Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

anton.boyanov avatar anton.boyanov 40 Точки

Относно Linux средата на предстоящия Java Basics

Java Basics

Целта на курса "Java Basics" е запознаване с езика и платформата Java на начално ниво. Това включва писане на програмен код (coding skills), работа със среда за разработка (Eclipse в Linux среда), използване на данни, променливи, оператори и изрази, работа с конзолата, използване на условни конструкции и цикли. Изучават се съвсем накратко и по-сложни концепции като методи, масиви, списъци и стрингове.

Въпроса ми е какъв Linux ще се използва.

Ако няма задължителна дистрибуция, то поне препоръчайте какво да си инсталираме! (за начинаещи)

!!! Предстоящите празници дават допълнително време за подготовка на За нас Online записалите се. !!!

Инсталирал съм последните версии на JDK и Eclipse, но на Win 8.1. Днес прочетох, че средата ще е Linux. 

Не, че не ми се ходи на Боровец да карам ски, но ... После ще ми дойде нагорно пак да се подготвям след осем часов работен ден.

Благодаря, ви предварително!

Поздрави,

Тагове:
16
Java Advanced
StanDimitroff avatar StanDimitroff 90 Точки

Аз имам един проблем, за който потърсих решение в мрежата, но не намерих адекватно такова.Инсталирах Lubuntu на VBox, но когато стартирам браузъра ми изкарва грешка и машината се изключва.Мрежовият адаптер на виртуалката е сетнат на NAT и нет имам, защото мога да тегля ъпдейти.Пробвах с Firefox и с Chromium-разлика няма.Някой сблъсквал ли  се е с подобен проблем?

0
aslv1 avatar aslv1 304 Точки

Аз със с Xubuntu на VirtualBox, но досега не съм се сблъсквал с подобен проблем. И аз съм на NAT, но не се е получавало така. Бих ти препоръчал:

  • ако ти лаги ОС-то, дай повече ресурси на виртуалката;
  • ако си на 64-битовата версия, то със сигурност имаш вкючена хардуерна виртуализация, която от своя страна позволява да дадаш повече от един процесор на виртуалката. Виж колко процесора си дал и в никакъв случай не давай толкова процесори на VirtualBox-а, колкото реално имаш (ако имаш две ядра, лудост е и виртуалната ОС да си мисли, че ги има и двете smile);
  • виж дали са се инсталирали праилните addition-и, понякога може и да е оттам.
0
StanDimitroff avatar StanDimitroff 90 Точки

Линукса си върви прилично, дал съм му 1,5 гб, което е  половината от наличната ми.За съжаление проца ми не поддържа споменатата виртуализация и си ползва само едното ядро.Сетнал съм всички препоръчителни настройки - виртуалния диск не се намира в системния дял, видеото е на макс памет.Адишъните ги инсталнах през терминала и всичко друго е наред.Преди това бях качил Xubuntu и при него го нямаше тоя проблем, но той ми беше по-бавен и затова реших да пробвам с Lubuntu.Освен това не се свали последната версия на Eclipse, която е 4.3, а ми дръпна 3.8?! :)

0
aslv1 avatar aslv1 304 Точки

В хранилищата не са качени последните версии на програмките, така че това за Еклипса е напълно нормално.

Иначе за проблема - и аз имам 3 ГБ RAM, дал съм 1280 МБ на виртуалката. Не мисля, че толкова малка разлика с тебе би имала голямо значение, но съм убеден, че тази грешка може да се получи, ако хостващата ОС остане без достатъчно оперативна памет.

Така че, съветвам те, като си пускаш VirtualBox-а, да изключваш останалите програми на Уиндоуса.

А, и още нещо - пробва ли с по-лек браузър - като Conkeror и производните му?

1
Mitaka avatar Mitaka 45 Точки
Не исках да отварям друга тема и за това ще ги постна тук :)
Eclipse and Linux shortcuts

**************************************
ECLIPSE
**************************************
CTRL+SHITF+
r open resources
t open types
/ add block comment
\ remove block comment
c add/remove line comment

n class (overriden)
i interface
x xml
p package

ALT+SHIFT+
r rename
h open call hierachy (default CTRL+ALT+H overriden by Linux)

CTRL+
l go to line nr
z undo
y redo
h search
m min/max curr tab
j incr search
3 search
o search file/method
q go to last edit
e open editted files file
,/. go to last error/warning

*new – assign new eclipse shortcut: CTRL+3; type keys (choose Keys – General)

3
MarinPetrov avatar MarinPetrov 20 Точки

Здравейте колеги има качено в курса по Java качено Убунту ,само една виртуалка си слагате и готово има и текстов фаил с инструкция ! Прекрасно !

0
Velichkov avatar Velichkov 87 Точки

Предполагам няма да е проблем да използвам VMWare Workstation вместо VirtualBox?

0
aslv1 avatar aslv1 304 Точки
Разбира се, че няма проблем :)
1
verito898 avatar verito898 265 Точки

Има ли някой , който си е инсталирал и 2ра ос - Linux ? 

Ако да,ще може ли да даде някакви насоки  към коя версия на Linux да се ориентирам ,отделно допълнително какво ще трябва да и инсталирам (освен Eclipse) и т.н. ? 

Пробвах с Virtual Box , но има нещо като бъг може би с курсора на мишката , който безкрайно много ме дразни и затова искам да пробвам и по този начин .

 

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Аз съм го правил за сега само с убунту дуал буута, в интерес на истината не ми хареса като дистрибуция. В повечето случаи дистрибуция и версия на дистрибуцията рядко ще повлияят на това дали ще е осъществи дуал буут или ще се счупи буута, по-скоро трябва да внимаваш при инсталацията да не забършеш някой дял, на който имаш уиндоус - много е вероятно няой инсталатор да не ти познава дяловете, така както ти ги мислиш - C/D/E и прочие, така че предварително си задели Unpartitioned space за линукса и запомни кой е - като мегабайти, за да го идентифицираш после при инсталация и да си работиш с него.

 

Какво ще ти трябва за джава курса е относително - в общия случай ще ти трябва Java 7 или 8, както и IDE - най-вероятно еклипс. Изчакай това в хода на действие - то ще се случи. Сигурен съм, че и на уиндоус не си инсталираш първо 120 програми и тогава да започваш да работиш на него, нали? :)

 

А за виртуал бокса - обикновено такива неща са временно решение. Да тестваш нещо - ок, да пуснеш виртуалката и да тестваш. За продължителна работа не си е оферта.

 

Докато наистина започне да ти трябва в университета този линукс, може да пробваш няколко дистрибуции, за да видиш в коя се ориентираш най-добре и ти е най-юзър френдли. Дериватите на убунту ги водят някак си по-лекички, даже наскоро колега погвали Kubuntu. Федора и редхат базираните също може да са добро решение. Преди много години чух, че хвалят SuSE - но наскоро не съм чувал нищо за него.

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.