Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

supersane avatar supersane 234 Точки

[Fundamental Level] MonoDevelop и C# под Линукс

Здравейте приятели, тъй като планирам записване на Fundamental нивото през март и започвам от сега малко от малко да се интересувам какво ще се случва, какво ще уча и стигам до следното заключение. Advcanced C#, ООП и КПК ще се карат на C#. Имам опцията под линукс да ползвам MonoDevelop, но до каква степен ще ми е полезен за 3те курса и и до каква степен ще имам проблеми ако не ползвам VS. Наистина търся по-подробен и изчерпателен отговор.

0
Fundamentals Module
nikidimitrow avatar nikidimitrow 124 Точки
Best Answer

Привет,

за курсът по Advance C# няма да е проблем да ползваш и MonoDevelop, но за ООП и особено КПК ще срещнеш доста трудности - няма да можеш да ползваш един от най-хубавите инструменти ReShарер/StyleCop. Честно казано не съм запознат дали има него алтернатива за MonoDevelop.

Във Visul Studio има много "благини", който са изключително полезни и приятни - особенно за нас новите и все още неуки програмисти.

Преди да се втурнеш в прекрасният свят на Linux (аз също съм голям фен на Kali и Arch дистрибуцията, но се определям като куц кон в тях) трябва да си дадеш отговор на следните въпроси:

1) Колко опит имаш в средата на Linux - можеш ли да настроиш машината по такъв начин, че всичко в нея да ти помага в програмирането? Да не се окаже, че повече време ще се бориш с конзолата, настройки от колкото да програмираш?

2) След като завършиш СофтУни със C# - на този език ли ще си търсиш работа? Ако отговора е да - вероятността да пишеш на C# под Linux среда в България е много малка. Родната среда на C# е Windows.

3) Каква е причината поради, която не искаш да пишеш под Windows - в момента Microsoft въряват в много хубава насока: все повече поддържат open source технологиите, Windows 10 e напълно безплатен. С помощта на C# може да пишеш от роботи до сървари - изключително мощен език, зад който седи една от най-големите компании в световен мащаб. Много по-лесен език (поне за мен) е от колкото Java-та. И .Net платформата няма да "умре" скоро, а ще става все по-популярна и по-гъвкава.

Не ме разбирай погрешно, не искам да влизам в религиозни войни кой език е по-по-най, но екипът на СофтУни (а не само тази Академия) са избрали да ни обучават на .Net технологиите.

Моят съвет е ако наистина ще пишеш под Linux е да се насочиш към Java или Ruby on Rails. Като Ruby е писан по такъв начин, че да кара програмистите да се чувстват щастливи, но синтаксисът му няма нищо общо с Java/C#.

Това което може да направиш е да научиш много добре C# - като принципите за OOП и KПК силно се припокриват с Java - като много добре означава да си стипендиант в СофтУни (a това е доста трудно). Като вече овладееш всички техники, знаеш какво е Алгоритъм, какво е структури от данни и други основни неща, тогава да "превключиш" на Java - ще ти отнеме около 2 месеца, но ако имаш много силно разбиране за C#.

Решението е твое.

1
20/11/2015 11:08:52
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

Доста неточно изказване - Windows 10 e напълно безплатен?

Безплатен е само и единствено ако притежавате легален Windows 7, 8 или 8.1., като безплатния ъпггрейд важи само за 1-та година след излизането на Win10, след това се купува.

0
nikidimitrow avatar nikidimitrow 124 Точки

Окей, взимам си бележка.

Но предполагам, ако работиш в средно статистична IT компания в България не вярвам да ползват нелегален софтуер.

0
20/11/2015 10:44:35
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

Това си е пробем на компанията :)

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.