Loading...
Luiji avatar Luiji 6 Точки

[Homework] Programming Basics - Math for Developers - организационни въпроси

На първата лекция в събота, до колкото разбрах срокът за предаване на домашни е една седмица, а сега гледам че срока е до вторник. Та само аз ли съм разбрал криво? :)

И още едно въпросче.

За домашното което ни е дадено, просто като отговори ли трябва да напишем числата или трябва да се мъчим с някакъв код да пишем? 

Например ако си хванем един калкулатор в нета веднага ще имаме резултатите. 

Тагове:
1
Programming Basics 30/03/2015 11:21:44
KatyaMarincheva avatar KatyaMarincheva 572 Точки

Здравейте отново колеги,

след всички изказани мнения, че може код, но може и да е в Word file, и с output, и т.н.

ето какво направих по това домашно:

01. Math-For-Developers-Homework

Решенията са в 3 варианта: без код, с код и output във Word files и във Visual Studio solution - сега и с поправките предложени от Петя за нулите накрая на факториелите, и с поправката на Иван за началото на цикъла отпечатващ простите числа - благодаря за съдействието :)

 

 

 

3
22/06/2015 14:49:18
petiahr avatar petiahr 31 Точки

Здравей, 

Положила си ужасно много труд. Браво!

Но малко коментари от мен, надявам се градивни.  Коментирам само текстовата версия- за зад.2 - 89 е с позиция 11 само, когато 0 не е включена в реда на Фибоначи. Но на лекциите първия член на реда на Фибоначи е 0, и от там 89 с позиция 12, и съответно и за другото число това се отнася( позицията трябва да се увеличи с 1).

А относно задачата за пресмятане на Факториелите - за 171! и 250! липсват 0-те на края на числото.Просто при копирането предполагам е станала техническа грешка.

Поздрави,

Ще погледна и другите файлове, но ми трябва време.

0
KatyaMarincheva avatar KatyaMarincheva 572 Точки

Здравей Петя,

прочети тук ако обичаш:

методът Array.IndexOf(array, object) определя позицията на дадено число в масив от числа, или дава отговор -1 ако търсеното число не е в масива. Няма начин позицията да е неправилно изчислена ако се използва embedded C# method.

Остава да предположим, че моят масив от числа с Fibonacci numbers не започва от 0 и не съдържа началото на Fibonacci sequence - но и това не е вярно - ако гледаш кода - може да добавиш в програмата този ред:

Console.WriteLine(string.Join(" ", fibonacciNums));

така ще отпечаташ първите 20 числа от Fibonacci sequence и ще преброиш на ръка че 89 е на позиция 11.

Ако не можеш да използваш кода - отвори този линк

http://www.mathsisfun.com/numbers/fibonacci-sequence.html

A Pattern

Here is the Fibonacci sequence again:

n = 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ...
xn = 0 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 89 144 233 377 610 ...

1. Числото 89 се вижда черно на бяло че е на позиция 11

2. Числото 547 го няма

3. Числото 1597 можеш да си го изчислиш на ръка: на 16-та позиция ще имаш 377+610 = 987, на 17-та позиция: 987+610= 1597

За факториелите на 171 и 250 благодаря - права си, но грешката не идва от копиране, а от калкулатора на този сайт

не обърнах внимание че стойностите са непълни - ще update-на този файл в който решенията ми са без код.

В другите 2 варианта на домашното нулите си ги има.

0
petiahr avatar petiahr 31 Точки

:) Броейки получавам, че 89 е на 12 позиция. Не го казвам с цел заяждане, а с цел че труда, който си положила е достоен за похвала.....Използвам част от твоя коментар

A Pattern Here is the Fibonacci sequence again: n = 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... xn = 0 1 1 2 3 5 8 13 21 34 55 89 144 233 377 610 ...

Първоначалната стойност на n e 0, а не 1.

Аз не твърдя че съм права...Това, което искам да уточним е какво точно се търси "числото 89 кой пореден номер е в редицата на Фибоначи' или....." ако използваме масив за броене на числата на Фибоначи на коя позиция е 89 в масива" ( знам,че в масива първия елемент е на 0 позиция, 2-рия е на първа позиция, 3-тия е на 2 позиция... и т.н.), но смятам, че е прекалено рано да търсим позиция на елемент в масив....

 

0
30/03/2015 19:05:39
KatyaMarincheva avatar KatyaMarincheva 572 Точки

Source:


 
Старшината строява новобранците:
- Рота, преброй се!
Един бивш програмист се обажда:
- Господин старшина, в каква бройна система? Двоична, шестнадесетична…
- Десетична, идиот такъв!
- Добре. Нулев!

Условието на домашното гласи:

Problem 1.       Some Fibonacci Primes

Check if the 24th, 101st and 251st prime numbers are part of the base Fibonacci number set. What is their position?

