Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

BoykoNedyalkov avatar BoykoNedyalkov 3 Точки

Creating a Blog/Book Library with HTML5, JavaScript and Kinvey

Здравейте,
Пиша понеже имам няколко въпроса по последното домашно. 
1) Факта, че има два проекта (блогът и библиотеката), означава ли че трябва да изберем или да направим и двете?
2) Втората част от библиотеката изисква даване на функционалност за коментари. В самото условие, където се изреждат изисквания за "уебсайта" са израдени няколко, но коментарите липсват. Също така във workshop-а и lab-a никой не споменава въпросните коментари. Това означава ли, че те са допълнително или са част от задължителното условие? 
3) Ще може ли някакво по-детайлно описание за коментарите , защото изисква неща като вмъкване на обекти в Kinvey и др. ?
4) Ако трябва сами да си пишем по точките в текстовия файл за коментарите, това ли ще се изисква като ниво на разбиране за отборния проект накрая, тъй като всички останали задачи бяха изписани ?
Благодаря ви предварително!
Поздрави,
Бойко Недялков

3
Софтуерни технологии 26/06/2016 22:01:16
Simeon.R avatar Simeon.R 198 Точки

Здравей,

По първия въпрос Наков в края на Видео [(екран) - 23 Юни 2016 - Светлин Наков - Book Library] казва, че трябва поне едно от двете да се направи и няма да се заяжда, ако направим само едното.

На останалите въпроси нямам отговор, аз стигнах точно до частта с коментарите, но ще си блъскам главата по-късно.

Поздрави,

1
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Този блог започва да се превръща в абсолютен кошмар за мен. От вчера се мъча с него и гледам видеото на Симеон. Правя всичко стъпка по стъпка

уж за да разбера  каквото и да е от тези неща. И въпреки старанието....блогът ми е пълен с бъгове, които не мога да оправя. Първо ми се появи 

бъга с това, че в sidebar изобщо не ми се появяват постовете. Във видеото лекторът явно реши проблемът просто като си копира всичко от другия готовия 

файл. Само че очевидно аз нямам такъв файл така че бъга си остана разбира се... продължавам нататък въпреки това и стигам с логин формата. Пак

правя каквото е показано стъпка по стъпка като внимавам какво пиша и накрая нищо... няма появяване на тази логин форма..И проблемът не е в кеша. Тествах през

различни браузъри и няма показване тази форма. Честно да си призная толкова нерви вече изгубих , че мисля изобщо да не предавам домашна. Мотивацията ми спадна 

изведнъж на 0. Виждам се в чудо с някакви контролери, view-та, momenti, mustacheta, sammyta и какви ли не други чудеса, които ме объркват и дори не бях чувал до преди

2 дни. Явно  не съм способен да си поправя грешките и няма какво да направя по въпросът повече. Ако някой може да помогне ще се радвам и благодаря предварително,

ако ли не спирам да се занимавам повече с това. Твърде много нерви хвърлих , а и освен това както споменах нямам идея как, защо, се бъгва и откъде да оправя грешките. Нито какво се бъгва и какъв му е проблемът. Разочарованието в момента е голямо.

3
26/06/2016 14:40:52
martinski avatar martinski 66 Точки

Привет колега. Явно при повечето е така.И аз изгубих два дни с блога водейки се по видеото на Симеон , но го зарязах и започнах от тесктовите файлове, които качиха по-късно . Горе-долу се получиха нещата с изключение на логин формата ,която не проработи :) Внимавай много за синтактични грешки ,една буква да объркаш и батака е голям :) И аз вече нямам нерви и очи да довърша блога. То и като не разбирам много какво се се случва, няма как да търся грешките си!

1
26/06/2016 17:57:27
Gesh4o avatar Gesh4o Trainer 305 Точки

Здравей колега,

Не си единствен - аз съм горе-долу по същия начин с библиотеката. Без много бъгове се справих с първата част (да създам самата библиотека), но вече 2-ри ден нагаждам функционалността за добавяне на коментари. При мен върви обаче на много малки стъпки с много търсене в интернет.

Позрави!

1
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Прав си. А аз точно уж внимавах за синтактични грешки, но понякога не можеш всичко да проследиш , особено и като се преименува някъде нещо и край. 

Ами и аз като теб веротно ще пробвам от файловете след малко като се успокоя малко, че здраво се изнервих. И ще видя докъде ще го докарам. Ако успея

нещо повече да направя ще пиша. Макар че във видеото съм сигурен, че следвах всичко внимателно. Спирах разглеждах за какво става дума поне долу-горе да

разбера какво се случва в цялото това нещо... и въпреки старателността... накрая всичко бъгливо отвсякъде и иди го оправи :D ... с текущите знания и умения много трудно 

ще си хвана грешките, а за поправката им пък да не говорим. 

