Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

papahet avatar papahet 12 Точки

Висше в Game Development?

Здравейте,

Преди седмица получих потвърждение че съм приет в 2 университета в Холандия със следните специалности:


NHTV Breda - International Game Developement and Architecture, Програмиране

Stenden - IT 

Знам че е малко детинска тази мечта да ставам професионален гейм девелопър, може да се каже и че кандидатствах на шега, и бях адски изненадан че съм приет. Въпроса ми е дали има смисъл да се насочвам в тази посока или да предприема някой по-сигурен вариант, било то СофтУни или Щенден.

Ако на някой му е интересно, с това портфолио ме приеха http://cppanddirectx.blogspot.com/

Благодаря за вниманието.

Тагове:
8
Общи приказки
Desso avatar Desso 146 Точки
Best Answer

Според мен тези Gaming ориентирани специалности в NHTV Breda са доста практически насочени и си струват, а и образованието в Холандия не е като в българските държавни вузове. Там е по-качествено. Stenden IT също не е лош вариант. Не забравяй, че от Холандия също можеш да гледаш лекциите на СофтУни като наблюдател. Ако искаш да живееш няколко години в чужбина и евентуално да останеш там - отивай. Но бъди подготвен, че особено в Холандия не ни уважават нас българите като националност. Имам много познати завършили там и всички от това се оплакват. Много от тях се върнаха в БГ именно поради тази причина. Ако пък си доволен от живота в България, не искаш да се отделяш от семейството и приятелите си, и искаш да живееш тук - тогава СофтУни е твоят избор ;)

0
gudov avatar gudov 274 Точки

Като цяло в Холандия ще имаш по-голяма реализация. Гледах няколко видеа с Наков, където казва, че в Ирландия и не помня точно къде заплащането се равнявало на това в България (като се махнат разходи за храна и квартира), ама аз не съм много съгласен. Двама приятели и брат ми кодят в Германия и там заплащането е с пъти над нашето и като цяло и стандарта им е с пъти по-добър. Иди виж свят. Искарай една диплома, на която ще и се кефят в цял свят и така :) Успех cool

1
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Аааа, кво:) Тръгна от Холандия, мина през Ирландия та стигна до Германия? :) Значи, нека видим дали съм разбрал:

Не си съгласен, че в Ирландия заплащането е като в БГ, понеже двама твои приятели и брат ти кодят в Германия, и там заплащането е в пъти по-добро? :))))

Това ми звучи като "Не съм съгласен, че на Албена плажът е хубав, понеже брат ми и двама приятели са всяко лято на море в Слънчев Бряг е там е отвратителен" :)))

0
gudov avatar gudov 274 Точки

RoYaL

 

Логиката ми е следната:

Холандия

Минимална заплата: 1 336 евро

Средна за страната: 3 226 евро

Ирландия

Минимална заплата: 1 152 евро

Средна за страната: 2 518 евро

Белгия

Минимална заплата: 1 254 евро

Средна за страната: 2 773 евро

Франция

Минимална заплата: 1 189 евро

Средна за страната: 2 466 евро

Люксембург

Минимална заплата: 1 413 евро

Средна за страната: 3 432 евро

България

Минимална заплата: 173 евро

Средна заплата: 402 евро

 

Дори ще сравня повече страни, а не само 3. Навсякъде ИТ секторът се слави с висока заплата, но за България тя да е средно 1000 евро, а в другите изброени страни е 4000 евро. Слагам западна Европа под общ знаменател, защото както виждаш и заплатите са им доста сходни.

Общо взето като заплащане го съветвах да ходи в Холандия. Едно е университет в Холандия и друго е МТМ Колеж. Възможностите там са му доста по-големи.

1
alexxdim94 avatar alexxdim94 33 Точки

Те тези цифри така много добре си изглеждат, но забравяте един много важен фактор - колко % от заплатата отиват в такси. Например: при годишен доход €33363 - €55991 (ако месечната заплата е €4000, това се равнява на ~48000) таксата е 42%. Не споря, че заплащането не е по-добро от това в България, но не може да се сравняват едни сухи цифри, от сорта на заплатата, която получаваш, без да се взимат предвид данъци, разходи за храна, квартира и т.н. Защото, ако в София можеш да си намериш квартира за 300-400 лв. (и то ако живееш сам), то в други страни далеч не е така. Идеализирането на положението в "чужбина" като идея не е много готино, защото много млади хора се подвеждат по приказките как там едва ли не те чакат с торбите с пари, надписани с твоето име. :) И това изказване, че е едно университет в Холандия и друго MTM колеж, може да се поспори доста. Не знам 'що, ама хората в България си мислим, че всяко учебно заведение в чужбина задължително е добро и ти дава добро образование, призната диплома и т.н. Еми, не е така. Това, че дадено учебно заведение се намира на територията на Англия, Холандия, Германия и т.н., не говори АБСОЛЮТНО НИЩО! Може да бъде в пъти по-добро от друго дадено учебно заведение в България, но може и да бъде в пъти по-зле!

2
papahet avatar papahet 12 Точки

Ще каже ли някой мнението си за специалността Game Design. Има ли смисъл да поема риска? 

1
XmUrF avatar XmUrF 363 Точки

Приятелю, от всяко образование има смисъл. Ти като изкараш това за Game Design, ще си способен да правиш и още много, много други неща. След това даже ако не те кефи точно това, ще можеш да специализираш и нещо друго, че и в друг университет, в друга държава! Не се притеснявай.

