Loading...
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Логика и програмиране = шах?

Здравейте настоящи, биши и бъдещи колеги.

Неизменна част от програмирането е логиката. Тя е присъща и на една занимателна за доста хора игра, а именно шах.

Чудех се доколко има желаещи да си организираме мини турнирчета или просто срещи за игра. Те ще са абсолютен еквивалент на тангото например, но ще обхващат една по-различно таргетирана група.

 

Подробности:

Дата и час - 11.30ч на 9 май, 2015г.

Място - зала "Open Source Lab" на СофтУни.

Инвентар - аз разполагам с 1бр. шах (от старите-класическите с пластмасови фигури и електронен часовник). Като допълнение би било чудесно ако и други хора могат да осигурят същото.

Участници - в зависимост от желаещите и наичния инвентар.

Времева контрола за игра - 1, 3 или 5 минути (аз лично преферирам минимално време). Мисля, че ако игрите са по-дълги ще губим твърде много време и всяка една среща ще се проточва прекалено дълго.

Награден фонд:

    1 място: Комплект - безжични клавиатура и мишка;

    2 място: Безжична мишка;

    3 място: Безжична клавиатура;

Поощрителни награди - оставяме елемента на изненадата.

Изисквания към участниците - достатъчно е да имат желание и някакви познания за шахматната игра. Разбира се, силните противници са чест за всеки и са добре дошли. Аз лично никога не съм чел теория, но се справям доста прилично.

 

 EDIT: Готов съм да хвърлим ръкавицата нулево срещу горните нива. smile

 

Та, моля за Вашето мнение и евентуално записване. Мисля, че шахът е чудесна игра, която помага и в реалния живот, в това число и доброто програмиране. Вие сте на под. laughing

 

EDIT:

Записани до тук:

 

4
Общи приказки 08/05/2015 14:59:06
snipersniperson avatar snipersniperson -21 Точки

Това е в Събота, нали?

Що не направите турнира на някоя безплатна шах-програма, която предлага запис на ходовете и режим human-vs-human? Така тези, които не могат да присъстват, ще имат възможност да си replay-нат партиите ;)

http://www.chess.com/forum/view/chess-equipment/best-5-free-chess-software

0
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Да, в събота е.

Предпочетох да бъде на живо та хем да се видим, хем да може всеки да си получи наградата.

От друга страна през нета не е същото удоволствие.

0
snipersniperson avatar snipersniperson -21 Точки

Имах предвид на място да се цъка на компютър, не онлайн.

0
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Стига бре човек... Да се съберем на куп и да седнем зад компютрите за да играем? Не може всичко да минава през монитора, нека все пак оставим живо и очарованието на реалната игра.

0
08/05/2015 08:33:39
snipersniperson avatar snipersniperson -21 Точки

При 1-3-5 минути контролно време на това му се вика deathmatch с елементи на мишмаш, или по-технически издържано bullet chess. По принцип бързият шах доста скапва играта, основните тактически ходове се забравят, по време на игра след грешка играчите почват да я търсят и заради това правят нова ... Не е случайно, че повечето шампиони твърдо отказват да играят такъв.

 

Но-о-о-о ... хората си имат глави на раменете и лесно ще усетят очарованието на играта.

0
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Нека не бъркаме спортистите със студентите и забавленията.

Нормално е "големите" да избягват малките контроли, защото е в разрез с целият им начин на тренировка и игра. Адекватен пример е да караш маратонец да се състезава на 100 метра. Трудничко и не дотам силно ще се получи, нали?

Честно казано не разбирам какво точно искаш да се случи. Тези, които участват в турнира да играят по определен начин (и на компютър) за удобство на неприсъстващите? Отсега ти казвам, че това няма да стане по две причини:

1. Турнирът е за забавление и трябва да липсва товарът на твърдият състезателен елемент и анализ.

2. Всеки е свободен да присъства и участва. Това, че някой не може или не иска да отдели време не го превръща във фактор подчиняващ всички останали на това.

Не ме карай да обяснявам повече моля те - предпочитам да преобладават позитивните емоции.

Между другото - 5+3 се нарича блиц и освен, че е самостоятелна дисциплина в много турнири извън нея се използва за определяне на победител при равенство. За сметка на това така нареченият от теб "bullet" (някои го наричат и "lightning") се предпочита от недотам добри теоретици, но бързи играчи. Единствената причина да се ползва компютър в това е да не се губи от бързината в живия шах за разлика от бързият клик с мишката.

За сметка на това доста от играчите използват този тип игра и високите контроли за измама в състезание (виртуален турнир). Често срещано е търсенето на висока контрола за да се играе едновременно в два прозореца/компютъра, като единият е за турнира, а вторият - за шах програма, която да мести вместо теб.

Виждам, че не се записваш , но упорито  преферираш компютърният начин на провеждане. Ако искаш, посочи безплатен сървър за игра (мога да ти предложа български такъв, но неизпипан) и ще поиграем на малка контрола. Надявам се, че това ще компенсира в известна степен липсата ти в събота.

Поздрави!

0
snipersniperson avatar snipersniperson -21 Точки

Отдавна не играя срещу хора, не защото съм слаб или силен, а защото ми е скучно.

И да, все още не мога да бъда убеден, че топ играчите на топ сайтовете не играят с помощта на компютър.

0
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Твоят избор е твое право, но не очаквай, че за всички е ок.:)
Колкото до топ играчите - не е коректно да слагаш всички под общ знаменател, а и се съмнявам, че всеки един от тях ще изпита нуждата да се доказва пред теб.:)

Не разбирам нещо друго - скучно ти е да играеш срещу хора, не вярваш в добрите играчи, а в същото време искаш да направим турнира както на теб ти харесва, но... няма да го посетиш.:)

Нека спрем до тук с тази дискусия-намирам я за безпредметна.

0
snipersniperson avatar snipersniperson -21 Точки

Ами върни се на първото, което предложих, за да ти стане по-"предметна".

Да се самоцитирам:

"Така тези, които не могат да присъстват, ще имат възможност да си replay-нат партиите ;)"

0
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

 

Не съм фен на търсенето на кусури без човек да си мръдне пръста. На базата на досегашния ти опит можеше да драснеш малко код и да направиш таблицата за класиране или опис на всяка една партия. Накратко - нещо полезно, но уви - не се получи.

За добро или лошо не променяш мнението и нагласата ми, не се и опитвай повече.

Всичко хубаво!

0
snipersniperson avatar snipersniperson -21 Точки

Минало - заминало ... Дай сега да видим резултатите и партиите, че ми е интересно!

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.