3
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Ако някой е успял да реши проблемът с показването на логин страницата моля да сподели решението си. Днес цял ден се мъча с това. Гледах от файла с инструкциите... , но не стана. Гледах видеото и пак не стана.. каквото и да пробвах все не става. Целия ми ден , а и половината нощ ми мина в това нещо...  Успях да доловя следната грешка:

[Mon Jun 27 2016 02:01:46 GMT+0300 (FLE Daylight Time)] body 500 Error get /JQueryAndAjax/blog/BlogWithCustomFramework/index.html?_ijt=ebpgqnck8i2jff3fgofvplgtnk#/login UserController.showLoginPage is not a function TypeError: 500 Error get /JQueryAndAjax/blog/BlogWithCustomFramework/index.html?_ijt=ebpgqnck8i2jff3fgofvplgtnk#/login UserController.showLoginPage is not a function(…)

[Mon Jun 27 2016 02:01:46 GMT+0300 (FLE Daylight Time)] body 500 Error get /JQueryAndAjax/blog/BlogWithCustomFramework/index.html?_ijt=ebpgqnck8i2jff3fgofvplgtnk#/login UserController.showLoginPage is not a function TypeError: 500 Error get /JQueryAndAjax/blog/BlogWithCustomFramework/index.html?_ijt=ebpgqnck8i2jff3fgofvplgtnk#/login UserController.showLoginPage is not a function(…)

0
gadjov avatar gadjov 115 Точки

И аз здраво буксувам на библьотеката, дори несъм почвал блога. Запънах и знам, че е някоя пунктоационна грешка, но не я намирам вече 2ри ден....Немога да изкарам при натискане на home/register/login.. съответното съдържание. А го правих и по упражнението и по видето на Наков, но уви не се получава. Колко по-лесно щеше да е, да може да копирам кода, защото дефакто ние само го преписваме машинно... Така, че колеги разбирам ви много добре и мен ми е супер тъпо, че си бия главата заради някоя дребна грешка вече 2 дена, ама без пот и нерви не става. Пожелавам успех и на вас и на мен и не се отказвайте!!!

1
simeon10 avatar simeon10 218 Точки

Колеги, качете си кода някъде и ни дайте шанс да ви помогнем. Казвайки само -> "някъде гърми" или "само се вбесявам" ние не можем да гадаем, защо се получава така. Ако не ви притеснявам, по-добре всеки да си направи тема в коята пита за неговия проблем, ако вече няма съществуваща такава. Що се отнася до кода от който копирах на лекцията, тук е кода за HomeController -> showGuestPage() функцията, а тук e кода за HomeView -> showGuestPage(sidebarData, mainData). Най-големия проблем, който 90% от вас имат е някоя грешна главна/малка буква, която счупва всичко. Прегледайте си кода, а ако изпускате нещо, говорете с някой колега/приятел да го сравни със дадения. Ако имате проблеми или въпроси свързани кода, ще ви помоля да не спамим в темата на колегата, а да направите тема със съотвения ви проблем. Ако искате да качите отделен отрязък код, използвайте PasteBin или друг подобен сайт, защото текстовите кутии тук не са за код.

 

Поздрави,

Симеон Шейтанов

0
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

1.Не мисля , че спамим темата, защото пише Creating a BLOG/Book Library with HTML5, JavaScript and Kinvey.

2.Kода си го гледах много пъти точно заради синтактични грешки. И мисля, че ги поправих.

3.В един от коментартите си сложих линк за картинка и дори копирах съобщението на грешката. В нея се казва , че UserController.showLoginPage is not a function(…)

showLoginPage не бил функция... Това става като се кликне на линка login. Дори не видях да има ред на грешката. Но ок ако това е проблемът ей сега ще кача в dox кода - http://dox.bg/files/dw?a=dc4248be2f

4.Дори сега забелязах, че ако не се зареди страницата от WebStorm, ами пуснеш направо index.html в някой от браузърите с изчистен кеш, ми зарежда единствено съобщението

че е взел данните от заявката правилно и до там.

5.С кой колега или приятел да се свържа и да приказвам след като всички, които познавам са с този проблем. И нали точно затова е форумът. Когато

нямаш познат/приятел, който може да ти помогне да дадеш шанс на някой друг да гп направи. Или греша ?

 

1
simeon10 avatar simeon10 218 Точки

1) Колегата е дефинирал 4 въпроса във описанието на темата, тоест ако това, което се обсъжда не е свързано с тях, значи спамим.

