Loading...
micro3x avatar micro3x 135 Точки

Exam DataBases 12-July - Много Неприятно Изживяване!!!

Отварям тази тема не защото съм или не съм са справил на изпита, както и няма да коментирам нито задачите нито решенията.

Отварям я защото с цялото ми уважение към Екипа на СофтУни искам да изразя недоволството си относно условията на изпита вчера.

Вярно, че залата ни събира физически, но да напъхаш 150 човека в една зала за 5 часа, със 150 компютъра, през лятото и нито един климатик да не работи, беше просто нетърпимо.

Аз лично едвам издържах. На няколко пъти спирах защото ми пулсираше главата от жегата.

Бих искал да помоля Екипа на СофтУни при следващ изпит, ако има подобен наплив на хора, да си проверяват климатиците в залите и ако не работят, най-малкото което могат да направят е да пуснат 2 дати за изпит. За да може поне нормално да се диша по време на изпита.

 

Edit: Заключвам защото мисля че се изчерпа темата. Получихме и гледната точка на СофтУни Екипа.

59
Предложения и проблеми 13/07/2015 17:44:11
micro3x:
Edit: Заключвам защото мисля че се изчерпа темата. Получихме и гледната точка на СофтУни Екипа.
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5295 Точки

Здравейте колеги,

По 4 климатика бачкаха на максимална мощност и в двете зали, но при голям пек с много хора, мощността м просто не е достатъчна. Аз лично бях на място в залите до към 12:00 часа и беше нормална температурата. Явно следобеда е напекло и е станало тежко.

Решението е доста скъпо: да се налеят по 15-20 К на зала за индустриална климатизация като по моловете. При положение, че сме под наем, не можем да си позволим да инвестираме толкова големи суми. Вероятно ще добавим още климатици, за да издържа охладителната мощ и в по-горещите дни.

При всички положения търсим ще решение. Дори ще назначим нов колега в екипа, който ще се грижи за комфорта и работоспособността на учебните зали.

Наков

4
micro3x avatar micro3x 135 Точки

Аз лично бях в непосредствена близост до два от климатиците в зала "Open Source". Мястото ми беше "2С".

Нито един от двата не работеше! Няколко пъти се обърнах към Влади, а той горкия измъчен и препотен, вдигаше само рамене. 

5
StrahilRuychev avatar StrahilRuychev 117 Точки

веднага предлагам едно по-евтино решение - две дати за изпит. така във всяка от залите ще има по 70 - 80 човека вместо по 150.

9
VGeorgiev avatar VGeorgiev 1384 Точки

Всички климатици бяха пуснати, но нямаше голяма полза от тях.

Относно 2 дати, тук вече се хвърля допълнителен ресурс за създаване на 2 изпитни теми, което също не е малко.

Наистина си беше ужасно в залите.

1
13/07/2015 15:58:06
simeon.georgiev avatar simeon.georgiev 62 Точки

Съгласен с две ръце! Иначе 150 човека- да речем, че е приемливо, но и 150 компютъра и условията вече стават наистина тежки.

Колкото до задачите... Базите данни са изключително важни, а и не са най-лесната материя ако човек иска наистина да разбира нещата. Royal е прав- трудността е субективна, няма как само select-и.

Поне за мен не е проблем, че задачите бяха едно ниво над даваните преди изпити и лаб. Проблема е, че нямаше как адекватно да се подготвим за тези задачи, защото, както казах, не са давани такива. Упражняваме се основно за едно, дава се друго- ок, ние трябва да знаем всичко, което е преподадено. Но този изпит не беше преценен добре, отново- не защото беше труден, а защото подготовките бяха твърде лесни.

2
StrahilRuychev avatar StrahilRuychev 117 Точки

ами Влади, няма печеливш вариант - все някой трябва да "хвърли" допълнителния ресурс. Или 300 човека по пет часа във вчерашните условия, или 2 човека по три работни дни (само предполагам, не знам в действителност колко отнема) за да направят още един вариант за изпит.

 

0
VGeorgiev avatar VGeorgiev 1384 Точки

Единствено 9 задача беше кофти и тя беше със звездичка, като бонус над 100т. Всички други задачи не бяха толкова трудни, просто различни. 

