Loading...
hristoiliew avatar hristoiliew 10 Точки

квадрат/триъгълник от звездички

Здравейте,

Някой може ли да ми отдели 10-15 мин . да ми обясни как по-точно стават задачите триъгълник от 55 звездички и квадрат от звездички.. нито да започна нито да продължа дадения код в упражнението :( Благодаря предварително

Тагове:
0
Programming Basics
Filkolev:
Дублирана тема: https://softuni.bg/forum/8029/triygylnik-ot-zvezdichki
Правила на форума: https://softuni.bg/forum/217/Pravila
val4o89 avatar val4o89 240 Точки

Така без точните условия е трудно да ти се отговори, но този тип задачи се решават най-лесно, като я разделиш на части. Първо трябва да гледаш за зависимостите между входното число и фигурата, която трябва да начертаеш. Примерно при юзър инпут = 10 имаш 10 реда (примерно). В случай, че са 5 реда, значи зависимоста е юзър инпут делено на 2.... Трябва да направиш логиката. Обикновено за печатането ползваш вложени цикли, като външния ти променя реда на печатане с конзол.райтлайн, а вътрешния ти печата символите с райт. Има хиляди вариянти. Я сложи тука задачата да я видиме направо.

0
hristoiliew avatar hristoiliew 10 Точки



проблема ми е там че не знам int i .... input ... var...string  как къде и кога да ги използвам ..

0
val4o89 avatar val4o89 240 Точки

Има решени задачи, потърси ги и се опитай да разгадаеш логиката. Преди това научи циклите. По преди това научи различните променливи. Като цяло започни от началото на книгата, не се мъчи сега с цикли. Чети ред по ред и се старай да разбираш прочетеното.

0
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Ето го моето решение. Поствам ти го, защото мога само така да ти го обясня или поне ми е по-лесно:

 for(int a = 0; a <= 10; a++)        //Създавам цикъл, който да обхване 10 реда. На първият ред няма да има символ, защото 

                                                 //а = 0, тоест започва от 0

 


        {
            string stars = new string('*', a);       // Тук създавам низ, който да съдържа толкова звечки според това на кой ред се                                                                           //  намираме. Примерно когато а = 3, тоест сме на 4ти ред, това трябва да създаде низ

                                                                  //с 4 звезди


            Console.WriteLine(stars);              //И тук просто ги изписваме
            
        }

 

Понеже и аз съм начинаещ не е изключено и аз да имам грешки. Ако има таква моля колегите да ме поправят и предварително се извинявам за това :)

4
hristoiliew avatar hristoiliew 10 Точки

Благодаря ти много.. проблема при мен е че не знам '' int i '' ''string'' ''var'' ''decimal'.parse''  какво означават как и къде да ги използвам 
съжалявам че не ги знам .. записах се защото  е напълно за начинаещи а и нямам много време да ги преглеждам нещата защото още съм ученик и едвам едвам смогвам ...

0
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Не се притеснявай. Типовете int , string и var едва сега ще ги вземаме така че е нормално да не знаеш много неща. Int идва от integer и служи за запазване на целочислени данни. Типът string служи за запазване на последователност от знаци наречена низ. Var е по-специфична мисля променлива, защото до колкото знам тя може да съдържа данни от всякакъв тип ако не се лъжа. Decimal мисля че е за променливи с по-голяма точност, но и тя е по-специфична. Дори мисля, че я няма в другите езици за програмиране, но може да те подведа без да искам..  Всичко с времето си :) Ще се научиш не се тревожи.

0
hristoiliew avatar hristoiliew 10 Точки

Благодаря ти за полезната информация .. но така като гледам ще е трудничко ще си блъскам главата много :D

0
nikolai.nachev.1 avatar nikolai.nachev.1 17 Точки

Задачите за рисуване са доста лесни, ако и схванеш цаката са ти лесни100 точки на изпита . Принципно се решават със няколко for-цикъла, но тъй като тази задача ви е дадена още в началото на курса от вас се изисква да го направите само със Console.WriteLine(), като пишете на конзолата и всеки път увеличаваш изсписаните звезди със 1.

Ето това се изисква от вас:

http://pastebin.com/muKmmM37

Разбирасе тук ако използваш един for става доста по-лесно:

http://pastebin.com/Tf0946Wz

На следващата задача за рисуване неможе да се мине без for цикъл,затова тя е със звезда защото изисква малко повече знания.

Целта е да прочетеш число от конзолата и след това спрямо него да направиш параметрите на квадрата:

http://pastebin.com/SvE7gZYZ

 

0
21/01/2016 19:33:28
annsta avatar annsta 305 Точки

Задачата за отпечатване на триъгълник от 55 звездички се свежда до отпечатване на 10 реда звездички, като на всеки ред  трябва да се отпечатат толкова звездички, колкото е номера на реда. Това може да се реши дори само със знанията от първата лекция:

Console.WriteLine("*");
Console.WriteLine("**");
//същата команда още няколко пъти, като се увеличава броят звездички, последният ред е с 10 звездички
Console.WriteLine("**********");

За по-оптимално решение е предложено използването на for цикъл, т.е. трябва да се напише такъв цикъл, че на всеки произволен ред, който ще означа с i, да се отпечатат i на брой звездички и след последната звездичка да се отпечата нов ред. Цикълът започва от ред 1 и се завърта до ред 10 вкл, като броят на редовете се увеличава с 1 (това се означава с i++). Това е първият for цикъл (заб.1). Той включва в себе си още един цикъл, който брои позицията в рамките на реда и започва да слага звездички от позиция 1 в реда, докато броят на звездичите на реда не стане равен на номера на реда (заб.2). След като необходимият брой звездички е сложен, се слага нов ред (Заб.3), като това е част от цикъла на броене на редовете (заб.1). Дано обясненията ми да са разбираеми.

for (var i = 1; i <= 10; ++i)   //Заб.1
{
   for (var j = 1; j <= i; ++j) //Заб.2
        Console.Write("*");     //Заб.2
   Console.WriteLine();         //Заб.3
}
3
21/01/2016 20:28:47
KaloyanGanchev avatar KaloyanGanchev 17 Точки

Здравей!

Относно задачата с триъгълника и звездичките, ето моят for loop. Мисля, че е ясен и точен, и не се нуждае от обяснение. Надявам се, да е от помощ:

 

            for (var star = "*"; star.Length <= 10; star += "*")
            {
                Console.WriteLine(star);
            }

3
annsta avatar annsta 305 Точки

Благодаря! Съвсем ясен и точен, и от помощ :)

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.