Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

bulgaria_mitko avatar bulgaria_mitko 133 Точки

[Мнение] Образование във висшите университети партньори на СофтУни...

Бях решил да уча във ВСУ след като влязох в СофтУни, тъй като живея във Варна и нямам диплома за висше образование и реших, че това няма да е никак лошо при условие, че СофтУни и ВСУ са партньорски "университети" (в кавички, защото СофтУни не е официално университет по смисъла на закона, но това не е важно). Всичко беше супер на думи... Това, което не ми хареса са основно две неща.

http://www.vfu.bg/katedra_informatika/files/soft-uni/Prilojenie3-finance_SoftUni.pdf

Първо финансовите условия не ме устройваха и това, което ме изненада много беше, че всъщност изпитите се признават (на думи), но всъщност трябва да вземеш всички изпити на ново. Един път в СофтУни и после същия изпит в ВСУ като всеки изпит ще ви струва 25 лв. за 26 изпита. Второ реално погледнато повечето хора биха отишли да учат във ВСУ да вземат диплома тъй като в СофтУни е достатъчно добро образованието (още съм в самото начало, но вече виждам за какво става на въпрос), но това което се получава е че ти учиш като всеки един друг "нормален" студен, които е приет "Информатика и компютърни науки", което значи, че ученето пак си е същото. И тук идва моя въпрос "Аз ако исках да уча във ВСУ нямаше ли направо да отида да уча там? Защо да ходя в СофтУни и после във ВСУ?". Въпроса опира единствено до дипломата, но диплома можеш да вземеш и от всеки един университет. Идеята ми е че аз очаквах като партньорски университет може би ще имам повече ползи от това, че уча паралелно в СофтУни. Като се добави това, че Наков набляга всеки път във всяка входяща лекция как само 20-30% от хората, които влизат в СофтУни завършват аз лично предпочитам да съм от тези 20-30% и както се казва да не стане на чист български език от два стола на земята :) 

Това са само лични мои разсъждения не е нужно никой да се съобразява с тях. Просто, ако се проведат някакви повече преговори между останалите университети и СофтУни за по-добре, специална, персонализирана система или както искате я наречете може би бих отишъл. Във ВСУ (не знам как е в останалите два), ако учиш задочно си по персонална програма и можеш да завършиш за 3 год., но ако не си в СофтУни можеш да направиш същото. Каква е разликата, може би аз нещо не схващам...

Реших да споделя мнението си :) Ще се радвам, ако от това произходи градивна дискусия :) Поздрави на всички и успех!

Тагове:
1
Въпроси за SoftUni 04/10/2015 19:18:15
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Не разбрах какво имаш предвид като казваш, че изпитите трябва да се взимат и в университета партньор освен в Софтуни. Мисля, че имаш предвид, че просто трябва да се заплати тяхното взимане по тарифата, определена за всеки изпит, но не и да се явяваш реално на изпит.

Но в крайна сметка има калкулация на цялата сума до получаване на диплома за всеки един от вузовете партньори и в нея влизат тези такси за изпитите, взети при Софтуни.

Иначе си прав, че ако търсиш по-добра цена за получаване на диплома, ще е по-добре да запишеш задочно в някой друг, държавен вуз. По груби изчисления ще спестиш около 25% от крайната цена. Но пък ще трябва реално да се явяваш на вече взети в Софтуни изпити, както и да учиш много други глупости - езици, много повече математики и какви ли не още пълнежи.

Аз също след почти година обмисляне се спрях на системата, която Софтуни и партньорите и предлагат. С МТМ нещо не се понесохме в началото, но сега записах в БСУ.

1
bulgaria_mitko avatar bulgaria_mitko 133 Точки

Аз до колкото разбрах трябва да вземеш всички тези 26 изпита на ново във ВСУ въпреки, че си ги взел в СофтУни, но ако греша някой да ме поправи.

0
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

По закон няма как да ти признаят изпитите, но на практика става дума за пренасяне на оценка по документи (зависи от предмета, преподавателя и доколко учебната програма се застъпва като теми). Това няма никъде да го видиш в писмен вид, защото няма как ВУЗ да признава оценка от частен учебен център (по закон). Неофициално, обаче нещата са по-гъвкави.

Наков

4
ivelin123 avatar ivelin123 11 Точки

A в тези университети мога ли да се запиша по-късно, например след година или пък след обучението в СофтУни ?

0
Lamms avatar Lamms 197 Точки

Можеш, но обучението в тях по закон е минимум три години т.е. ако започнеш по-късно, ще трява да изчакаш да минат три години, за да вземеш дипломата.

0
kiko144 avatar kiko144 795 Точки

Lamms, не съм напълно сигурен, но мисля, че за Бакалавър трябват 4 години, а за Професионален Бакалавър - 3 години.

Тоест в МТМ колежа, можеш да вземеш диплома след 3 години, но тя ще е за ПБ, а в останалите два университета, трябват поне 4 години.

0
Lamms avatar Lamms 197 Точки

kiko144, бях на представянето на БСУ и те и Наков казаха, че три години са достатъчни, минава се на индивидуален план и затова се завършва по-бързо. По закон трябвало да си записан в някаква "книга" три години като студент и тогава можеш да получиш диплома. Това е направено, за да се намали купуването на дипломи. 

Иначе ако човек учи нормално, а не през СофтУни, са необходими 4 години. 

1
kiko144 avatar kiko144 795 Точки

Аз лично, бих ти препоръчал БСУ.

След като завършиш в СофтУни можеш да ходиш когато си пожелаеш на изпити, като си плащаш само за изпита на който се явяваш (в зависимост от кредитите, които дава той).

Първите 2 години се плаща само по 50лв. на семестър за административни такси.

Освен това хората са много мили и отзивчиви.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.