Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

atanas2d avatar atanas2d 59 Точки

C# или Java като направление?

Здравейте, 

В момента карам стаж ориентиран към front end web и ми предстои професионално ориентиране, като съм се спрял на тези две алтернативи:

  • java -> android, web development
  • c# .Net, web developement

За Java знам, че се използва масово на много места. Разбира се android е доста очевиден пример. Какъв софтуер се прави със C#?

Имам лек уклон към C# защото виждам, че в университета ще се акцентира на него и би било по-практично и приятно да съчетая нещата. 

Според вас кое от двете направления има по-добро бъдеще от гледна точка на програмиста? И кое е по-подходящо като старт. 

Благодаря.smile

1
Общи приказки
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Според мен по-добре почни със C#, може да се спори вечно кое е по-добро и т.н, Двата езика като цяло много си приличат, на 90% са еднакви като функционалност и синтаксис. Според мен в C# има малко повечко благинки (ex: LINQ, lambda) и производството е по-бързо и на по-високо ниво. Откъм web със сигурност надминава Java-та в пъти, като цяло с asp.net може да се бълват сайтове с високи темпове. По-добро бъдеще, сигурно е еднакво, не знам. Java е доста по-ползван, но според мен главно заради факта, че е open source, а не разработка на "тъмните сили". :D

4
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Нямам кой знае какви наблюдения, но като гледам обявите за работа и проекти, които излизат за фрийленсъри си мисля, че е по-удачно да наблегнеш на Java. Първо, защото на андроид се програмира с нея. Второ, защото с Javascript се правят пълноценни приложения за web по-много по-лесен начин отколкото със C# ASP.Net, което напоследък измества .Net

0
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Java != Javascript

4
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Разбира се, че не е. Имах предвид, че Javascript отнема проекти от C# ASP .Net, което прави превеса на Java над c# по-голям.

0
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Двете би трябвало да се ползват комбинирано, не мисля, че много хора се престрашават да си напишат цялата бизнес логика на Javascript.

2
DJilanov avatar DJilanov 140 Точки

Джава уеб.... за мен това е шега :D Вече НИКЪДЕ не се ползва... джавистите добре че андроида е монопол за тях и все още имат работа... цели се в ASP.NET , PHP  И Javascript.. За тях има хляб ;)

 

ппс: Вече можеш с пакета Телерик 2.0 да кодиш аппс за андроид с С# които имат близо 70% от скоростта на андроид ( скоро като достигнат 80% ще е безсмислено дори да се ползва джава .. друга алтернатива е уеб апп за андроид) . Пазара на джава до сега бе заради стабилността на големите им приложения ( добра структориемост ) ,но ASP докара същата ... единствения реален + останал на Джава е това ,че не плащаш лиценз на ядро в процесора за да ползваш сървър , на който да работи ASP приложение ( майкрософт са меркантилни задници като цяло )... Голям проект който е на асп и backbonejs и мога да го дам като пример е сайта на виваком( www.vivacom.bg ) ( участвал съм в писането му ).  Голям проект на Java е www.oracle.com

7
nikbikbank avatar nikbikbank Trainer 76 Точки

Това е един вечен спор, който скоро време няма да бъде разрешен. C# набира доста голяма скорост и моето лично мнение е, че той е по-добър от Java ( имам известен опит и с двата езика ). С него можеш да създаваш приложения от всякакъв вид - приложни програми, мобилни приложения, уеб сайтове, т.н. Java от друга страна е набрал огромна скорост предните години и още известно време няма да има кой да го измести. Стартът със C# ще ти е по-лесен, точно защото ще можеш да го съчеташ с университета и да се развиваш паралелно и на двете места, но ако си по-голям фен на андроид Java също не е лошо решение ( аз например съм фен на Windows Phone и бих си избрал C# веднага ). Аз бих те посъветвал да избереш C#, с риск да си навлека хейта на Java почитателите :D

3
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.