Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Логика и програмиране = шах?

Здравейте настоящи, биши и бъдещи колеги.

Неизменна част от програмирането е логиката. Тя е присъща и на една занимателна за доста хора игра, а именно шах.

Чудех се доколко има желаещи да си организираме мини турнирчета или просто срещи за игра. Те ще са абсолютен еквивалент на тангото например, но ще обхващат една по-различно таргетирана група.

 

Подробности:

Дата и час - 11.30ч на 9 май, 2015г.

Място - зала "Open Source Lab" на СофтУни.

Инвентар - аз разполагам с 1бр. шах (от старите-класическите с пластмасови фигури и електронен часовник). Като допълнение би било чудесно ако и други хора могат да осигурят същото.

Участници - в зависимост от желаещите и наичния инвентар.

Времева контрола за игра - 1, 3 или 5 минути (аз лично преферирам минимално време). Мисля, че ако игрите са по-дълги ще губим твърде много време и всяка една среща ще се проточва прекалено дълго.

Награден фонд:

    1 място: Комплект - безжични клавиатура и мишка;

    2 място: Безжична мишка;

    3 място: Безжична клавиатура;

Поощрителни награди - оставяме елемента на изненадата.

Изисквания към участниците - достатъчно е да имат желание и някакви познания за шахматната игра. Разбира се, силните противници са чест за всеки и са добре дошли. Аз лично никога не съм чел теория, но се справям доста прилично.

 

 EDIT: Готов съм да хвърлим ръкавицата нулево срещу горните нива. smile

 

Та, моля за Вашето мнение и евентуално записване. Мисля, че шахът е чудесна игра, която помага и в реалния живот, в това число и доброто програмиране. Вие сте на под. laughing

 

EDIT:

Записани до тук:

 

4
Общи приказки 08/05/2015 14:59:06
a_rusenov avatar a_rusenov 1103 Точки
Best Answer

Бройте ме и мен. Потвърждавам, че шахът развива алгоритмичното мислене - така че който иска да му върви Advanced C#, да записва. :)

5
29/04/2015 18:43:08
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

В този ред на мисли дали пък да не обвържем победата с обучението? wink

Който бие всички трейнъри - директно минава 1 ниво нагоре. Ако падне дори от един - на следващият изпит резултата му е с 200 точки надолу.

 

P.S. Само някой да е писал на комисията по хазарта - басси боя!tongue-out

0
29/04/2015 20:25:56
enevlogiev avatar enevlogiev 1168 Точки

Аз винаги съм отворен да науча нещо ново. Засега опитът ми с шах се ограничава до една задача Knight Path : )

2
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

I'm in.

Имаше преди време подобна инициатива, но просто трябва някой да се захване с организацията, а хората от екипа са твърде заети.

1
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Аз ще го организирам ако има достатъчно желаещи, инвентар и малко помощ от управата на Софтуни (свободна зала или в кафето).

Ако сте свободни в събота можем да направим репетиция.:)

1
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

В неделя има два изпита и няма да има особен ентусиазъм за съботата. По-скоро другата седмица ще е по-удобно за повече хора.

1
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Не знаех за изпитите. Ок, след седмица. Инвентар някой?

1
mihayloff14 avatar mihayloff14 824 Точки

Много обичам шах и с удоволствие бих участвал в това.

Обаче както Филип спомена, преди време някой се опита да направи нещо подобно, но така и не стана тъй като наистина се изисква отговорна и сериозна организация. Предупреждавам за това, защото наистина имам желание да се проведе подобна инициатива :)

1
29/04/2015 23:51:41
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

От нас зависи какво ще се получи и мисля, че ще се справим.:)

1
KatyaMarincheva avatar KatyaMarincheva 572 Точки

Аз не смятам да се включвам или да лобирам за никой отбор, но заради интлигентната компания която се оформя ще дойда за публика и ще донеса домашни банички и кифлички за участниците - все пак, всеки според интересите и възможностите си :)

1
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

В отделен отговор публикувам актуална информация, а в първата публикация ще остане само информацията за записване.

