtube. 

 

Накратко за тези, които не са на добро ниво с английския - може някой да им преведе мотивационното писмо и краткото представяне (resume), когато кандидатстват. Друг е въпросът, че могат да се опитат и сами :)

На изпитите могат да ползват сайт за превод на задачите - не са забранени на изпитите.

Търсете път как да се справите! Смело опитвайте, пробвайте, тествайте! Не се отказвайте!

Като цяло се поощряват положени усилия за инициатива, за усъвършенстване на уменията да се търсят решения и решават проблеми (казуси), насърчава се отборната работа.  Petya е дала линк към семинара за стартиране на ИТ кариера. Още няколко линка:

 

Как се пише CV? 

Как се пише мотивационно писмо за работа? 

Как се пише мотивационно писмо? (Училищна академия, май 2011)

 

Семинар за стартиране на ИТ кариера

 

0
GeorgiRGeorgiev avatar GeorgiRGeorgiev 2 Точки

Благодаря Ви за отговорите, хора :) !

Добре ако изгледам няколко клипчета от тук например - https://softuni.bg/trainings/coursesinstances/details/2 или от някой друг сайт, където има подготвителни клипове за въведение в програмирането, например. И ако след това мина двумесечните подготовки за изпитите няма ли да успея през това време да науча езикът, докато гледам клиповете и докато мина двумесечната подготовка, който да ми стигне за да успея да взема изпитите за влизане в университета. В смисъл няма ли да науча достатъчно езика, до толкова, че да ми стига ? Или ще е нужно много повече и тези клипове, както и двумесечната подготовка няма да са достатъчни за да взема изпитите, заради слабият английски ?

Тук пиша само за езика, относно това дали ще се справя със самата специалност, тоест трудността й, не го включвам.

 

 DNNdrago - какво означават "CV-то" и "CL-ът" ?

 

Кога е следващата двумесечна подготовка ?
Кога са следващите изпити за влизане в униерситета ?  

0
jabalka avatar jabalka 960 Точки

Според мен зависи само и единствено от мотивацията ти. Ако е силна - ще се справиш. От начало ще ти е малко по-тегаво, евентуално. Но като имаш желание, а явно го имаш, както е писал по-нагоре един колега - речници колкото искаш - в нета, хартиени... Според мен ще се справиш. С малко подготовка вкъщи преди съответната лекция (да си прегледаш презентацията за следващата тема и да си извадиш непознатите думи, на пример) и имаш реални шансове за много положителни резултати. Всичко е в твои ръце! Не го мисли толкова, ами се захващай и каквото сабя покаже!

Успех ти желая!

2
Petya avatar Petya 2461 Точки
  • CV = curriculum vitae (нещо като автобиография, включващ професионален опит, обучение, твои силни умения и качества)
  • CL = cover letter (мотивационно писмо - описваш защо се интересуваш от дадената длъжност/позиция/стаж/обучение и каква е мотивацията да се развиваш в тази насока и да допринесеш с участието си)

Как се пише CV и cover letterhttps://www.youtube.com/watch?v=KQCsMHlYHpY&list=PLB1F26D9A0CBF9C04 (от семинара "Как да си намерим работа в ИТ индустрията")

 

Сладващото подготвително ниво ще стартира в края на май месец, кандидатстването за него ще пуснем след 14 април тук: https://softuni.bg/apply.

Следващите изпити ще са съответно след края на курса.

5
GeorgiRGeorgiev avatar GeorgiRGeorgiev 2 Точки

Извинявайте, може ли да Ви попитам двумесечната подготвка от знания на 0-во ниво ли се започва в нея или са нужни някакви знания ?

И относно материалите на тази страница - https://softuni.bg/trainings/coursesinstances/details/2 , те каква част от знания покриват и за какво са нужни ? До къде може да се стигне с тези знания ?

0
iliev72 avatar iliev72 147 Точки

От нулата може да се започне smile

Линка който си посочил са достатъчни да си вземеш изпита.

1
GeorgiRGeorgiev avatar GeorgiRGeorgiev 2 Точки

Това значи ли, че всички клипове в секцията, която посочих са знания нужни само за взимане на изпита, не надвишаващи знанията след изпита, тоест след влизане в университета ?

0
aslv1 avatar aslv1 304 Точки

Засегнатите теми са напълно достатъчни, за да се вземе успешно приемния изпит.

Иначе може и да има нещо, което да не се използва на изпита, и / или да се повтори в обучението пò нататък. Излишно знание няма smile

1
zornitza_gencheva avatar zornitza_gencheva 28 Точки

Здравей Георги,

основни умения по английски ще са ти необходими, защото условието на всяко домашно е на английски език и освен това информацията, която ще се наложи да намираш от нета, за да я ползваш при написването на домашните също в много от случаите е на английски. Условията на задачите от изпитите също са на английски език. 

Ще ти посна някой от условията на домашните, за да се ориентираш за нивото на английския в тях:

"Write a program that takes as input a four-digit number in format abcd (e.g. 2011) and performs the following:

  • Calculates the sum of the digits (in our example 2+0+1+1 = 4).
  • Prints on the console the number in reversed order: dcba (in our example 1102).
  • Puts the last digit in the first position: dabc (in our example 1201).
  • Exchanges the second and the third digits: acbd (in our example 2101).

The number has always exactly 4 digits and cannot start with 0."

 

"Write a program that reads 3 numbers: an integer a (0 ≤ a ≤ 500), a floating-point b and a floating-point c and prints them in 4 virtual columns on the console. Each column should have a width of 10 characters. The number a should be printed in hexadecimal, left aligned; then the number a should be printed in binary form, padded with zeroes, then the number b should be printed with 2 digits after the decimal point, right aligned; the number c should be printed with 3 digits after the decimal point, left aligned. "

Поздрави!

2
GeorgiRGeorgiev avatar GeorgiRGeorgiev 2 Точки
Благодаря ти много, сестричке ! Благодаря ти за инфото, чудя се дали 1 месец и половина учене курсове по английски ще ми е достатъчен за да науча това, което би могло да ми е нужно за програмирането. Имаш ли представа, да те попитам ?
0
zornitza_gencheva avatar zornitza_gencheva 28 Точки

Ако учиш интензивно може и да ти стигне. Всичко е много индивидуално!

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.