Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

aslv1 avatar aslv1 304 Точки

[Linux Programming] Споделяне на малко опит от начинаещ

Здравейте!

Аз съм напълно начинаещ за Linux. Реших да изпълня трета задача от текущото домашно, където се иска да инсталираме Ubuntu-Server без графична среда. Сега бих искал да споделя някои неща, които ми направиха впечатление, и да помогна на другите като мен (този пост е посветен на разликите на Ubuntu с Debian, които успях да забележа на най-първо време).

Първо, при инсталацията не ми беше поискано да задам root потребител. След завършването ѝ си влязох с моя профил. Реших да инсталирам sudo и затова въведох su, за да вляза като root. Е, не успях smiley След кратко търсене в интернет се оказа:

  1. Root потребителят е „заключен“, докато не му се зададе парола. Това е така, защото Ubuntu се старае да бъде user-friendly и повечето неща да могат да се вършат от самия потребител. Sudo услугата идва наготово.
  2. Когато се опитах да изключа машината, написах sudo shutdown now. Излишно е да казвам, че пак не стана. Командата трябва да бъде sudo poweroff.

Дано съм помогнал на някого. Желая успех на всички!

 

Тагове:
4
Linux Курсове
yasen6275 avatar yasen6275 18 Точки

1. Това не е точно разлика. Дебилиян може да има същото поведение ако се внимава при инсталирането и на един* от въпросите се отговори правиллно.

Освен това "заключен" е доста заблуждаващо като термин. Root потребителя е без парола и не можеш да се логнеш с него. Това няма нищо общо с удобството, а е елемтарен начин за намаляване на потенциалните дупки в сигурноста. Като нямаш паролата на root потребителя, трябва да търсиш друг потребител и той да може да да стартира sudo, зада получиш контрол над системата.

И повярвате ми в ubuntu-то има някои много дразнещи разлики. Не си спомням кой точно от базовите тулчета (nano, fdisk или нещо подобно) ми липсваше и трябваше да го инсталирам.

-----------

* Беше нещо в стил "Искате ли root потребителя да може да се log-ва с парола?" 

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.