Най-задълбочената програма по софтуерно инженерство в България
Loading...
+ Нов въпрос
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5296 Точки

[Teamwork] Java Basics - условия, срокове, защита

Колеги,

Заради многобройните запитвания, разрешихме да ползвате GUI библиотеки по избор за вашите игри към team work проекта в курса Java Basics. Може да разработвате конзолна игра (макар, че конзолата в Java не поддържа позициониране на курсора), или да ползвате външна библиотека за поддръжка на терминална конзола или да ползвате GUI библиотека по избор.

Датите за защита са:

• за онлайн студенти: 21 май (сряда) от 19:00 до 21:30
    • може да защитавате присъствено или по Skype (user "softuni.bg", ще ползваме Share Screens)
  • за студенти присъствено: 22 май (четвъртък) от 11 до 18 часа
    • достатъчно е по един студент от всеки отбор

Важно: ще пратим разпределение по часове и минути.

10
Java Advanced
jabalka avatar jabalka 960 Точки

Въпрос.

Тази седмица ако се наложи и разполагаме със суха храна и спални чували :) ще има ли възможност да работим до по-късно в залата на СофтУни по отборните проекти?

0
ViValDam avatar ViValDam 16 Точки

Че за какво ви е да спите ? smile Нощта е къса !

Аз преди редовно си откарвах по цяла нощ - сега ми е малко по-лесно .
2
ivaylo.yanchev.5 avatar ivaylo.yanchev.5 80 Точки

Здравейте,

На самата защита, кодът и слайдовете са на английски. Устната защита на български или на английски ще се прави? (както във видео лекциите)

0
Vasilsk avatar Vasilsk 109 Точки

Устната защита е на български.

1
иВАЙЛО ,ЗВЪННИ МИ ПО-КЪСНО НА СКАЙП,ЧЕ ФЕЙСА МИ БЛОКИРА - ВСИЧКИ СА ТАМ В ПОНЕДЕЛНИК , УЖАС ! ИСКАМ ДА УТОЧНИМ НЕЩО - АЗ ДОСТА НАПРЕДНАХ ДНЕС ! иЗВИНЕТЕ ЗА СПАМА - НО ОСТАНА САМО 1 ДЕН - СОРРИ !
1
KirilR avatar KirilR 20 Точки

Аз лично не се виждам в списъка, обаче не смятам, че трябва въобще да бъда!
Честно казано за мен нивото за  игра е много високо, т.е разликата между задачите със звездичка и отборния проект е много голяма, едно е да знаеш цилки, методи, обекти , и т.н друго е да можеш да направиш дори елементарна игра - това важи само за мен персонално!
Например играта Snake писана C# я разглеждах десетки пъти, но  в крайна сметка съм далеч от това да мога да направя подобно нещо. не мисля, че някой ще има особена полза да съм в отборната му група!
И сега ще бъда ли допуснат до изпит ако не защитавам отборен проект?

0
aslv1 avatar aslv1 304 Точки

Естествено, че ще бъдеш допуснат до изпит.

Иначе - не се притеснявай, че конзолните игри ти се струват трудни. Ако знаеш най-елементарните неща - цикли и масиви, и още обекти и списъци и т. н., няма да имаш проблем да направиш игричка. Трудността идва оттам, че трябва да знаеш още един-два класа - нещо специфично за рисуването по екрана например. Не се отказвай, няма причина! wink

Успех!

0

В нашата игра, имаме да четем много файлове . на кирилица .

Първият файл който го направих вчера ми го отпечатва на кирилица идеално .

Файловите ,които направих днес , абсолютно същата програма , ми ги отпечатва на маймуница, като вчерашният продължава да си ми го отпечатва ,правилно - на кирилица .

Каква може да е причината и как да го оправя ?

Файловете са обикновени текст файлове , .txt , правя ги на Notepad ++ . Предварително благодаря !
1
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

като ги създаваш на нотепад++, задаваш ли им енкодинг?

Notepad++ си има меню Енкодинг, откъдето можеш да си зададеш енкодинг за текущия файл.

Междувременно може да разгледаш и това: Read Write Text files with Java Encoding

0

Не , но те в Нотпада си излизат нормално .

На конзолата се отпечатват на маймунски . Истината е че търсих , как да увелича разбера на буквите в Нотпада и може да съм променила нещо.

Причината , обаче е в Нотпада настройките , защото отворих файла който се отпечатва правилно , изтрих го и копирах друг текст , като сейвах после с ново име - и работи правилно 

Но това е временно разрешение - какви настройки да му сложа ?

Благодаря !

1
ivaylo.yanchev.5 avatar ivaylo.yanchev.5 80 Точки

Проблема го оправихме - и .txt файловете трябва да са запаметени в UTF-8 и Еклипса трябва да е настроен на UTF-8. Част от кода, който на места съдържа кирилица трябва да се обърне в UTF-8 също.

