Eclipse shortcuts

Здавейте, колеги. Мисля, че тема като тази ще бъде доста полезна за бъдещата ни работа с Eclipse (поне за тези, които са решили да използват точно тази среда).

Тук ще напиша кратките клавишни комбинации ,които знам , с помощта на които лесно ще може да увеличите скоростта си на писане на код. С тяхната помощ работната среда ще ви стане доста любима.

 

Тези команди съм ги тествал под windows 7. Не знам дали има разлики, ако сте на линукс, но силно се съмнявам.

 

  • CTRL + D - Трие целият маркиран ред.
  • CTRL + L - Отваря прозорец, в който пишете цифрата на реда, на който искат еда отидете.
  • CTRL  + SHIFT + F - Форматира кода, използвайки зададения в Eclipse форматер.
  • CTRL  + SHIFT + T - Отваря прозорец, в който можете да търсите класовете от проектите, намиращи се в работната среда.
  • F3 - Маркирайки даден метод или клас и цъкайки този клавиш еклипс ви изпраща директно в тялото на метода.
  • CTRL + W - затваря текущо отворения прозорец (т.е. клас файл).
  • ALT + стрелка надясно/ляво - Минава по предишните ви стъпки. ( т.е. ако сте отворили файл1 и след това файл2 с CTRL + стрелка наляво еклипс ви връща във файл1).
  • F4 - Отваря йерархичното дърво на класа ( т.е. родители и деца на дадения клас).
  • CTRL + SHIFT + G - Маркирайки даден клас/метод/променлива и натискане на тези клавишни комбинации, еклипс ще намери всички места в кода, където  се среща желаното нещо.
  • CTRL  + ALT + стрелка нагоре/надолу - прави копие на маркирания ред съответно отгоре или отдолу.
  • ALT + SHIFT + R - Маркирайки върху променлива/метод/клас/пакет и натискане на тези комбинации ще може да промените името навсякъде където се използва в кода. 
  • CTRL + H - Търсене по файлове.
  • CTRL + F - Търсене в дадения файл.
  • CTRL + SPACE - Дописва имената вместо вас.
  • CTRL + O - Отваря списък с всички методи от даден клас.
  • CTRL + SHIFT + O - Добавя/премахва всички import- и.

Ако някой се сеща за други ( или ако аз се сетя други) моля да сподели в коментарите :).