Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

DJZoning avatar DJZoning 85 Точки

Бърза работа на Линукс

Здравейте!!!

Линукса, с който работя в момента е на виртуалка и не работи много бързо. Ако не е на виртуалка, а са две операционни системи на компютъра, тогава дали ще работи по - бързо?

 

Благодаря предварително!

2
Java Advanced
gangov avatar gangov 22 Точки

Според мен да, но не ти пречи да пробваш

1
DJilanov avatar DJilanov 140 Точки

Да , НО уин и линукс ползват две различни файлови системи и трябва да им обясниш коя част от хардиска е за едната и коя е за другата ;)

1
genov1824 avatar genov1824 54 Точки

Да, имах същият проблем. Като го инсталирах на компютъра си вървеше нормално.

0
DJZoning avatar DJZoning 85 Точки

Какъв съвет бихте ми дали да работя на Linux с виртуалка или директно инсталиран на компютъра?

0
bsdemon avatar bsdemon 348 Точки

Според мен трябва да пробваш и двата начина. Най-малкото ще имаш някаква представа как се работи с виртулана машина и как се инсталира линукс. За мен лично по-добрия вариант е директно.

Като пробваш и двата начина, покрай тях ще научиш и много други неща за които не си помислял.

Мисля че за всеки ще е плюс да знае нещо за линукс. За в бъдеще ще му е от помощ.

 

 

1
keller avatar keller 45 Точки

Попринцип има значение от процесора ти и дали той има ускорена виртуализация. Преди да изтеглиш виртуалката виж във BIOS-а дали имаш опция за виртуализация, ако не - вероятно ще ти се наложи да инсталираш на диска. При По-старите машини е по-малко вероятно да поддържа бърза виртуализация.

0
georgi950 avatar georgi950 53 Точки

Виж опцията shrink на windows (search google) и си направи един дял за линукса (30 ГБ са предостатъчни). После инсталираш линукса и когато стигне до форматирането на харда избери да го направиш ръчни и му избери заделения дял да е ext4 и избери да е предназнаяен за root (на някои дистрибуции пишеше само / на други /root ако не се лъжа). После линукса си се инсталира и сам си сканира за други операционни системи и при мен винаги засича windows и си настройва буут мениджъра да те пита в началото коя ОС искаш. Когато го инсталираш ще е завидно по-бърз. Според мен е много, много по-пъргав от windows особенно Debian 7.  Много е важно обаче да успееш да си инсталираш и нагласиш драйверите на видео картата правилно. Лично при мен без драйверите е трагедия....не тръгва правилно графичната среда (по точно изобщо не тръгва и зарежда във fallback mode и всичко е дървено и грозно). Та сложиш ли му драйвери и инсталираш ли го на харда със сигурност ще се изненадаш.

 

П.С. Ако видео картата ти е малко по-стара(radeon hd 3xxx, 4xxx) на убунту и минт е невъзможно да подкараш читав драйвер (или поне аз не можах, а се мъчих доста). В дебиан се справих с лекота, но той е малко по не дружелюбен в сравнение с убунту или минт понеже по-често се налага да се ползва терминала, а много хора не го обичат. laughing

 

Поздрави!

 

5
bsdemon avatar bsdemon 348 Точки
Колега, нека да си правят инсталацията на автоматично, ако си оразмерят някой партишън грешно, после ще има проблеми. Фаиловата система е ext4, не etc4, някой да не се чуди къде е това etc4. Сега дали е по пъргав от уиндоуса, тук е много спорен въпроса. Бих казал че за някои неща линукс е по-подходящ от уиндоус.
3
beBoss avatar beBoss 507 Точки

Определено ще е по-бързо ако не е на виртуална машина, а инсталиран на харда ти. Обаче след като ще го ползваш временно, заради курса, няма смисъл да го инсталираш и след това да го триеш(ако няма да го ползваш след това). Понеже си омазваш харда от разцепване, после от триенете, трябва пак да го събираш, после е възможно да си бъгнеш и бутолоудъра на windows и прочие глупости, с които ако не си запознат ще загубиш доста време и игра да оправяш. И цялата тази гимнастика за какво? Ако машинката ти може да подкара виртуалки, ползвай такива, като приключиш даваш един delete и забравяш за линукс-а.

3
bsdemon avatar bsdemon 348 Точки

Ще работи по-добре. Ако имаш втори дял на компютъра, инсталираш едино Убунто и то ще си направи всичко само. Ако нямаш втори дял на диска, ще трябва да преоразмериш настоящия. Уиндоуса сам може да направи това с Disk Management и Shrink. Но ако имаш нещо записано към края на диска, Уиндоуса няма да успее или ще направи много малък дял. Трябва ти поне един 10ГБ за комфортна работа.

Ако не може през Уиндоуса, ще трябва да ползваш някакъв софтуер, добрите за съжаление са платени. Примерно EaseUS Partition Manager. Платената версия може да преоразмери диска без да си преинсталираш Уиндоуса. Може да има и безплатни които да ти свършат работа, но не знам такъв, но в гооглето може и да намериш.

И третия вариянт е да преинсталираш Уиндоуса, като преди да го инсталираш си разделиш диска на дялове.

2
aslv1 avatar aslv1 304 Точки

Ето тук са описани решения на доста проблеми, които биха възникнали при инсталация на Линукс (на виртуална машина и не само).

1
anton.boyanov avatar anton.boyanov 40 Точки

За колегите които изберат да качат Линукса на виртуална машина ... прочетете тук , какво да направите за да не бави толкова.

Аз лично минах по този път преди 3 дена. Ако не сте направили ПОНЕ 1-ва точка от упътването ... гарантирано е, че ще лагва супер много.

Всичко е описано в линка подробно.

Успех и не се отчайвайте!

0
ViValDam avatar ViValDam 15 Точки

За кой курс ще ни трябва Линукс ? Не може ли да минем без него ?

1
HPetrov avatar HPetrov 822 Точки

За курса по Java ще се работи на Linux среда. За изпита обаче няма голямо значение, тъй като ще се праща само кода.

2
ViValDam avatar ViValDam 15 Точки

Тогава аз си оставам на Windows и JavaCreator, тъй като мразя Еклипс и особено инсталацията му. 

Знам как да си инсталирам и Убунто и Еклипс - предполагам ,че за това са избрани от СофтУни - да се научим да ги инсталираме . То си е цяла наука за Еклипс .

 

Или се лъжа и нещо пропускам ?

Защо всъщност са избрани Линукс среда и Еклипс за този курс ? Какъв е замисъла зад това ? Питам ,защото ако е наистина важно , ще си ги инсталирам и аз.

1
HPetrov avatar HPetrov 822 Точки

Предполагам са избрали Eclipse защото е изключително популярно IDE. А за Linux няма как да си програмист и да не можеш да работиш на него. Голяма част от фирмите ползват Linux.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.