0
DimitarYotov avatar DimitarYotov 75 Точки

според мен за online курсистите трябва да има други критерий или като цяло правилата да се спазват и да не се променят

почти абсурдно е хората да се скалират по резултати на изпита и така се разпределят в отборите - в крайна сметка нали нямаше класиране по точки(само приет неприет), пък и първо конзолно после ама хайде от нас да мине може и с GUI

ако пък е имало такова класиране скрито - по скоро хора с еднакви резултати би трябвало да са в една група, знам че някой ще кажат - ама то така се учи най добре като се буташ с най-добрите. Да обаче това чупи целия отбор, вместо 6 човека заедно да направят нещо, се появява някой който почва да обеснява - аз съм много добър, ама дайте да го направим с GUI щото с конзолата немога и тука преди време направих една игричка дайте да я препишем, и между другото сорс кода аз съм го писал(ама 4 дена ми трябваха да го намеря, и към днешна дата нз дали съм го намерил или чакам един френд да ми го прати)

за мен е абсурдно, и повече няма да се запиша за отборна работа, по скоро бих правил нещо елементарно с още 1-2 човека който имат желание да научат нещо от работата в екип - от форума или от там където няма интернет

но никога повече с разни егоистични индивиди - и в телерик беше така и тук е така

едно е да споделяш знания, друго е да се биеш в гърдите и да си търсиш кода 2 дена

3
dani_ddd avatar dani_ddd 82 Точки

Във форума на Телерик имаше една много готина графика, по принцип за забава, но пълна с много истина. Показваше на какво трябва да те научат отборните проекти и на какво те научават в действителност - да се оправяш сам cool 

0
Имам още един въпрос - Как се задава и чете Key от клавиатурата в Java , да бъде натиснат от потребителя и прочетен от програмата ? Търся , но нещо не намирам !
0
DimitarYotov avatar DimitarYotov 75 Точки

100% е нещо изкилиферчено

но мисля е първото ДЕМО имаше нещо подобно там ... се натискаше Space и продължаше напред 

прегледай там ... но не съм сигурн дали това търсиш

това което го имаше в C# тука сигурно е много редове

1

Това се прави с

public static EventHandler<KeyEvent> keyEventHandler = new EventHandler<KeyEvent>() { public void handle(KeyEvent keyEvent){...}}

На мястото на точките си пишеш логиката, която трябва да се изпълни при съответното събитие

1

ЗАСЕГА ,ЩЕ ГИ ЗАРЕЖА КОПЧЕТАТА НА КЛАВИАТУРАТА , ОЩЕ ПОВЕЧЕ ЧЕ ИГРАТА НИ НЕ ГО ИЗИСКВА ,ЧАК ТОЛКОВА . 

ОПИТАХ СЕ ДА СЛОЖА ,АСКИИ ХАРАКТЕРИ - ЛИЧИЦЕ, СЪРЦЕ , КАКТО В ДРУГАТА МИ ИГРА НА С ШАРП , АМА НИЩО НЕ СЕ ПОЯВЯВА - ПРОСТО ИГНОРИРА cry , КОМАНДИТЕ 

КАК СТАВА ТОВА ? ДА ОТПЕЧАТАШ АСКИИ ХАРАКТЕР НА КОНЗОЛАТА В ДЖАВА - ОПРЕДЕЛЕНО СИ ОСТАВА "СИ ШАРП ГАЙ" !

1
mmddimitrova avatar mmddimitrova 433 Точки

На защита на проектите ще бъдат ли задавани въпроси върху кода на играта?

0
aslv1 avatar aslv1 304 Точки
Мисля, че да.
0
Stoyan.Stoyanov avatar Stoyan.Stoyanov 96 Точки

А за защитата онлайн студентите могат ли да участват няколко човека, чрез конферентна връзка?

0
kiko144 avatar kiko144 795 Точки

Могат, стига програмата чрез която ще коренспондирате да го позволява.

0
Stoyan.Stoyanov avatar Stoyan.Stoyanov 96 Точки

Е.. чрез скайп ще кореспондираме, това е изискването на SoftUni. Там конферентната връзка не е проблем. Въпросът е от страна на SoftUni дали това е позволено.

0
borislavml avatar borislavml 368 Точки

Здравейте, имам въпрос във  връзка със защитата на проекитите тази вечер за он-лайн екипите. Ние ще защитаваме по скайп, защото никой няма възможност да се появи в СофтУни. Добавил съм уни-то в профила си  в Скайп, но никъде не съм заявявал, че именно там ще се случват нещата, и се питам каква ще е процедурата. В съответния час, за който сме разпределени ни търсите в залата, виждате че там няма представител  и ни търсите в скайп(но как ще знаете кого да наберете?!) .Или ние трябва да се свържем с вас в съответния час. Тогава пък как ние ще разберем кога, защото едва ли ще се случат нещата минута по минута за да се спацят абсолютно точно разпределенията!

1

Имам същото питане от отбор ILLUM и много се надявам на бърз отговор от университета. Все още не са приели нашата покана за добавяне на контакт в скайп.

0
g.stoyanov avatar g.stoyanov 776 Точки

Колеги как мина успяхте ли? Каква е процедурата?

0