Да, по идея числата на Фибоначи са числова редица, в която броенето на позициите започва от 0, от същия сайт:

http://www.mathsisfun.com/numbers/fibonacci-sequence.html

First, the terms are numbered from 0 onwards like this:

n =

0

1

2

3

4

5

6

7  

8   

9  

10

11

12 

13 

14 

...

xn =

0

1

1

2

3

5

8

13

21

34

55

89

144

233

377

...

So term number 6 is called x6 (which equals 8).

89 е 12-тото поред число, което в редицата на Фибоначи е на позиция 11

В програмирането почти не съществуват ситуации, в които броенето на позициите да не започва от 0, та затова и вицовете на тази тема....

 

2
petiahr avatar petiahr 31 Точки

Благодаря.... напълно вече разбрах, че грешката е в мен. Четох от бг източници и там е малко по-различно...но от линка, който ми изпрати научих повече неща за редицата на Фибоначи.

Благодаря много!

1
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Здравейте,


Ще се опитам да разделя отговора си на две части - морална и чисто техническа.


По повод първата част - не смятам, че е уместно да се публикуват решения на домашни преди да е изтекъл крайният срок за предаването им. Ако от самото начало е прекалено лесно да се препише, то по-нататък проблемите ще са по-сериозни.

 

Относно техническата част, първо ще си призная, че съм абсолютно начинаещ (засега), но от любопитство прегледах кодовите Ви решения.

Като отговори сте посочила:

The 24th prime number is 79

The 101st prime number is 541

The 251st prime number is 1579

 

Всъщност верните отговори са съответно 89, 547 и 1597 (източник ТУК). Останалите Ви решения са абсолютно верни.


И за да ме разберете правилно - репликата за кода не я подмятам с цел заяждане, а за Ви посоча очевадна грешка, която навярно ще искате да поправите. Всеки положен труд заслужава усилие, а Вие сте поработили доста за това домашно. Е, тогава нека бъде напълно вярно за да няма разочарования.:)

С най-добри чувства!

 

0
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

И още нещо. Поразгледах още (пусто любопитство) и въпреки, че кода ми е тъмна Индия, като че ли логиката помага.
Ако не се лъжа сте задала като първоначално вярно просто число 0 (ето тук for (int i = 0; i < bigArr.Length; i++) ). От това автоматично довабяте 2 прости числа, които всъщност не са такива, а именно 0 и 1. От там идва и грешката да получите резултат, точно с 2 позиции преди верните отговори (сравнете ги ТУК).

Възможно е да греша (от целия код разбрах само описанията на английскиtongue-out), но ми се струва странно съвпадение ако се окаже, че не съм на прав път. Ако разсъжденията ми са правилни е достатъчно да смените int= 0 с int = 2 и всичко ще е наред.

 

Поздрави!

1
KatyaMarincheva avatar KatyaMarincheva 572 Точки

@JOHNY,

Здравей Иване,

по първия въпрос за моралната страна изобщо не съм съгласна, виж тук:

https://softuni.bg/Forum/3057/Homework-CSharp-Basics-Matematika-za-programisti-Enthusiast

и тук:

https://softuni.bg/Forum/34/Homework-CSharp-Basics-Introduction-to-programming-March-2014

и тук:

https://softuni.bg/forum/questions/details/43

съществува традиция да се обсъждат домашните докато се подготвят още - а кой какво ще препише си е въпрос на личен избор. Може да се препише от миналогодишни обсъждания на домашното, от други форуми....

Ценното е, че могат да се обсъждат подходи към решения.

А за стойностите на 24-вото и 101-то прости числа - напълно си прав. Има две причини да допускам такъв род грешки - взела съм вече C#1 и C#2 изпитите в Телерик, и правих домашното твърде набързо, използвайки програми които съм писала отдавна, и при промените - да, пропуснала съм да започна цикъла на отпечатване от 2 :)

А и съм страшно разсеяна - тъй че, благодаря ти за коментара :)

1
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Привет!


Радвам се, че логиката ми е била правилна и в крайна сметка техническата грешка, породена от бързане е поправена.

 

Относно моралната страна - не искам да споря, а и "традициите тук" все още са ми напълно непознати. Споменах го от гледна точка на това, че именно в първото домашно се изисква единствено човек да попита чичко Google и решенията излизат наяве. В този ред на мисли - поощряването на мързела като че ли вече е направено в условието на домашното и не мисля, че би трябвало и ние да го правим. Вярно е, че самостоятелното решение е въпрос на личен изобр и всеки има правото да си носа кръста (а и #-па).:)

Относно следващите - със сигурност обсъждането на подхода и множеството решения ще бъде полезно. Надявам се, че скоро ще можем да обменим малко знания и практически опити. Засега опита ми не го позволява.


Весела вечер!

2
KatyaMarincheva avatar KatyaMarincheva 572 Точки

Определено е въпрос не толкова на опит колкото на логика - това за началото на цикъла си беше много професионален коментар!

0
Luiji avatar Luiji 6 Точки

Радвам се, че темата ми предизвика такъв интерес и коментирахте здраво :) 

Стана ми абсолютно ясно за какво става навъпрос.

Благодаря на всички включили се!

2
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.