Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

ipapazov avatar ipapazov 14 Точки

[Useful Info] Apache не стартира, зает порт 80 (Video)

Здравейте, колеги!

 

Вчера се борих със стартирането на web server (WAMP). След доста неуспешни опити и ровене в процеси успях да си реша проблема. Проблема беше свързан със зает порт 80 и мистериозен процес който го използваше. От сега казвам, не беше Skype! В моя случай това беше SQL Server. 

Дори и да нямате този проблем, видеото може да ви е от полза тъй като предстоят курсове в които ще се ползва SQL Server и е хубаво да сте подготвени. Във видеото се говори за netstat, TCP връзки, процеси и др.

Това е първото ми видео, което направих специално за колегите от Softuni. Ако видеото ви харесва мога да направя още видеа в които да отговарям на въпроси по неясни за вас теми. С удоволствие бих помогнал на всеки който среща затруднения с материала или иска да научи нещо допълнително. 

Видео

 

Поздрави,

Ивайло Папазов

Тагове:
1
PHP Web Development Basics
ipapazov avatar ipapazov 14 Точки

Във видеото си всъщност решавам проблема, а не го замазвам като просто сменя порта на апачето. От една страна си прав, може би трябваше да ползвам вече готовата тема, но пък от друга страна стартирам нещо като инициатива и поради тази причина мисля, че заслужава самостоятелна тема!

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Лол, не сменяш порта на апача, а на SQL Server-а, such difference :) Нищо лично, извини ме за сарказма.

В темата която съм дал са дадени няколко решения.

Инициативата иначе е добра. Темата просто можеше да се казва по друг начин - с цел да се наблегне на инициативата, а не на конкретния проблем, за който вече има повече от една теми.

Успех.

-2
ipapazov avatar ipapazov 14 Точки

Според IANA, port 80 е резервиран за конкретна услуга, която по стечение на обстоятелствата се предоставя от Apache. Ако си беше направил труда да изгледаш цялото видеото щеше да разбереш, че не сменям порта на SQL сървъра, а на странична услуга предоставяна от него (SQL Reporting service), която не ѝ е работа да заема порт 80.

Колкото до съвета ти, имаш право ще си взема бележка.

 

IANA - Link

Port Reservations - Link

Успех!

 

 

1
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Microsoft въобще не ги е грижа за такива неща :)) Според тях явно й е работа.

Полезни линкчета иначе, мерси, може да ги систематизираш в оригиналния си пост.

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.