Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

jabalka avatar jabalka 960 Точки

[Lab] - Впечатления и препоръки за новата част от учебния процес на СофтУни - лабовете

Здравейте.

В темата за лаба по Angular JS г-н Наков пусна запитване какво е отношението ни като студенти към лабовете. Полезни ли са? Как могат да се подобрят? Какво е отношението ви към това да има по няколко лаба на курс?

Задавам въпроса тук, в отделна тема, за да привлече по-успешно вниманието на всички и да обсъдим темата.

Та, какво мислите по въпроса?

Аз лично ги намирам за много полезни. Харесва ми, че се събираме и кодим много хора заедно, помагаме си, атмосферата е надъхваща. Сядам и кодя 5-6 часа. Помагат ми да се подготвя добре за изпитите.

При вас как е?

Тагове:
4
Предложения и проблеми 09/01/2015 14:31:00
gpetr avatar gpetr 12 Точки

Щеше да е по-хубаво ако накрая се пререшаваха и от лекторите и се записваха на видео, което после да се праща само на присъствените курсисти. Иначе е хубава идея да има лабове.

Какво стана с лаба от петък по ООП защо все още не можем да качваме решенията като домашно? Как да ги пратим - по имейл или с пощенски гълъб? laughing

Поздрави!

0
dimityr.jechev avatar dimityr.jechev 198 Точки

И защо само на присъствените ?Или ние не сме хора онлайн студентите,които имат много по-малко време за подготовка ,защото работят и гледат семейства...Или ние да си блъскаме главата и да се оправяме,че не можем да сме присъствено.Аз лично от C# Lab ,научих доста неща...
Да,лабовете помагат,но нека да се качва и видео от тях за всички студенти.

1
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

А ние присъствените си клатим краката по цял ден? Аз лично ходя на работа със стандартно работно време - от 9 до 6. След това пътувам до университета и съм там на лекции. Записал съм се като асистент на курсовете по Java и C# и водя C# Basics, почти, да не кажа всеки ден съм в университета след работа, дори в почивните дни - събота и неделя, като вчера (неделя) бях от обяд до 11 вечерта. И на всичкото отгоре плащам с 200 и отгоре лева повече от онлайн студент.

Така, че вместо да се правите на жертви, следвайте поговорката - "има ли желание, има и начин". Познавам хора със семейства и работа от градове различни от София, които са напуснали работа и са дошли в София със семействата си, за да учат. В крайна сметка пък в София има и повече работа и в повечето случаи по-добре платена. Ако човек има желанието да го направи, ще намери начина - останалото са оправдания и "правене на жертва". А ако има форсмажорни обстоятелства, които го възпрепядстват това наистина сериозно, смятам че те трябва да са с по-голям приоритет, от колкото лабовете :)

1
dimityr.jechev avatar dimityr.jechev 198 Точки

Никой не е казал,че си клатите краката...Но какво коства да се запише едно видео от лаба и да се качи ?Дайте основателна причина да не се качва видео от лаба,освен че давате повече пари...Или причината е парите ?

0
gpetr avatar gpetr 12 Точки

dimityr.jechev идеята ми не беше да дискриминирам онлайн курсистите. Сега лабовете от ниво #1 нагоре са само за присъствените курсисти. Това е решение на СофтУни, не на мен. Ако зависеше от мен щеше да е за всички. Обаче хората са решили да е за присъствените, защото плащат повече. Но дори и за присъствените не се записва видео и оттам според мен спада добавената стойност на лаба. На лекции и упражнения се решават само малки фрагменти и малки задачки. Така че само на лаба и подготовките за изпит можем да видим как се решават по-големи задачи. А обикновено има само една подготовка последната седмица и след нея не остава много време до изпита. Така че лабовете са чудесно място за упражняване и да се научи нещо, но асистентите са много по-малко от курсистите и не могат да смогнат да обърнат внимание на всички. Освен това помощниците са просто курсисти от следващото ниво и понякога им липсва умението или опита да обясняват разбираемо. Някои от тях пък си харесват някоя мацка и само на нея помагат или се задържат при приятели и зарязват всички останали присъстващи. Предполагам не им плащат, работят доброволчески и затова не са особено дисциплинирани както биха били на работа. Има и много приятни изключения, но те не винаги са там. Затова смятам, че е хубаво да се записва и видео-решение след крайния срок за предаване.