3) Грешката сама по себе си, не говори нищо. Аз не мога да знам къде и какво използваш и как викаш функцията. Отново ще те помоля да направиш отделна тема за твоя проблем.

5) Казано е, че 2 глави мислят по-добре от една, тоест ако се съберете 2ма-3ма човека, може да видите нещо, което сами по отделно не виждате. В крайна сметка да форумът е точно за това, аз просто предлагам алтернатива.

0
27/06/2016 11:34:04
ralitsa_d avatar ralitsa_d 171 Точки

Здравейте, не знам дали това е най-добрият начин, но мога да ви дам работещ код за блога, с който да сравните своя.

Ако вървиш по файловете + видеото, 100% си направил синтактична грешка. Днес изгубих часове в търсене на някоя грешна кавичка, главна буква и друга някаква проклетия, но в крайна сметка тръгна.

Ако се оправя с коментарите в библиотеката, ще кача код и за нея, но вече изгубих надежда :)

//Edit: Линкът вече работи

 

3
28/06/2016 09:42:48
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Благодаря ти, че си решила да споделиш с нас труда си. Само да знаеш, че на мен линка нещо не ми го отваря. Ако можеш да го редактираш за

другите колеги. Аз вече каквото можах направих , предадох и приключих. Няма да си чупя нервите повече. 2 дни и половина ми стигнаха. Браво, че си се справила :)

0
Gesh4o avatar Gesh4o Trainer 305 Точки

Здравей,

Аз се мъчех над библиотеката и мисля, че успях да изпълня поставената задача, имам само един проблем, че когато се опитвам да update-на ред(книга), която съм създал през сайта на Kinvey, не мога да го направя и ми хвърля 401 - Аuthentication error(питах за това и е най-вероятно иска различен authorization в header-a). Ето тук ти оставям работещия код - не е първа красота, но работи.

Поздрави! 

3
inktech.n.kikov avatar inktech.n.kikov 42 Точки

Здравейте,някой има ли проблема с логването на юзера?При мен се получава следното - регистрирам юзера,виждам го в кинвито с юзернейма и параолата,но не мога да го логна.Брузера ми хвърля 401 нот фаунд...?

0
ralitsa_d avatar ralitsa_d 171 Точки

А какво му подаваш като user credentials?

0
alexander_lazarov avatar alexander_lazarov 8 Точки

 Относно въпроса на inktech.n.kikov. Не знам дали съм те разбрал правилно и дали става дума за "Book Library", но аз имах подобен проблем и седях и гледах и сравнявах с видеото и накрая се оказа че липсва просто един " " . Не знам как се получи при Наков, а и няма значение, ето и моя вариант който се намира във function login(), и по - точно - headers: {"Authorization": "Basic" + " " + authBase64}

0
29/06/2016 21:06:01
inktech.n.kikov avatar inktech.n.kikov 42 Точки

Дано не е пробле че пействам направо тук кода,това е за логн функцията:

function login() {
   let userData={
       username: $("#logUser").val(),
       password: $("#userPass").val(),
    };
    let baseUrl = "https://baas.kinvey.com/";
    let appKey = "kid_S1UeJN-U";
    let appSecret = "07ae69915c884c87947486496f4e6345";

    let headers = {};
    headers['Authorization'] = "Basic " + btoa(appKey + ":" + appSecret);
    headers['Content-Type'] = "application/json";
    let method = "POST";
    let requestURL = baseUrl + "user/" + appKey + "/login";
    let request = {
        method:method,
        url:requestURL,
        headers:headers,
        userData:JSON.stringify(userData)
0
alexander_lazarov avatar alexander_lazarov 8 Точки
  inktech.n.kikov Опитай, така - headers['Authorization'] = "Basic " + " " + btoa(appKey + ":" + appSecret);

Ако не стане ето линк, работи, няма само допълнителните коментари към всяка книга - https://github.com/Alexander-Lazarov88/Excercies/tree/master/Book%20Library

0
inktech.n.kikov avatar inktech.n.kikov 42 Точки

Благодаря за отговорът :)

0
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Здравейте :) 

Имам проблем със следното парче код, който се намира в app.js 

onRoute("#/post-:id", function () {
    let top = $('#post-' + this.params['id']).position().top;
    $(window).scrollTop(top);
});

 

Проблемът е, че когато кликна върху някой пост от страничната лента - sidebar , в url-to ми изписва примерно

http://localhost:63342/JQueryAndAjax/blog/BlogWithCustomFramework/index.html?_ijt=u86vu0uh3ra6fnntas2v6v8hj5#/post-    

а не както би трябвало post-1 или post-2 .... 

