Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Anjela_Aleksandrova avatar Anjela_Aleksandrova 71 Точки

Малко информация за Софийския, ако може?

Здравейте,

Тъй като искам след това да се занимавам с нещо свързано със софтуерна архитектура, исках да попитам някои неща.Имам още 2 години принципно, докато завърша средното си образование и запиша в Софийския, във Факултета по математика и информатика, но исках да попитам преди това някой от там или някой, който знае, коя специалност от всички ще е най-подходяща за това, с което казах по-горе, че мисля да се занимавам.Знам, че имам 2 години и може би е рано , но искам да започна да си се подготвям за нещата от сега, за да ми бъде там по-лесно, когато ида. Благодаря предварително за отговорите! :))

0
Общи приказки
DenisDuev avatar DenisDuev 39 Точки

Първо се запитай, защо искаш да учиш в ФМИ?
Ако е заради образованието там - ще те разочаровам - обучението не струва. Ужасно много теория, която почти винаги е безсмислена или поне не приложима, много малко практика, която също не е много приложима. И в крайна сметка ако искаш да научиш нещо ходиш по академии като СофтУни за да се научиш реално да програмираш.
Малкото хубави меща във ФМИ са избираемите предмети, те в общи линии малко осмислят 4-те загубени години там.
 

Ако съответно искаш да учиш там заради дипломата, наистина има разлика като кажеш, че учиш или си завършил ФМИ, но тя идва едва след като видят реалните ти умения. Имаш време помисли, но ако наистина искаш да се развиваш не си губи времето във ФМИ.

1
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Кратко резюме на моя опит и впечатления от множество колеги и приятели:

Ако искаш студентски живот, лишен от "батка културата" (визирам манталитета в почти всеки един университет), престижна (за България) диплома и няколко години в академична общност, изпълнени със суха, но понякога полезна материя - ФМИ.

Ако искаш да се научиш да програмираш и да започнеш бързо и лесно работа в ИТ индустрията и да ускориш развитието си с някоя друга година, но на цената на известно количество безсънни нощи - СофтУни или друга академия.

6
Anjela_Aleksandrova avatar Anjela_Aleksandrova 71 Точки

Ами да речем както сега съм започнала в СофтУни , дали след двете години учене от тук, там ще имам, един вид, полза от това. Дали ще ми бъде полезно наученото от СофтУни във ФМИ, смисъл такъв нещата от тук би трябвало там да имат някакво приложение, нали?

0
RosenKrumov avatar RosenKrumov 203 Точки

Ако наистина се потрудиш и изкараш поне най-важното от СофтУни (Fundamental модула) и не просто го изкараш ами и разбереш материала както трябва, ще ти бъде наистина по-лесно с тази част във ФМИ.

Относно главния ти въпрос - аз бих подкрепил да караш сериозен университет (ФМИ / НБУ), но трябва задължително да караш успоредно академия - в случая СофтУни е супер избор да комбинираш. Вярно е, все пак, че ако комбинираш едно от тези двете със СофтУни, ще ти се стъжни живота, но ако изкараш първо тук и после университет (както и виждам, че си го замислила), ще ти е по-леко - но пък ще ти отнеме повече време, в случая от по-рано ще започнеш цялата работа. 

2
Anjela_Aleksandrova avatar Anjela_Aleksandrova 71 Точки

Ще трябва да се помъча доста, като се има предвид и училище, и със СофтУни едновременно - така си е, затова и започвам от по-рано. Но пък после явно ще има добър и полезен резултат.

Благодаря за отделеното време, иначе! smiley

2
nelly.m.mincheva avatar nelly.m.mincheva 24 Точки

Аз съм на 15 и почти завърших Софтуни :D Не е трудно, но ще трябва да направиш някои лишения. Въпреки всичко си струва :))

2
radi81 avatar radi81 43 Точки

Избери образование от частен университет. Просто съвет...