По полезно е да направите един тригер, една функция, транзакция отколко да блъскате да съставяте json с курсор, което никога няма да се наложи да правите.

Нивото беше леко по-високо съгласен съм, но имаше 4 изпита за подготовка, което не е малко. Ако задачите бяха подобни, щеше да си направите изпита за 2 часа.

-3
simeon.georgiev avatar simeon.georgiev 62 Точки

Отново казвам- според мен не е проблем, че задачите бяха трудни или различни, или че подготовките бяха малко. Проблема е, че подготовките не бяха на необходимото ниво. Иначе за блъскането на json-a съм съгласен, тригъра, функцията и транзакцията бяха много по-полезни.

2
13/07/2015 16:12:35
StrahilRuychev avatar StrahilRuychev 117 Точки

след като никога няма да се налага да си правим json с курсор защо на всичи предходни изпити имаше такава задача, а намаше нито една с тригери?

нне съм съгласен и с твърдения от рода на "тригерите са полезни, затова ги дадохме на изпита" - моето мнение е, че изпитите са за проверка на наученото, а не за учене на нови неща. ако нещо е много важно - слагайте повече домашни с него. доколкото си спомням, за тригери имаше само една задача от домашните колкото да свикнем със синтаксиса.

не съм особено съгласен с твърдението, че изпита е бил "различен, а не по-труден". Сравнете броя на таблиците в базата данни с тази от предходните изпити. Сравнете това, че на предходните изпити задачите за промени по базата имаха много по-прости условия. Плюс това, че почти никъде нямаше необходимост от използване на транзакции.

 

12
StrahilRuychev avatar StrahilRuychev 117 Точки

последно нещо казвам по темата и замлъквам завинаги

не ме разбирайте погрешно. не очаквам всеки изпит да бъде подобен или същия на предходния и винаги да се дават едни и същи типове задачи, че да ни е по-лесно и широко около врата, та докато си тракаме задачките в жегата с дясната ръка, с лявата да си веем с ветрилото. но и вие не очаквайте, че за тези четири седмици, които трае един курс може от някои напълно начинаещ в базите данни да стане database админ и да пише без проблем и тригери, и курсори, и сторнати процедури с най-разнообразна сложност. всяко от нещата, които са нови за мен мога да ги направя с достатъчно магарешка упоритост, ровене из stackoverflow с часове, писане из форума за помощ... все луксове, които на изпит ги няма.

8
Hristo_Penchev avatar Hristo_Penchev 389 Точки

При отворени прозорци няма значение, дори 10 климатика да работят. Останах с впечатление, че сме отворили, защото не е имало пуснати климатици. Ако е имало, явно сме направили глупост да отворим. 

0
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Влади, ще ме извиняваш, ама този изпит хич не беше "леко" по труден от предишните, а ми си беше направо 2 пъти по-труден! Нека да сравним на колегите от предишното 3-то ниво какви задачи им се паднаха на изпита и какво им беше дадено за Sample Exam да се готвят. На редовния им изпит единствата задача, която я нямаше в Sample Exam-a беше тази с JSON. 15-та задача да се напарви една таблица, да се напълни с готови insert-и, 2-3 допълнителни update-а и insert-a, които студента сам да направи и накрая прост select. 16-та още по-лесни insert-и и update-и и накрая лесен select. 18-та лесна задача на MySql. Единствено 17-та по-различна и кофти задача.

При нас какво - още в 2-ра задача по-завъртяни ситуации и 100 join-a на таблици. Първите 11 задачи (с изключение на 9-та) все пак сравнително лесно се решават. Аз ги реших за 1 час и 40 мин. След това започна една борба като на прасе с тиква. Като за начало докато разбере човек ферманите в условията минават по 10 минути за всяка задача. Ако изобщо разбере какво се иска. Започва се едно дълго писане, join-ване, проверки, търсене в google. От по-трудните задачи след 11-та единствено последната за MySql доста лесна. 

Не ме разбирай погрешно - задачите са хубави, но според моето мнение не бяха за 5 часов изпит, особено за нашия, където по време на целия курс не решихме нито една задача с подобна сложност. 

Доколкото разбрах някои хора са решавали последните задачи десетки отделни insert-и с хардкоднати стойности...

14
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.