Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

SimeonSimeonov avatar SimeonSimeonov 77 Точки

Има ли интерес към присъствен курс без лекции?

Здравейте колеги,правя тази тема защото ми е любопитно има ли реално интерес към изцяло практически курс без лекции и ако да колко голям.
1во разбира се нека да разясня какво имам предвид под практически курс без лекции:
Лекциите се гледат само онлайн и предварително(тоест на присъствените занятия ще се очаква от студентите да са гледали лекциите вече) и да не се водят на място отново и отново.
Вместо лекции,2-3 пъти седмично(или дори повече)да има чисто практически интерактивни занятия.
Под това имам предвид лабове,упражнения и отборни проекти на място.

Лабовете може да останат горе долу същите каквито са във момента,само бих предложил да се преминава на следващите задачи,не когато мнозинството реши дадена задача,а когато над 80% от присъстващите решат дадена задача и при въпроса "има ли хора които не са решили задача" да няма повече от 4-5 вдигнати ръце(все пак тези упражнения са основно за хората които не знаят нещата перфектно и идват да научат нещо,а не само асистентите и отличниците да си се съзтезават кой по бързо може да реши всичко...).

Тъй като лабовете са прекалено формални и изискват повече усилия и време от страна на екипа(създаване на подробно обяснени задачи с условия,нулеви тестове и проверка в judjge),може да имаме лаб веднъж на 1-2 седмици а останалото да бъде запълнено от практически упражнения.
На практическите упражнения не трябва да има judje и каквито и да е било класирания,а лекторите набързо да имровизират някакви задачи(или да изберат от предварително подготвен Pool от задачи подобни на домашните,който да е reusable и да се използва и при бъдещи курсове)и да започне всеки да ги решава,като отново целта да е да се движим с темпото на най бавните за да могат всички да научават по нещо и всеки да получи персонални съвети и помощ.

И най накрая,подобно на лабовете,веднъж на 1-2 седмици,може да имаме team work на място,където на място биваме разделени в произволни отбори(от не повече от 4 човека,за по лесна организация) и ни се дават някакви по сложни задачи които сам човек трудно да може да направи за 4 часа.
Отделните отбори също така могат да получават отделни задачи и накрая да трябва да съберем цялото нещо.
Например,в курса по CSS,разделяме се на 4ри основни групи отбори и всеки отбор се опитва да направи по една страница от сайт като софт уни(като отделните членове например се разпределят кой да направи нав бара,кой да направи бодито и тн)и накрая събираме всичко.
Целта отново ще бъде всеки да научи и да направи нещо,а не на всяка цена да имаме оптимален завършек на проекта.

 

Аз лично смятам че при подобни интерактивни занимания,се учи много по бързно,лесно и ефективно и също така не виждам голям смисъл  от това да се водят лекции отново и отново,при положение че се повтарят 90% едни и същи неща(даже може да се направи конкурс за най добри лекции и съответните лекции да станат стандарт).
Все пак сме 21в. и смятам че трябва да надраснем традиците на държавните университети да "четем" лекции(тъй като всички тука сме що годе грамотни и сами може да си гледаме/четем лекции без да идваме на място).
Това също така смятам че ще вдигне желанието за записване на присъствено обучение,тъй като ползите от присъствено спрямо онлайн обучение ще са много по очевидни(сега като ме питат мои приятели защо да запишат присъствено,вместо онлайн и да дадът 300лв отгоре,не съм много сигурен какво да им отговоря).

 

Та какво мислите,бихте ли желали да има такова ниво в бъдеще?

Martu avatar Martu 1 Точки

Аз също подкрепям тази идея , имаме нужда от повече практически упражнения . Лекциите са полезни но много колеги са разгледали уроците подробно вкъщи и нямат много полза от това да присъстват, освен може би да зададат някои друг въпрос,но за тази цел имаме форума.Заради това лекциите може да станат леко скучни.Така че подкрепям повече лабове и по-кратки лекции.

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.