Сега, аз не мога да ти кажа дали Game Design-a е добър за теб. Това ти си го преценяваш. Ти избираш какво и дали да учиш. Но от ученето ВИНАГИ има смисъл.

1
ViValDam avatar ViValDam 15 Точки
Аз съм пък на мнение,че не всяко образование има смисъл.
1
XmUrF avatar XmUrF 363 Точки

Когато човек иска да се развива в някаква област, ученето на неща извън тази сфера може и да не му помага директно да се развива в съответната област, това обаче не прави тези знания безсмислени.

0
ViValDam avatar ViValDam 15 Точки
Съветвам всички , да бягат далече от северните държави ! Като държиш да учиш в чужбина иди по-добре в Германия или Австрия - поне не е платено .
0
dsmilyanov avatar dsmilyanov 237 Точки

Колега, що се отнася до специалността, няма нищо "детинско" в това да искаш да си гейм девелопър. Ако това е нещото, което искаш да учиш и с което искаш да се занимаваш - давай напред смело.

Единствено трябва да знаеш всичките си опции и възможности "там" и "тук". Рано или късно (по-скоро рано) се стига до въпроса с финансите. Ако отидеш да учиш в Холандия и има кой да те издържа, за да можеш единствено да учиш - Супер. Ако в един момент стане трудно финансирането (от страна на родителите примерно), трябва да си готов да започнеш работа някъде, за да си помагаш в учението. Ако имаш възможности за стипендия там също е вариант.

Тук ситуацията е почти същата, с разликата, че си си "вкъщи" и разходите за живот са една идея по-ниски. (Генерализирам, защото зависи от много неща).

Що се отнася до реализацията, Гейм Дев може спокойно да си в Холандия, може и да си в България. Няма да навлизам в спорове дали "тук" или "там" е по-добре, но е факт, че ако ти се работи - има къде да работиш, а откъм заплащане и на двете места ще имаш възможността да водиш начин на живот над "средния за страната". Можеш да завършиш там и да работиш навсякъде по света. Може да завършиш в България и пак да работиш навсякъде по света.

Няма как някой да ти каже, дали СофтУни или Щенден или Бреда е "по-сигурният вариант". Зависи от много неща. Най-важното в случая е, че ако на теб наистина ти се учи и знаеш, че с това искаш да се занимаваш - навсякъде образованието би ти било полезно. Стига да имаш желанието да се развиваш - рано или късно ще стигнеш до крайната цел независимо от пътя, по който поемеш.

Ако бях на твое място, бих пробвал в Холандия с идеята, че ако не потръгнат нещата, нещо не ми хареса, имам финансови затруднения и т.н. винаги мога да се прибера "вкъщи" (в Б-я) и тук да пробвам в СофтУни. Този вариант винаги остава (още повече с трите приема на година става даже още по-удобно).

4
Ludmil.D avatar Ludmil.D 41 Точки

Докато не се отиде на място нищо не може да се говори със сигурност и все пак добре е да се приготви балата с парите преди да се отиде по възможност.. Или да си спретне човек една екскурзиика и да види с колко кинти може да изкара като е на хсотел и да проучва междувременно обстановката. За обучение в чужбина - един продаден апартамент ще свърширабота  като за начало...
п.с. питие и дюнер с картофки за 20Е (средно джънк фууд меню за едно наяждане).. аз така го смятам.. кафета барчета и дискотеки - са лукс така че всеки да си смята преоритетите :) Успех!

1
Ludmil.D avatar Ludmil.D 41 Точки

Докато не се отиде на място нищо не може да се говори със сигурност и все пак добре е да се приготви балата с парите преди да се отиде по възможност.. Или да си спретне човек една екскурзиика и да види с колко кинти може да изкара като е на хсотел и да проучва междувременно обстановката. За обучение в чужбина - един продаден апартамент ще свърширабота  като за начало...
п.с. питие и дюнер с картофки за 20Е (средно джънк фууд меню за едно наяждане).. аз така го смятам.. кафета барчета и дискотеки - са лукс така че всеки да си смята преоритетите :) Успех!

0
Ludmil.D avatar Ludmil.D 41 Точки

Докато не се отиде на място нищо не може да се говори със сигурност и все пак добре е да се приготви балата с парите преди да се отиде по възможност.. Или да си спретне човек една екскурзиика и да види с колко кинти може да изкара като е на хсотел и да проучва междувременно обстановката. За обучение в чужбина - един продаден апартамент ще свърширабота  като за начало...
п.с. питие и дюнер с картофки за 20Е (средно джънк фууд меню за едно наяждане).. аз така го смятам.. кафета барчета и дискотеки - са лукс така че всеки да си смята преоритетите :) Успех!

0
lubo81 avatar lubo81 1 Точки

На твое място нямаше да се чудя много - перспективите, които ще имаш там са несравними с българската действителност. Холандия е страна с либерални закони и хора, стабилна икономика, добра социална система. Освен това ако не ти хареса там много по-лесно можеш да се преместиш в друга европейска държава, отколкото ако тръгваш от България. Нещо което според мен е важно да провериш е (може би вече си го направил) за какви университети става въпрос - ако са нещо като българските частни "даваме дипломи на всеки който си плати" нещата се обръщат на 180 градуса. Финансовата част също е много важна. А дали специалността ще ти хареса само времето ще покаже, на мен ми звучи интересно и перспективно.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.