Забравих да спомена , че в браузъра при f12 като клика върху пост ми дава грешка 404 , което е нормално при "post-:"

Не разбирам просто защо не добавя id на поста 

Нещо не мога да открия грешката. Благодаря предварително

 

0
ralitsa_d avatar ralitsa_d 171 Точки

Единствената разлика при мен е, че #post- е с двойни кавички, а не с единични, което едва ли е причината да работи...

Id-то май го взима от тук

let currentId = 1;

for (let i = 0; i < data.length && i < 5; i++){
     data[i].postId = currentId;
     currentId++;
     recentPosts.push(data[i]);
     }

Така че провери дали в homeController.js всичко е наред.

1
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Проверих нещата и при мен наистина беше малко по-различно в home controllera. Поправих го както твоя, но отново няма резултат. За кавичките при поста няма значение наистина. Пробвах с единични, двойни и все тази, без резултат.

Дори нещо повече.. като отворих блога чрез webStorm в Опера , там дори като кликна на някой post в url-то горе на браузъра дори не се появява това post- .... За Майкрософт и Edge пък дори няма нужда да пиша. Там не зарежда нищо освен бял екран. 

Това сега пак ще е някоя смотана грешка, но нямам идея къде да я търся, как да я намеря и поправя. И да спомена също, че преди всеки опит чистих кеша...

0
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Ето нещо интересно... значи това за постовете ми проработи като съм логнат в някакъв акаунт. Едва тогава като кликна на линк в sidebar-a горе в url-to ми изписва post-1,,2,3,4 ,5 . след 5 си става post- отново, но този проблем идва от homecontroller

let currentId = 1;

for (let i = 0; i < data.length && i < 5; i++){
     data[i].postId = currentId;
     currentId++;
     recentPosts.push(data[i]);
     }

&&  i < 5. Това нямам идея защо е направено, но ограничава до 5 даването на id .. ако имате повече от 5 поста в sidebar и кликнете след 5 пост, тогава в url-to става posts-

и не насочва към конкретния пост. Както и да е премахнах това условие и сега всички постове от sidebar си получават Id и ги показва. Само че всичко това е само ако си логнат, което ме кара да се чудя ако не си логнат трябва ли да се виждат постовете в siidebar-a ,защото ако не си логнат на който и пост да кликнеш никой не получава id и

url-to на браузъра си стои винаги  post-

0
ralitsa_d avatar ralitsa_d 171 Точки

Да, но така в сайдбара няма да виждаш само последните 5 поста, а всички добавени постове. Това решение не ми се струва удачно.

1
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Вярно бях забравил за това :) Е това вече поне мога да си го поправя. Благодаря ти много за помоща. Сетих се , че бях забравил да поправя и showGuestPage и нещата тръгнаха :) Аз бях забравил , че целта беше да се виждат последните 5 поста. Както и да е най-сетне му пооправих бъговете :) Още веднъж много благодаря за помоща :)

1
daredevil avatar daredevil 7 Точки

Нещо е голяма каша с целия блог и неговото писане ... Имам изгледа , че пишем думи на китайски без да сме научили азбуката на китайски ... И аз цял ден гледам видеото и пиша и коригирам и дори не ми стартира homeView-to

0
03/07/2016 01:09:48
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Прав си. Пишете изречения на китайски, без да сте научили азбуката на китайски. Това е идеята на Software Technologies. Да пробваш от няколко технологии по малко и да видиш в коя успяваш да се оправяш, коя ти е приятна за писане и т.н. Нещо като да напишеш 10 изречения на Китайски, Корейски и Японски и да си харесаш кой език искаш да учиш от азбуката в следващите 2 години.

1
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

До колегата daredevil,

Заповядай http://dox.bg/files/dw?a=cc2e81539f 

Една седмица работих по това. Каквото можаш изчистих от бъговете, каквото не можах... не можах.

Успях да го докарам, да можеш да се регистрираш, да правиш постове, да се логваш. Това , което не успях, е че в 

страничната лента ти показва всички постове от базата с данни , а не само 5 както трябваше да бъде. Просто

не ми остана време да разгледам и коригирам този бъг. И въпреки че гледох клип и следях инструкциите не ми беше лесно да го докарам дори и дотук :)

Мисля че ще ти свърши работа. Успех :)

0
daredevil avatar daredevil 7 Точки

Колега нещо при мен ли се чупи не знам ? При стартирането на проекта излиза "I got your data" горе в зелен екран и изчезва и до там ... нещо ми се струва , че не е както трябва при теб как върви ? Ще разгледам добре от упътването в DOX файловете там по добре се вижда кое как е написано, и аз си зигубих цяла събота и неделя с клиповете от видеото и на 98% всичко се получава от Големи и малките букви в блога. Не разбирам почти изобщо какво се случва в различните прозорци , за какво го правим това за да си упражним писането на клавиатурата ли не разбирам на мен почти нищо не ми е ясно кое как става защо откъде как и т.н. трябва много добра подготовка за да се разбере всичко какво се случва за мен поне и според мен ....

