Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

borislavml avatar borislavml 368 Точки

[Homework] NoSQL - MongoDB

Здравейте, споделям решенията на двете мини задачки от тази тема. Супер интересно и приятно ми беше да разцъкам mongo-то. Отдаван не бях писал и на конзолата толкова много. Като се заиграеш и са направени както тряба нещата даже се забравяш, че нямаш GUI. Доста лекичко е настина mongo, все едно не пишеш заявки и не си в базата, а си пише JS скриптове. Предполагам, че с драйвери за C# или на nojde.js ще е още по приятно за писане. За втора задача ползвах RoboMongo, което също е мега-лайт, все пак единствената му функционалност е add collection, add documets и да си отваряш shell-ове на табове. Странно ми е обаче как го ползват това монго за големи и сериозни проекти. При по сложни заявки, не ми се мисли какви криви JSON-и ше излезнат, и възможно ли е приемерно да работиш с пари с точност.

1. Chatroom -  script  dump   - създаването и наливането на базата заедно с няколко заявки(селекти и групирания) са  в скрипта, а бек-ъп-натата база в dump. Сложих си mongo.exe-то в пътя да мога да го паля от всякъде, а за базите и бек-ъпите  създадох отделна папка - дефолтната му в c:\data, за да не се занимавам да пиша --path всеки път.  mongodump като му посочиш коя база да дъмпва се справя от всякъде независимо от текущата директория в конзолата, но  mongorestore има по странно поведение и трябва да се изпълнява само от c:\data, като ресторва там или в друг път, който му зададеш

2. Blog - script dump  - базата си я зъздадох и налях през RoboMongo, така че го няма като скрипт но има няколко query-та в него. А през RoboMongo не можах да намеря кликалка за dump и import, така че го направих пак през shell-a.

Пак да кажа, че много ми хареса MongoDB, и ще се радвам, ако го включат в някой от кусовете през следващите нива. Заедно в един курс с Python пимерно, чета че много се ползва.smile

7
Databases Basics 24/02/2015 22:52:36
presian avatar presian 223 Точки

Как генерираш скрипта? Аз го направих в едно .txt с входа и изхода от конзолата, но честно казано не ме кефи много така!

Гледам в .js си го направил. 

0
borislavml avatar borislavml 368 Точки

Ами просто като си стартирам Mongo Shеll клиента от конзолата: > mongo  После изпълнявам скриптовете  вътре в него един след друг (копи пейст), както го правехме и на mysql. До колкото проччетох, mongo си има JavaScript engine, който се грижи за това да ги парсва. Файла ми е .js просто заради json-ите  и js-like синтаксиса, и да ми го форматира добре sublime-a. Незнам далии има начин да му подадедш на mongo целия файл като скрипт и той да го изпълни, но не ми се сттрува невъзможно. Трябва да се поразрови из нета .smile

3
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.