1
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Ами ти каква мислиш, че е причината? "Присъствен студент" и "Онлайн студент" са две различни услуги. Както например като отидеш в кабелната телевизия и си купиш пакета "еди-кво-си силвър" за 20 лв на месец, ти дават 20 канала, а като си купиш пакета "еди-кво-си премиум" за 30 лв - ти дават 50 канала.

Може ли сега да отидеш в кабеларката и да ги питаш аджеба тия дето сте силвър да не би да не сте хора, че ви дават 20 канала, какво им коства да ви пуснат и другите 30 канала?! Еми хора сте, ама силвър пакета е такъв - иначе ако ви пуснат 50те канала на силвър, всички ще минат на този пакет и никой няма да остане премиум.

Същото и с университета - в момента, в който видя, че присъствените и онлайн студентите не се различават по нищо друго, освен по това, че едните могат да присъстват в залата (а така като гледам и някои онлайн студенти се появяват), ще мина и аз в онлайн форма. И в крайна сметка ще стане така, че всички ще станем онлайн, понеже услугите за онлайн са същите, и никой няма да остане в залата. Накрая лекторите ще си правят скрийнкаста и преподаването от вкъщи в кухнята, понеже няма на кого да преподават ф2ф и ще стане Онлайн Университет, вместо Софтуерен Университет :)

1
02/02/2015 12:55:36
dimityr.jechev avatar dimityr.jechev 198 Точки

Поради тези причини ли редовните студенти са повече от задочните в държавните университети ?В повечето е една и съща таксата.Или поради това,че имат повече упражнения(както и тука),среда ,в която комуникират,запознават се с хора с еднакви интереси и тн.Имат жив контакт с преподавателя и при въпрос отиват и питат,а не да пишат емайли или да търсят в интернет.Живият контакт е много важен.И окей щом Лаб-а е за вас,защото за нас "айлякчите" е има домашната от лаба ?

1
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Държавните университети са много по-различни от СофтУни. Това с ходенето, питането и т.н. точно в държавните университети в България не важи много. Обикновено хората са присъствено, ама не ходят. Кафетата и дискотеките в студентски град - за тях плачат :) Но това е една друга тема.

Имай предвид, че икономическата страна на нещата за студентите също е важна. Вярвай ми, много голяма част от хората биха се подразнили, ако някой за по-малко пари получава същата услуга. Не го гледай от това, че СофтУни искат да ти вземат парите и едва ли не се опитват да ти предложат некачествено обучение като онлайн студент, за да можеш едва ли не да преминеш присъствено. Далеч не. Но присъствените студенти биха изразили недоволство, ако онлайн студентите имат същите привилегии. И вече имаше няколко теми във форума, където присъствени студенти издадоха вик на недоволство за уеднаквяване на някои права.

А и понятието онлайн студент е размито, защото има много онлайн студенти в София, и повечето от тях доста добре са се интегрирали в средата. Аз лично познавам доста онлайн студенти, комуникираме си и знам, че си комуникират и с други студенти и освен, че не идват на лекции, нищо друго не ги отдалечава от средата. Все пак социални и професионални контакти не се правят само като платиш някаква такса за присъствено обучение :)

Но принципно съм съгласен с това което каза де, но не очаквай всеки така да го разглежда. Имай предвид, че хората си правят сметка на финансите и кога на кого и колко да дадат и дали да инвестират в нещо.

3
02/02/2015 13:22:48
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.