Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

georgidb avatar georgidb 0 Точки

Методика за оценяване на домашните

Здравейте!

Искам да попитам, каква е методиката за оценка на домашните? Има десетобална система, но как се разпределят точките по отделните задачи? И ако не всички задачи са предадени, по колко точки се взима за задача, която липсва? Освен това от грешка до грешка има разлика. Къде се появява след това оценката, която сме дали?

Според мен е добре да има и поле за коментар и от автора на домашното, а не само на оценяващия.

Намирам, че е полезно да имаме възможност да оценяваме чужди домашни и да бъдем оценявани, но смятам, че е необходимо да има и примерни отговори, за сравение след това.

Каква е вашата методика за даването на точките?

Благодаря :)

0
Въпроси за SoftUni
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Просто няма универсална методика. По усмотрение на оценяващия и това е. Един може да предпочете да дава повече точки за някои задачи, които му се струват важни, друг може да дава допълнително точки за оригиналност на решения, трети може да има строго определена скала и всяка задача да носи определен брой точки, четвърти може да е трол и да му е крив света и да дава половината точки ако дори и една задача е изпусната и т.н.

Преценката трябва да е според случая, ако имаш 4 задачи, 3 се решават с пускане на 1 google search, а последната е дебел алгоритъм, отнемащ ~2 часа, мисля, че е ясно как е "редно" да се процедира.

P.S: Многото отделено време за оценяване на домашно е зловредно. В общия случай повече от 6-7 мин на домашно вече стопява време за подготовка и размива реалната преценка дали човекът се е справил. ;)

1
AngelSky avatar AngelSky 176 Точки

А в случай, че никой не ни е проверил домашното какво правим? 

0
stellastoyanova avatar stellastoyanova 26 Точки

До колкото знам, ако никой не ти е оценил домашното, получаваш максимален брой точки за него.

0
Ivaylo.Goranov avatar Ivaylo.Goranov 68 Точки

Ами аз точките за определна задача ги определям средно-аритметично. Разделям общия брой точки (10) на общия брой задължителни задачи (примерно 12) и намирам по колко се пада на една задача (в примера при делене на 12 по 0.83). После, ако като оценка не се получи целочислено число (примерно в случая при 10 решени задачи се получава 8.30), закръглям нагоре (т.е. в примера бих сложил като оценка 9). Мислих, че всички горе-долу така правят.
Определено заделям по повече от 6-7 минути на домашно. Не винаги проверявам подробно кода, но гледам поне набързо да проверя броя на правилно решените задачи. От прегледа на домашни научавам нови неща. Намирам подхода за полезен. 

2
01/11/2015 15:17:16
flashestswag avatar flashestswag 66 Точки

Ivaylo.Goranov : Съгласен съм с теб :) Така е най-лесно да оценяваш - на брой решени задачи.

Брой задачи в домашното: N
Брой решени задачи: X
Оценка: Math.Ceiling((X / N) * 10);

Относно времето за оценка на домашното и на мен определено ми трябват доста повече от 6-7 минути.
Тъй като се налага, да разбера кода на колегата, не мога да претупам нещата, освен ако в краен случай нямам никакво време и ще ми изтече срока за оценяване на домашните, което се надявам да не ми се случва, но ако се случи няма как.

В крайна сметка ако не се опитам, да разбера кода на колегата, няма смисъл от преглеждането на домашните, целта на прегледа на домашните, е да свикнем,  да четем и разбираме код написан от някой друг. Хубавото, е че колкото повече го упражняваме по-лесно и бързо става, което ни прави много високоефективни и с лекота започваме да разбираме чужд код, колкото и сложен да ни се е струвал преди. 
Когато преглеждам домашните на колегите, научавам най-различни подходи за решаване на задачите :) Което е много яко! :)

Другото, което ми е полезно при прегледа на домашните е, че мога да помогна със съвети на колегата, чието домашно оценявам. Например, ако забележа нещо, което може да се направи по-добре, се опитвам доколкото ми стига времето, да му дам това, което аз знам, така както аз преглеждайки неговото домашно съм взел от него, това което той знае :) И се получава нещо като Team Work :) Взаимно си помагаме :)

4
03/11/2015 00:49:40
MilenaG avatar MilenaG 3 Точки

Здравейте :) без да искам дадох оценка 0 на домашно. Мога ли да оправя нещата по някакъв начин? Притеснявам се това да не повлияе на оценката за изпит на колегата, но от друга страна незнам кой е той или тя :) Благодаря предварително.

3
Dodev avatar Dodev 19 Точки

Тук казват, че не може. Но пък може да се компенсираш като провериш повече домашни съвестно :) Намерих доста подобни теми и явно се случва често. Може да променяш оценката на 10 преди да свалиш домашното и после да я коригираш. Аз правя така, защото понякога се отплесвам с коментарите и се притеснявам, че може да забравя за оценката. От мен имаш +1 за това, че си признаваш и очевидно ти е съвестно :)

2
milen4e avatar milen4e 2 Точки

Привет, 

на мен ми се случи същото по погрешка дадох 0 в бързината вместо 10. Бях проверила много съвестно всички задачи, дори писах и коментари за решенията. Много се притесних моята грешка да не повлияе на оценката на колегата, който беше положил усилия. Обадих се на телефона в Софт Уни, казах си username и съответно те служебно промениха точките, които бях дала за съответния номер на домашно, което им цитирах. 

 

2
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.