Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

ttitto avatar ttitto 1153 Точки

[Основи на веб разработка] PHP - Това някаква шега ли е?

Колеги и преподаватели, 

Надявам се, че това е някаква шега! След като почти една година не сме писали на PHP сега за двуседмичен курс ще ни карате да си припомняме PHP ли? Което сме учили само около месец- месец и половина? Да не си мислите, че в свободното си време, между работата и другите курсове на Софтуни седим и си пишем PHP ей така за удоволствие?!

Наистина се надявам, че нещо не съм разбрал правилно!

7
Advanced Level: Back-End 20/04/2015 18:07:23
gngeorgiev avatar gngeorgiev 90 Точки

По-горе видях предпожение да се обяснят принципите на MVC и да се даде избор на студента да си направи проекта на C# или PHP. Аз бих искал да разширя малко това изречение и да добавя, че ще е хубаво да могат да бъдат избрани и други технологий, като например NodeJS, Python и whatever. Мен лично не ме кефи да ме връзвате нито с PHP нито със C#, поради простите причини, че нямам достъп до Windows и нямам желание да работя с PHP евър.

1
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

И мен ток ме удари като разбрах в понеделник, че трябва отново да пиша PHP. По принцип планирам да се занимавам само с ASP.NET и javascript и намерих за крайно неуместно в края на обучението да ме връзват за нещо конкретно. Хайде, в началото беше добре да минем през основите на няколко езика, за да можем да се ориентираме какво ни харесва и какво не. Но вече повечето колеги би трябвало да са се ориентирали. Затова би било редно на този етап да имаме повечко избор.

И какво излезе. От понеделник вечер стоя до 1-2 часа, за да гледам курса на Марио Пешев за преговор. И съм стигнал едва до края на втората третина. А тя едната седмица почти си замина. 

4
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Кво викаш - ти си решил да се занимаваш с ASP.NET как може университетът да ти предлага разните му там джави и пиейчпи-та - не ги е срам! :) Сериозно, аз мисля че университетът никога не е казвал, че строго ще профилира в ASP.NET насока - даже точно обратното?

-1
25/04/2015 13:39:48
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

RoYaL, няма смисъл да се заяждаме. Истината е, че университетът наистина никога не е казвал, че ще профилира в C# базирани технологии. Но да не забравяме, че имаше професия, ASP.NET developer, която беше подменена съвсем наскоро на BackEnd developer. Къде е PHP, къде е ASP.NET? Може би отново ще кажеш, че не е голяма работа, защото и друг път се е случвало!

И сега за тази специалност мисля, че липсва още един курс в програмата - node.js.

Някъде из темата беше писал, че отдавна се е знаело, че курсът ще бъде на PHP. Странно ми е от къде, защото аз в понеделник питах в скайп три отбора, с които съм работил досега и никой не знаеше какво ще учим. Едва след публикуването на първите материали стана ясно. Дори мислихме, че са объркали курса и са публикували грешни материали, заради заглавието на файла със заданието на проекта. Вероятно информацията достига по-трудно до онлайн студентите.

Както и да е. Ще си изгледам материалите, ще си напиша фреймвърка на PHP и готово. Няма да съм на загубя, че ще вложа 3 седмици от живота си да пиша PHP.

Чудесно е, че екипът на Софтуни ни дадоха малко повечко време да се осъзнаем и да превключим, за което съм благодарен!

2
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Това, което учим този курс е Backend :)

А що се отнася до това от кога се знаеше - още по време на базите данни се говореше това в университета. Пак по него курс излезе тема във форума, където някой питаше за програмата на трето ниво и там Наков отговори и каза, че най-вероятно този курс ще се води на РНР.

Не смятам, че е правилно основната движеща сила на това дали да си за или пратив курса, да е това на какъв език е. Аз например не харесвам C#, но приемам това че 95% от курсовете са на C#-ски технологии :) Като се налага за целите на курса ще му свикна със всичките му странности на езика - важна е концепцията отзад, било то REST Services, MVC Frameworks, etc. :)

-1
25/04/2015 20:21:02
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Нали точно това казах: каквото и да е пак ще го напиша. Не за друго ами на инат, да го завърша това софтуни. Просто времето трябваше да е повечко и да го няма моментът на изненадата.

А дали съм бил прав да действам емоционално и да отварям темата, ще се види по съотношението на явилите се на двете дати.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.