 

Извинявам се за спамовете...

0
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

@daredevil

Всичко, което си написал ми е познато. Аз 1 седмица положих усилия успоредно с другите домашни. Би трябвало да работи сравнително добре.

Важно условие е да го пуснеш през WebStorm, а не директно да кликнеш на index.html Ако това не помогне ще видя да не съм объркал без да искам файла.

0
daredevil avatar daredevil 7 Точки

Само да попитам, какво е значението между това да пусна проекта  директно в браузъра и пре WS ? би трябвало да няма ? Аз дочух , че ще се правят такива тестове при оценяването на блога примерно дали работи по правилния начин на различните браузъри ?

0
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Ами все още не съм сигурен каква е причината през браузъра да не тръгва директно. Но каквото и да е силно се съмнявам да е заради съвместимост с браузърите или

responsive. Може би е свързано нещо с начина по който се рендират страниците, но ще те излъжа. Както споменах и аз не знам защо директно през браузъра не работи.

А иначе относно оценяването през различните браузъри предполагам, че през webStorma ще се тестват. Просто webStorma e нещо като сървър, така че не мисля , че ще има проблеми там. Ти пробва ли иначе да заредиш през софтуера ? И ако да тръгна ли поне там ?

 

0
daredevil avatar daredevil 7 Точки

През WS работи , но директно през бразуъра не работи. Може ли да ми разянш/те какъв е смисъла на "Response" и "rendur" ??

0
r3v3nan7 avatar r3v3nan7 365 Точки

Ами до колкото знам, responsive е сайтът да ти се вижда еднакво добре през всички браузъри и да се вижда прилично при мобилните устройства.

Под render , което споменах по-горе имах предвид функциите, на които подавахме html темплейтите и които ги рисуват. И не съм сигурен дали браузърите 

позволяват точно на тези функции да рисуват html темплейтите. Но пак ти казвам. Не съм сигурен за това последното.

0
simeon10 avatar simeon10 218 Точки

Response - Отговора, който връща сървъра след обработка на заявката.

Бъркате го с responsive design, което е така нареченото преоразмеряване на сайта, на база на устройството и резолюцията, на която се гледа.

Render - Зареждането на един Template в рамките на някакъв друг HTML.

2
daredevil avatar daredevil 7 Точки

Извинявам се това второто не го разбрах ? Може ли още малко пояснение ? " Render - Зареждането на един Template в рамките на някакъв друг HTML. "

0
simeon10 avatar simeon10 218 Точки

Представи си, че имаш някакъв HTML, като този:

<HTML>
<HEAD>
</HEAD>
<BODY>
    <div class="wrapper">

    </div>
</BODY>
</HTML>

Освен него, имаш и още 2 файла. Имаш темплейт, който е просто някакъв списък като този:

<ul>
    <li>First row</li>
    <li>Second row</li>
    <li>Third row</li>
</ul>

Другият е таблица от този сорт:

<table>
    <tr>
        <th>Firstname</th>
        <th>Lastname</th>
        <th>Age</th>
    </tr>
    <tr>
        <td>Jill</td>
        <td>Smith</td>
        <td>50</td>
    </tr>
    <tr>
        <td>Eve</td>
        <td>Jackson</td>
        <td>94</td>
    </tr>
</table> 

Искаш да направиш сайт, който съдържа 2 страници - едната със списъка и другата с таблицата. Вместо да създаваш 2 HTML файла, които да са свързани със линкове и тн, можеш да създадеш 1 HTML файл, който да ти е сайта, и 2 темплейта със съответното съдържание. Всеки път, когато потребител кликне на линка за другата страница, ти не зареждаш нова страница, а просто вкарваш кода, който искаш във главната (и единствена) страница. Тоест в нашия главен файл, вътре в този 'div' с клас 'wrapper' (или както ни е познат от упражненията 'див рапър') ние replace-ваме вече съществуващия код, с друг код, който зареждаме от файл (нашия темплейт). По този начин постигаме SPA (Single Page Application), а самия процес, чрез който вкарваме кода от един файл във друг, наричаме render.

2
09/07/2016 09:39:18
daredevil avatar daredevil 7 Точки

Благодаря за доброто обяснение сега хванах логиката :)

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.