0
Anjela_Aleksandrova avatar Anjela_Aleksandrova 71 Точки

Благодаря за съветите на всички, придобих малко повече информация! smiley

0
stanislav.bozhanov avatar stanislav.bozhanov 34 Точки

@DenisDuev каза пълна глупост...защото най-вероятно никога не е учил във ФМИ. Има си абсолютно достатъчно практика, защото на компютърните предмети имаш и упражения и практикум и Денис кажи дали от SAP и VMware наемат хора от СофтУни на големите заплати за Junior по 3-4к или наемат хора от ФМИ и дали САП водят няколко курса във ФМИ или във СофтУни. Приятелката ми от 120 кандидата за Front-end позиция, от които предимно от Телерик и СофтУни я взеха нея, защото кара Front-end Курс на SAP във ФМИ, който беше на много високо ниво и още много примери от близки хора имам, които са на големите позиции в големите фирми излезнали точно от ФМИ. Просто не лъжете момичето ;) Може едно време да не е бил на ниво, но определено последните 2-3 години имаше голяма промяна и в момента мисля, че другите имат да наваксват от станата на качество. На количество лесно се докарва. Ето ти един пример от последен изпит по програмиране на Структури от данни във фми. Не знам на какво ниво е вашия курс, който престои по СДП в СофтУни, но определено такъв тип задачи е НЕЩО РЕАЛНО. 

1
16/02/2016 10:23:13
malkstor avatar malkstor 348 Точки

Задачи като 2-ра и 3-та се решават в курса по СДП в СофтУни, а на изпита има и доста по-сложни. Първата не я коментирам, защото условието е написано в твърде "университетски" стил.

Ето задачите от изпита.

2
16/02/2016 10:49:40
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Заплати по 3-4к за Junior са някакви НЕРЕАЛНИ изключения, най-малкото в SAP далеч не са такива ;)

4
stanislav.bozhanov avatar stanislav.bozhanov 34 Точки

Окей, тогава моето обкръжение включително и аз сме едно доста нереално изключение. Good to know
 

0
16/02/2016 11:38:59
atomcat avatar atomcat 0 Точки

Доста глупости са изписани вече от хора, които не са много наясно с нещата. ФМИ може да ти даде много повече от която и да е академийка, но трябва да положиш и ти усилия. Технологиите се менят, но добрата теоритична основа не и ще ти е от полза винаги. Дали математиката, която се учи и е редовното оплакване, ще ти потрябва или не зависи от това с какво решиш да се занимаваш. Дори да не ти потрябва повече е добра тренировка за развитие на абстрактнто мислене. За 4-те години ФМИ дава доста по-широк поглед и не се знае дали няма да си промениш интересите с времето. Това няма как да стане без да се учат много неща, някои от които ще се окажат безполезни за един или за друг. Може в един момент да решиш, че искаш да учиш магистратура или докторантура в чужбина, може би да се занимаваш с наука. Това няма как да стане без да минеш през истински ВУЗ. Голяма вероятност има като отидеш в университет в чужбина да намериш някой от ФМИ, който учи или дори преподава там. Друго важно нещо е, че средата във ФМИ е силна и това помага много. Когато част от колегите ти са състезатели от олимпиади е много по-мотивиращо да се развиваш.

Кокретно за специалностите мисля, че компютърни науки е най-добре като програма и ниво на студентите, но и натоварването е по-голямо. Софтуерното инженерство и информатиката също са добри, нивото в информатиката е малко по-ниско и има повече математика. От информационните системи имам впечатление, че не ги натискат много да учат и е по-лесно, нивото като цяло е по-ниско. Във всяка специалност има възможност да попаднеш на някой добър, но просто в едни са повече отколкото в други.

Придобиването на практически знания и умения е много по-лесно с добра теоритична основа. Обратното е значително по-трудно, а понякога без основата не можеш да се качиш на следващото стъпало. Кое ще избереш зависи от теб и двете имат предиства и недостатъци.

0
Anjela_Aleksandrova avatar Anjela_Aleksandrova 71 Точки

Преди, много мислех да ходя в чужбина, но след това , след едно посещение на ФМИ от училище, ни запознаха и обясниха що-годе нещата, как са там. И доста ми допадна, не само по думите им, защото е ясно, че всеки за своето ще говори,като за най-хубаво и добро, ами и обстановката също така. Винаги ми е била интересна математиката,информатиката и нещата свързани с компютри, като цяло. Затова и ще кандидатствам с тях. Все още само се чудя, за коя от всичките специалности да се пробвам. :D И също така , с какво или на какво, по-точно, да наблегна от сега, че да ми е по-лесно там.

0
atomcat avatar atomcat 0 Точки

Наблегни на математиката, особено това, което се учи в 12-ти клас. Ще ти е от голяма полза и да се научиш да програмираш преди ФМИ. Вече има много и добри материали в интернет както на български(софтуни, телерик и т.н.), така и на английски. За две, дори и за една година, е напълно постижимо.

1
Anjela_Aleksandrova avatar Anjela_Aleksandrova 71 Точки

Да, благодаря за информацията! :)

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.