Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

MarinaShortyMarinova avatar MarinaShortyMarinova 12 Точки

Присъствена форма или онлайн форма?

Здравейте, приеха ме в Tech module, но все още се чудя дали да запиша присъствена или онлайн форма? Някой може ли да ми разясни какви са разликите между двете форми (освен очевадната разлика), както и лично мнение коя форма е по-добрата? Живея във Варна и предпочитам лятото да остана тук, но имам възможност да остана и в София, та все още не знам какво да правя, затова си правя списък с плюсове и минуси на двете форми. Отворена съм към всякакви съвети! :) 

Тагове:
1
Въпроси за SoftUni
ArmenPotourlyan+deleted! avatar ArmenPotourlyan+deleted! 488 Точки
Best Answer

Основните плюсове на присъствената форма според мен:

 

  • Имаш достъп до студенти от предишни курсове, ментори и обучители - хора, които са на по-добро ниво от теб, и можеш да им задаваш въпроси, както по тематиката на учебните модули, така и за обстановката в ИТ сектора в България.

 

  • Имаш възможността да се запознаеш с колеги, които са на твоето ниво, опитват се също като теб да си намерят работа в сферата, хем се конкурират с теб, хем ти помагат; възможно е да намериш нови приятели сред тях, такива, които те мотивират, стимулират и вдъхновяват.

 

  • Имаш право да кандидатстваш за стипендии като тук основната полза не е спестяването на едни пари, ами възможността да участваш в процеса на обучение, да помогнеш на други, които тепърва се опитват да извървят твоя път, да да видиш обучението в друга светлина; всичко това несъмнено развива характера и качествата ти.

 

Основните минуси в твоя конкретен случай:

 

  • От гледна точка финанси несъмнено ще ти излезне по-неизгодно, най-малкото заради това, че трябва да плащаш за квартира.

 

  • Ще си в непозната обстановка, далеч от близки и приятели, в началото ще попадаш в ситуации, в които може би не си била. (Този минус много лесно се превръща в плюс, в крайна сметка именно адаптацията към изменящите се условия ни развива и калява, дава ни самочувствието, че ще се справим с настоящи и бъдещи проблеми.)

 

В обобщение смятам, че и при двете форми на обучение можеш да научиш материала, който покриват курсовете, стига да имаш нужното желание и отделяш нужното време, за да се упражняваш. Разликата е, че в онлайн формата се изисква повече самодисциплина и самостоятелност, докато при редовната форма имаш повече канали за комуникация и обратна връзка за възникващите проблеми. Ти знаеш кое е по-подходящото за теб smiley

6
02/05/2016 17:15:41
borislav9212 avatar borislav9212 745 Точки

Здавей,

И аз до сега бях онлайн и съм пред същата дилема. Редовното е по-добре защото ходиш в университета, по-лесно се учи там, има кой да питаш на момента(ментори), ако ти се наложи по време на упражненията. Създаваш много приятелсва и контакти. Но за нас хората който не сме от София е сложно, много е скъп вивота там и си трябват мнго пари месечно,ако има кой да ти дава е лесно, не се чуди и се записвай редовно. Онлайн също не е зле, трябва много усилия да полагаш, ипита ти се взима на 100% + 10% активност във форума, това е плус на онлаин формата и цената на курса е наполовина. Докато при редовната форма в сила е 75% от изпита.

2
biser.stoev avatar biser.stoev 57 Точки

Само да уточня: изпита е 100% само преди да влезнеш :)

0
quickben avatar quickben 966 Точки

Зависи какво искаш, ако найстина искаш да станеш програмист идвай в София присъствено обучение, така ще се запознаеш с много готини хора и ще научиш много повече, и на мен ми беше по-добре да съм си в Бургас лятото, но две години по-късно въобще не ми се връща. Да не говорим, че когато си в София имаш 10 пъти повече възможности от колкото ако си във Варна.

На кратко - ако искаш само да отбиеш номера и да си взимаш изпитите с 3-ки и после само да си мислиш, че си програмист, стой си във Варна, ако си решила найстина да жертваш година и половина две от живота ти само и само да започнеш кариера като програмист то идвай в София. Всичко е до желание. Какво искаш повече :)

От личен опит знам, че хората присъствено обучение знаят повече от тези онлайн, просто средата оказва влиание, особенно когато се заобградиш с хора които искат същото нещо каквото и ти.

2
MarinaShortyMarinova avatar MarinaShortyMarinova 12 Точки

Може би трябваше да уточня, че попринцип живея в София, но съм си от Варна и рядко се прибирам, точно затова исках да остана там за лятото, но попринцип да, прав си, но нямам намерение да отбивам номера, все пак точно заради това съм започнала да уча, защото съм видяла, че без тормоз не става :D 

0
ralitsa_d avatar ralitsa_d 171 Точки

Здравей,

Според мен присъствената форма е много по-полезна от обучението онлайн. Лично за мен средата е много важен фактор за начина, по който възприемам материала. На лекциите съм много по-коцентрирана и усвоявам нещата много по-лесно. Освен това винаги има някой, който да помогне, когато зацикля - ментори, асистенти, лектори, колеги.

За подготовка от видеата се изисква много по-голяма дисциплина и се възхищавам на колегите, които успяват да си я наложат. Ако си достатъчно дисциплинирана, можеш да се подготвиш добре и с онлайн обучение. Така няма да се налага да прекарваш лятото си в София, а през септември ще можеш да продължиш с присъственото обучение. Освен това ще си спестиш доста разходи покрай квартири, пътувания, а и таксата за обучението ти ще бъде по-ниска.

В крайна сметка няма универсална формула. Важното е да разбереш кое работи по-добре при теб.

3
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.