 

ВАЖНО!!!

1: Осигурен е награден фонд за първите трима. Няма да упоменавам фирмата и вида на наградите все още,а само ще спомена, че се занимават с внос и продажба на всякакви компютърни елементи и периферия. С две думи - наградите са съобразени с Вашите потребности. Изрично подчертавам, че аз не участвам при получаването на наградите, дори и да съм на призова позиция. Моята награда я получава следващият по класиране.

2: Осигурил съм шахматни дъски и електронни часовници под наем. Аз поемам пълната сума за наема, а от Вас се изисква единствено предварително да се запишете за да знам колко комплекта са ни нужни.

3: На 10 май има отворен турнир по шах, който условно е "Левски срещу ЦСКА". Всеки може да участва и ако желаете да се запишете, моля прочетете пълната информация ТУК. Аз лично смятам да участвам и ако някой се притеснява да отиде сам, не знае къде, как и т.н., може да се свърже с мен. Чрез томбола също се раздават награди (шах комплекти, часовници и т.н.), като почти всеки участник си тръгва с подарък. Мисля, че това е добър начин да спечелим малко материална база, която да оставим в СофтУни за масово ползване.

4: Предлагам дата за турнира 9-ти май (събота). Очаквам разговор и стиковане на свободна зала и час на провеждане. Моля за Вашите предложения за начален час. Датата също може да бъде променяна (съжалявам, не успях да открия разписанията на всички нива), но ако по някаква причина смятате 9 май за неуместна, давайте предложения.

5: Достъпът до турнира в СофтУни ще е напълно свободен, като единственото изискване за "кибиците" е пълна тишина и липса на дискусии за все още незавършили партии.

6: Моля някой от горните нива да създаде простичка програма на избран от него език, която трябва да прави следното:

  • Да се показват в табличен вид брояч на участниците, имената и резултатите от партиите (играно с бели или черни фигури).
  • Да подрежда таблицата по текущ резултат след всеки кръг;
  • При равен брой точки на по-предна позиция се показва този, който е изиграл по-голям брой партии с черните фигури. Ако съществува ново равенство - не е болка за умиране - ще се изиграе една допълнителна партия.

Примерен изглед за подобна таблица можете да видите ТУК.

4
30/04/2015 20:35:18
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

 

Повдигам темата, защото не остана много време за записване.

В първият пост са актуализирани часът и мястото на провеждане.

Не се срамувайте, елате да се забавляваме!

0
snipersniperson avatar snipersniperson -21 Точки

Това е в Събота, нали?

Що не направите турнира на някоя безплатна шах-програма, която предлага запис на ходовете и режим human-vs-human? Така тези, които не могат да присъстват, ще имат възможност да си replay-нат партиите ;)

http://www.chess.com/forum/view/chess-equipment/best-5-free-chess-software

0
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Да, в събота е.

Предпочетох да бъде на живо та хем да се видим, хем да може всеки да си получи наградата.

От друга страна през нета не е същото удоволствие.

0
snipersniperson avatar snipersniperson -21 Точки

Имах предвид на място да се цъка на компютър, не онлайн.

0
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Стига бре човек... Да се съберем на куп и да седнем зад компютрите за да играем? Не може всичко да минава през монитора, нека все пак оставим живо и очарованието на реалната игра.

0
08/05/2015 08:33:39
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Последно повдигане на темата.

Налични са 5бр. шамхматни комплекта + награди за първите трима.

Приемаме последни заявки.:)

0
mihayloff14 avatar mihayloff14 824 Точки

вече и записване ли има ? :?

би ли споделил откъде може да се запиша, че нещо съм изпуснал този момент.

0
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

В първият пост съм добавил всички, включително и теб още, когато прояви желание.:)

До утре!

0
KatyaMarincheva avatar KatyaMarincheva 572 Точки

Умоляват се участници и публика да дойдат гладни ;)

-1
JOHNY avatar JOHNY 196 Точки

Умоляват се участници и публика изобщо да дойдат. :)

В 11.35 все още няма никой.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.