Loading...
KonstantinKirchev avatar KonstantinKirchev -1 Точки

[Exam] Java Basics - 08 February 2015 - впечатления, решения

Здравейте колеги,

Отварям тази тема, за да може всеки който желае да сподели преживяването от изпита :)

Трудни ли Ви бяха задачите?

Какво ще кажете за 3та "любимата ми"?

Аз да Ви кажа съм доволен от себе си. Реших 3 задачи (1ва,2ра и 4та).

Научих нови неща от главоблъскането по 3та задача :) както се случва на всеки изпит.

Обичат да ни предизвикват с интересни задачи :)

Запомнете едно: Най-важното са знанията които трупаме с всеки изминал ден.

Дори най-много се научава от нашите неуспехи. Ще повторим материала и ще го затвърдим. 

Не е ли така?

Успех на всички и горе главата :) 

Keep calm and keep coding :)

 

Тагове:
1
Java Advanced 08/03/2015 14:14:36
nick.genov avatar nick.genov 104 Точки

Задачите ми се сториха една идея по-интересни спрямо миналите изпити. Трудността беше на очакваното ниво. Единствените нови неща спрямо C# Basics изпита бяха регулярните изрази и речниците (TreeMap, HashMap и др.).

Задача 1. Нямаше изненади, подобни имаше в доста от миналите изпити.

Задача 2. Стори ми се най-трудната :) Първоначално тръгнах да ползвам BigDecimal, но в последствие се отказах, защото видях, че и double ще ми свърши същата работа. Решението ми отне най-много време - около час, основно заради заигравките с BigDecimal. Ползването на методи много ми помогна.

Задача 3. Такава задача досега не бях срещал на нито един от вариантите за C# или Java, което е чудесно :) Стори ми се доста интересна. Това е решението ми: https://github.com/nickgenov/JavaBasics/blob/master/8-Exams-Java-Basics/src/_03_LegoBlocks.java

В GitHub съм качил решенията и на другите задачи от изпита, ако на някой му е интересно.

Задача 4. Същата като всяка четвърта задача от миналите Java изпити. Лично аз съм изненадан, че не са я решили повече хора.

 

2
09/02/2015 20:48:44
velevatanas avatar velevatanas 85 Точки

Здрасти, 

може ли да сложиш и линк към твоето решение на 2-ра, понеже в Гитхъб нещо не мога да ти ги намеря. Това е моето, което дава 70 точки и не мога да разбера, къде и за какво ми дава ексепшън:

Втора задача - http://pastebin.com/g6taGDpc .  

А това е моето на 3-та, дава 100-те, но е доста грозно, защото доста бързах за тая задача и доста неща са безсмислено усложнени, ама не исках да пипам кода, а да хвана точките:

Трета задача -  http://pastebin.com/bpQP8QbM 

 

 

0
softuniobserver avatar softuniobserver 73 Точки

Това е решена от мен втора задача (като включва и време извън изпита...):

click

0
29/03/2015 00:39:05
softuniobserver avatar softuniobserver 73 Точки

String[] input = see.nextLine().trim().split("\\s+");

вместо

String[] input = see.nextLine().trim().split(" +");

решава твоя проблем с Runtime error - ите на тестовете, които не ти минават

 

1
09/02/2015 19:04:58
velevatanas avatar velevatanas 85 Точки

И с това го пробвах. Дава ексепшън

0
velevatanas avatar velevatanas 85 Точки

А?  Сега даде 100! Добре де, защо " +" и "\\s+" са различни?  И защо дава грешка по време на изпълнение. Попитах за това и ми обясниха, че е някакъв ексепшън!?

0
dimmarinov avatar dimmarinov 29 Точки

Разликата между " +" и "\\s+" е, че "\\s+"  хваща всички празни места, без значение преди, след или между символите. А " +" хваща само тези между тях. Реално мисля, че няма разлика между " " и " +". Чесно казано това не съм го пробвал сега, но съдейки от това което опитах в http://www.regexr.com/, мисля че е така.

3
09/02/2015 19:35:48
velevatanas avatar velevatanas 85 Точки

Има май. С това  " " ми е давало грешка на някои задачи, а с това " +" не. 

0
09/02/2015 19:37:32
velevatanas avatar velevatanas 85 Точки

Да бе, вярно на RegExr не дава разлика...  Ще пробвам да намеря, в коя задача ми е давало разликата само от това.

0
velevatanas avatar velevatanas 85 Точки

Мерси, аз вместо "\\s+" съм писал " +" и това ме е прецакало :)

0
zh.stoqnov avatar zh.stoqnov 103 Точки

Втора задача от изпита - и на мен ми даваше 70 точки, но като се дигнах за малко от лаптопа и се светнах къде бъркам.

LettersChangeNumbers

0
ZvetanIG avatar ZvetanIG 907 Точки

 "\s"  хваща интервал, табулация и  празен ред  (whitespace),  а  " "  хваща само интервал.

"\s+"  - означава 1 или повече whitespaces.  Когато сложиш "+" след някой символ, това означава, че търсиш един или повече от този символ. 

0
15/02/2015 10:36:12
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.