Loading...
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5295 Точки

[Teamwork] JS Apps - записване за екипна работа

Колеги, по молба на част от учащите пускаме предварително записване и условията на екипните проекти по JavaScript Applications. Това е следващият курс в ниво #2, който започва на 17 ноември след изпита по JS OOP.

Заданието включва изработка на клиентско JavaScript приложение, което съхранява данните си на отдалечен сървър и комуникира с него през REST услуги с AJAX, примерно блог система / форум / фото албум / аудио албум.

За съхранение на данните не се очаква да пишете сърърна част, а да ползвате готово облачно решение от типа Backend-as-a-Service (BaaS), каквото е Parse.com. Ще имаме обучение за него.

Пускаме записването за екипни проекти още сега, за да имате повече време за сформиране на екипи и работа по проектите.

2
JavaScript Advanced 10/12/2014 00:42:37
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

И тук ли сформирането на екипи ще е от системата, или ще е като на Юнити курса? Ако е от системата, по-ранното пускане на записванията (вече се записах) дали ще повлияе и на по-ранно разпределяне в отбори?

1
Petya avatar Petya 2461 Точки

Unity 3D курса беше изключение (даже не точно, тъй като хората много трудно се организират и ще пуснем след малко записване за teamwork през системата, за да сформираме ние отбори за хората, които си нямат).

Тоест, сформирането на екипи за JS Apps ще е пак от системата, да. По-ранното пускане на записването ще доведе до по-ранно приключване на записването и съответно разпределяне в отбори.

2
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Моят скромен опит от около 9 отборни проекта говори, че отборите се събират за максимум 3 дни. Наблюдава се по-голяма активност до момента, в който се вземе решение какво ще се прави. И след това в скайп групата настъпва гробно мълчание. 

Хубаво е, че отборите ще се сформират по-рано, но МОЛЯ вземете мерки несериозните колеги да не могат да участват и да демотивират останалите участници. В последния ми отбор имаше разпределен човек, който още от първия тиймвърк беше докладван че не е участвал (знам защото тогава бяхте забравили екселския файл в SVNa след като беше попълнен). С него дори не успяхме да се свържем, а какво остава да помага в проекта.

На такива хора, ако се запишат, просто им дайте сами да направят един проект и да го защитят и ако се справят ги пуснете в следващия отборен проект на общо основание. 

2
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Според мен на отборните проекти тежестта трябва да се вдигне почти колкото на изпита, съответно ако не участваш в отборен проект да имаш шанс да минеш малко над зоната на изпадащите с добре направен изпит, но ако се запишеш и си несериозен и не участваш и събереш минус точки да изпадаш, така ще се отсеят колегите, които системно записват отборни проекти и не участват в тях. Защото не намирам за нормално, човек който е толкова несериозен да е стигнал толкова далеч в обучението. Има два варианта - или не е годен да е това ниво, или ще се вземе в ръце и ще стане по-сериозен и респективно качеството ще се вдигне.

0
HPetrov avatar HPetrov 822 Точки

@Royal

Съгласен съм за затягането на мерките относно несериозността на някои хора в отборните проекти, но не мога да се съглася с предложението ти хората, които не запишат да участват в отборен проект едвам да издрапват курса. Някои нямат възможността да участват в отборни проекти и за това не записват, вместо да шмекеруват. В момента тежестта си е добре, все пак като участваш научаваш мега много неща, ако не участваш - то си е за теб. Трябва малко повече да ги боли несериозните само.

4
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Христо, така е не всички могат да са изцяло отдодени на каузата. Което от своя страна води до съвсем нормалната логика и да са по-назад. Не защото са по-малко можещи, а защото са по-малко отдодени. Така е във всяка една сфера. И във футбола отбора ти ще е в изпадащите, ако не сте максимално отдадени. Просто ннамирам отборния проект и изпита за най-важните неща, които показват къде в таблицата си. Иначе е похвално това, че има хора, които не записват вместо да шмекеруват. Пък и в крайна сметка няма голямо значение дали едвам изкарваш курса или убедително го правиш. Тъкмо ще са по амбицирани да изкарат изпита с не лош резултат. 

0
06/11/2014 00:32:44
kiko144 avatar kiko144 795 Точки

Мисля, че няма как тежестта на екипният проект да стане колкото на изпита поради много фактори:

  1. Екипните проекти могат да се препишат от нета, като някои хора дори не си правят труда да ги променят.
  2. Възможно е един или 2-ма човека от отбора да направят почти целия проект и после всички получават дивиденти за това (за което не са направили почти нищо)
  3. Има хора, (както Ицо каза) които нямат възможност да се записват за екипни проекти, защото просто нямат време (работещи хора, учащи, онлайн и тн.)

Колкото до това, че не се наказват хората които се записват - ами наказават се, просто явно не им е достатъчно.

В момента има - 5 точки ако се запишеш и не участваш + точките които не ти се дават от екипният проект стават общо -15 точки - което според мен хич не е малко.

Може би е добра идея да се вдигне наказанието, но не мисля и че е разумно да се прави на повече от 10 точки най-малкото понеже съм чувал и виждал случаи, когато отбора просто не се сработва и по-силните не оставят възможност на по-слабите си съотборници да участват.

И от тук идва въпроса - дали някои които се записва всеки път и не участва ще спре да го прави, само защото наказанието е вместо -5 т. станало на -10 т. ? Според мен не.

1
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

дали някои които се записва всеки път и не участва ще спре да го прави, само защото наказанието е вместо -5 т. станало на -10 т. ? Според мен не. 

И според мен не.

Именно защото те не се отказват сами е и призивът ми да бъдат ограничени насилствено.

Ако някой е имал обективна причина няма да е проблем да докаже и да направи едно проектче самостоятелно. Щом е сериозен и държи на обучението си ще се справи. Каквато и да е причината - ами съдба, но той е попречил на съотборниците си и трябва да си плати.

Ако пък някой без причина е саботирал отбора - той вероятно няма да се хване да пише самостоятелно проект и докато не го направи няма да може да пречи.

0
06/11/2014 07:49:40
kiko144 avatar kiko144 795 Точки

Съгласен съм с теб, но донякъде! Може би ще е добра идея това да стане, но пък от друга страна ми се струва твърде сурово наказание. Няма ли след 1-вия курс да не останат хора за отборни работи.

Като гледам статистиката всеки път има доста, които не участват и повечето пъти не са еднакви.

Мен лично ми се случи на един teamwork (HTML/CSS) да се случи така, че никои от саотборниците ми да не участва, но на следващият се паднах с един от тях отново и тои си взе доста деино участие.

Пък и последният проект беше с по 7 човека. Според мен това е прекалено много за проект които в е няколко хиляди реда код. 

Може би това което казваш ще е добре, но примерно да е за 1 ниво, а не за цялото обучение.

0
ZvetanIG avatar ZvetanIG 907 Точки

Колеги, прочетох внимателно, това което сте писали и съм съгласен, че трябва да се вземат някакви мерки срещу несериозното отношение към отборните работи.

Според мен при групирането на учасниците трябва да се взима предвид и оценката на съотборниците.  По този начин ако някой не е участвал активно и е получил ниски оценки от своите съотборници, той следващия път ще е в група със себеподобни.   Такъв отбор ще е изправен пред избора - или бачкане или провал. 

Ще е интерестно и при отборите със "отговорни" колеги, защото при тях ще има сблъсък на идеи и дори бих казъл и характери.

0
06/11/2014 15:44:51
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.