Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

agogo avatar agogo 12 Точки

Windows 10 легализира следенето, събиране на лични данни и не само ...

Здравейте!

Наскоро прочетох следната статия:

http://gatakka.eu/?p=1635&cp=1

и съм склонен на вярвам на автора й.

Вие какво мислите по въпроса, бихте ли инсталирали Windows 10 ?

Благодаря!

Тагове:
-1
Общи приказки
elpatseto avatar elpatseto 6 Точки

Привет, 

Ами да! Напълно възможно е Иван Ванков да е прав. Смея да твърдя, че човека се е запознал доста сериозно с лицензираното спаразумени, с което трябва да се съгласиш преди да инсталираш. Аз по-принцип си ползвам Mac OS X, но на служебното PC съм Windows 10.Нямам притеснения да го използвам. 

Синът ми също има инсталирана същата OS и понеже съм го аднал като мое дете в акаунта ми в Майкрософт, имам доста опции, с кото да огранича достъпа му до приложения, страници и време пред екрана, което всъшност ми допада. smiley

 

Поздрави, 

Пламен Г. 

0
agogo avatar agogo 12 Точки

Ти си лош тати!

 

Шегувам се, естествено, това една много полезна опция!

Проблемът, който ме притеснява идва от въвеждането на лични данни ( ЕГН, банкови данни и т.н.). Тъй като всяко натиснато копче се следи - дали има криптиране, кодиране и т.н. между теб и ответната страна то това няма никакво значение вече!

Имам една идея това да се заобиколи, ако не мога да избегна тази ОС!

Лека :)

2
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Колкото и да харесвам и уважавам Иван Ванков и той да е един от хората, които са ме мотивирали с лекциите си, не смятам, че толкова силният "хейт" към Microsoft като цяло е правилен. Сигурен съм в истинността на статията, но не виждам как това е нещо ново или неочаквано. Почти всички предполагам ползвате Facebook, почти всички и вероятно знаете, че не е ясно как фирмата се издържа и оцелява (не, не е от реклами) и там влиза елемента с личните данни.

Съгласявате се, че ще ползвате нещо вързано cloud-ски. Това да се недоволства в такъв случай, че privacy-то не е ОК е като да се запиша да играя волейбол и да се сърдя, че треньорът Пешо е казал на треньора Гошо, че съм 1.75 и може да не съм много сполучлив играч.

2
20/10/2015 14:24:10
agogo avatar agogo 12 Точки

Здравей!

Нямам нищо против Windows, нищо против Microsoft, единственото което не ми харесва е тенденцията. Всички разбрахме още при появявата на Facebook, че информацията се следи, но това вече се заявява директно - малко е притеснително, какво не е заявено?

Ама нейсе, здраве да е?

0
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

Ето отговора на Майкрософт във връзка с притесненията по отношение на privacy-то и пояснения каква информация се събира:

http://blogs.windows.com/windowsexperience/2015/09/28/privacy-and-windows-10/

Няма как да сме сигурни, дали това, което пишат е вярно, но според мен не трябва да се стига и до другата крайност - да се развиват разни конспирации. Почти съм убеден, че информация е била събирана и преди това, но просто това не е било ясно обявено.

Единствения начин за предпазване от събиране на данни е изключване на кабела за интернет :)

2
agogo avatar agogo 12 Точки

Здравей!

Конспирации винаги е имало и ще има, ние сме само пионки, но чрез нас се определят рамките на обществото! Не казвам, че ние налагаме тези рамки, а че се съгласяваме с тях! Когато те са повече отколкото можем да понесем - революция :)

 

Много шпионски стана този въпрос, просто питам дали това ви притеснява ?

0
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

С Windows 10 съм. 

Да речем, че това което са написали ме успокоява до известна степен. В Privacy настройките съм изключил всичко възможно /което не е гаранция, че работи разбира се/.

1
agogo avatar agogo 12 Точки

Ok, благодаря!

0
hackthecode avatar hackthecode 55 Точки

Решението е много просто...
Или приемаш за факт, че те следят без да се притесняваш тъй като няма нещо "нехакваемо" въпреки това дори един тип от Google (не му помня името) който се занимава с откриването на пробиви в операционната система на Microsoft похвали Windows 10 за сигурността в новата операционна система с репликата " 2 стъпки напред една назад" (можеш да гугълнеш репликата ако те интересува)

Или гугълваш "windows telemetry disable" и с малко четене си решаваш проблема със следенето поне на 80% от Microsoft понеже имаш ли интернет достъп значи можеш да бъдеш следен било то от доставчика ти, google, facebook, microsoft и т.н.

1
agogo avatar agogo 12 Точки

Решението е просто и аз вече го взех - обратно към извора.

Оттам откъдето започна всичко, там където всичко е просто и лесно, там където няма как да им работи шпионския софтуер, а именно - DOS.

Ако не сте чували за DOS(възможно е) вижте в Wiki-to!

:)

0
Dekameron avatar Dekameron 481 Точки

Само да ви кажа, че освен Microsoft, данни се събират и от NSA (агенцията за национална сигурност на САЩ) от всеки един байт информация, който премине "виртуалната" граница на САЩ. Те (NSA) разполагат с най-добрите IT-a и определено могат да прихванат и обработят всякаква информация. Така, че всичко, което имате в Google, Facebook, на персоналния ви Windows има голям шанс и други да го имат.

Ако желаете и се интересувате, може да гледате това интервю (макар и напревено от комедийно шоу) с Edward Snowden, който (за тези от вас, които не знаят) разкри невероятно количество от секретни документи на NSA. Тук той споменава за нещата, които написах по-горе.

2
27/10/2015 23:05:34
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.